• Rozbor běhu: klasika s neposednými rameny

  Klusací styl ve volném tempu s pouze drobnými chybami. Dnešní běžkyně nám dopřála styl, jaký je typický pro velké množství hobíků.

  Nutno předeslat jedno pravidlo, které platí u běhání, ale koneckonců ve sportu vůbec. Pokud se u běžce setkáme s drobnou chybou u pomalého tempa běhu, s přibývající rychlostí se drobné chybky a odchylky na běžecké technice zveličí a kumulují.

  Jestliže si video zpomalíme, je v jistém záběru možno vidět, že běžkyně vtáčí bérec a chodidlo zadní nohy za oporovou nohu. Aby při následném kroku přenesla bérec opět vpřed pro došlap, musí ho vytočit s chodidlem opět ven. Zkrátka – je to pohyb navíc.

  Plusy a minusy

  Negativa

  • rotace v ramenou a mírné přetáčení trupu

  • lokty od těla-křížení předloktí před tělem

  • chodidla kladena přes sebe: úzká stopa

  • vtáčení bérce zadní nohy za oporovou nohu

  Pozitiva

  • délka kroku

  • rozsah práce bérce a pohyb v kyčelním kloubu

  • celková lehkost a uvolněnost

  • držení trupu a hlavy

  Stabilitu kroku snižuje též příliš úzkou stopou. Obdobně jako na minulé ukázce „překládá“ nohy mírně přes sebe. Tím se tvoří užší stopáž a hůře se udržuje balanc, obzvláště v terénu.

  K délce kroku nelze u dané rychlosti a tempa nic vytknout, stejně tak míře energie v zákopu a důraznosti odrazu.

  Běžkyně však trpí vadou, která je velmi rozšířená: rotací ramen a trupu. S přetáčením ramen souvisí i křížení předloktí před tělem. U volnějšího běhu je to pouhá vada na kráse, ovšem s přibývající rychlostí je to pohyb navíc, který nejenom ubírá důležitou energii, ale též rozhazuje přímou stopu celkově. Zkřížené paže pak nejsou takovým hnacím elementem, jakým by byly při pohybu v boční rovině.

  Běžkyně však naštěstí nemá předloktí příliš křečovitě sevřeno a zvedáno vzhůru, paže i předloktí se zdají být vcelku volné. Platí ale staré známé: lokty více k tělu. Držení trupu, hlavy a postavení pánve jsou naprosto v pořádku.

  Musíme ale říci, že na adekvátní hodnocení je video extrémně krátké a běžkyně je snímána pouze z jednoho postavení.

  Rozbor běhu

  Videa zasílejte o délce alespoň třicet sekund. Pohled na běžce by měl být z více stran, nejlépe jeden z boku, druhý zpředu, každý z nich ideálně po oněch třicet vteřin. Apelujeme také na svižnější tempo běhu, při němž lze běh lépe technicky provést, při němž však též více vyniknou případné nedostatky či chyby v technice.

  Svá videa zasílejte na dusan.erbs@post.cz.

  Dušan Erbs

  Na závodní úrovni se věnuje atletice od sedmé třídy základní školy (od roku 1993), na výkonnostní úrovni pak od roku 1996. Vstoupil do týmu AC Pardubice, v němž působí dodnes. Soustředí se na střední a dlouhé tratě. Současně se plně věnuje dlouhým krosovým či silničním běhům na pět až patnáct kilometrů a dráhové atletice. Od roku 2003 je jeho druhým sportem canicross, je členem týmu SK Děti Severu.

  Mimo jiné je mistrem České republiky v krosu, akademickým vicemistrem České republiky na 3000 metrů př., mistrem Evropy i světa v canicrossu.

  Je licencovaným trenérem atletiky se specializací na běhy a absolventem magisterského studia se zaměřením na tělesnou výchovu, sport a biologii.

  Dušan Erbs
  Autor:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?
  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.