• Rozbor běhu: je to vlastně běh? Není to chůze?

  Běh od chůze odlišuje letová fáze, moment, kdy není ani jedna dolní končetina v kontaktu s podložkou. Ne že by v ukázce Katariny letová fáze úplně chyběla, ale něco v její technice připomíná rychlou amatérskou chůzi.

  Pokud se okamžik letu vyskytne v technice sportovního rychlo-chodce, je za to napomenut a při opakovaném napomínání i diskvalifikován. Naopak při běhu je letová fáze podstatným momentem cyklického pohybu, který do značné míry ovlivňuje samotný běžecký výkon. To, že je v Katarině letová fáze potlačena, jejímu běhu škodí.

  Plusy a minusy

  Negativa

  • nízká letová fáze, krok je příliš utahaný

  • chybí dynamičtější odraz

  • paže a lokty příliš odtažené od těla, neuvolněné předloktí

  Pozitiva

  • náklon trupu vpřed bez záklonu

  • vzpřímená hlava

  • adekvátní délka kroku a zákop k rychlosti běhu

  • tempu běhu odpovídající rozsah pohybů paží, uvolněné sevřené ruce-dlaně

  Náprava

  • paže uvolnit, přitáhnout lokty více k tělu, rozpohybovat a uvolnit i samotné předloktí

  • přidat na dynamice práce dolních končetin, zejména zesílit odraz

  • běžecká abeceda (nápomoc k technice, odrazu i dynamice běhu)

  Její dolní končetiny jsou zkrátka utahané i na tak pomalý běh, jaký Katarina předvádí. Letová fáze je velmi nízko nad zemí, těžiště vystoupá málo. To pro běžkyni znamená, že po dopadu není prostor na následný energičtější odraz a přenesení energie směrem vpřed. Katarina by se měla zaměřit na vedení odrazu o něco více vzhůru.

  Podívejte se, jak to má správně vypadat

  Pokud si videoukázku zpomalíme, můžeme vidět, že délka kroku je celkem odpovídající rychlosti. Samozřejmě, pokud běžkyně zvýší letovou fázi jen málo, dojde i k menšímu prodloužení běžeckého kroku. O zákop se běžkyně snaží a její zákop je u jejího tempa adekvátní.

  Držení horní poloviny těla je správné, náklon trupu mírně vpřed koresponduje se správnou běžeckou technikou. Stejně tak pochvalme držení hlavy, běžkyně se dívá daleko před sebe.

  Poznámka k zasílaným videoukázkám Vašich běhů

  Prosíme o zasílání videa o délce alespoň 30 sekund. Pohled na běžce by měl být z více stran-nejlépe jeden pohled z boku, druhý zpředu. Ideálně-30 sekund pohled na běžce z boku, 30 sekund pohled na běžce zpředu. Apelujeme také na svižnější tempo běhu, při kterém lze jednak běh lépe technicky provést, ale též více vyniknou případné nedostatky či chyby v technice. Tudíž tak lze lépe techniku běhu ve videoukázce hodnotit. Vaše videa zasílejte na dusan.erbs@post.cz

  Na závěr se zaměříme na horní končetiny. Rozsah pohybů je odpovídající, stejně tak musím pochválit pohyb paží pouze v boční rovině podél těla bez jakékoliv zbytečné rotace v ramenou. Mému běžeckému oku ale vůbec nelahodí přílišné odtažení paží od těla, vytočení loktů směrem ven a strnulost předloktí. Horní končetiny a zejména předloktí, jako by se vůbec nepohybovaly přirozeně, nejsou uvolněné. Běžkyně by měla paže přitáhnout více k tělu, zmírnit tak napětí v pažích a tím následně též v loketním kloubu uvolnit samotné předloktí. Samotné ruce dlaně jsou v pořádku, prsty jsou zabalené do dlaně bez křečovitého držení.

  Dušan Erbs

  Na závodní úrovni se věnuje atletice od sedmé třídy základní školy (od roku 1993), na výkonnostní úrovni pak od roku 1996. Vstoupil do týmu AC Pardubice, v němž působí dodnes. Soustředil se střední tratě a po opuštění dráhové atletiky se plně věnuje dlouhým krosovým či silničním tratím na pět až patnáct kilometrů.  Od roku 2003 je jeho druhým sportem canicross, je členem týmu SK Děti Severu.

  Je mistrem České republiky v krosu v rámci České obce sokolské, mistrem Evropy i světa v canicrossu a je trenérem atletiky.

  Dušan Erbs

  Dušan Erbs

  Autoři:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  Rozbor běhu: je to vlastně běh? Není to chůze?

  J10i27ř38í
  Č58e35c63h68u18r35a
  Bezi usporne. Neni mozne aby se vice odrazela a pri tom setrila sily. To je uplny nesmysl. Pokud pobezi dynamicteji,...
  D34u26š36a86n
  E93r13b42s
  Nesmysl to není. I v dynamickém běhu lze tzv.šetřit síly. Ono neplatí vždy že ťapavý styl je úsporný. Ale samozřejmě...
  L76u48b79o47š
  B58ř55e46z27i96n68a
  Vzpomene si ještě někdo na styl  Pauly Radcliffe? Bylo utpení se na ni dívat a přesto vítězila.
  D34u56š28a38n
  E83r91b89s
  Petr BrémNutno říci, že po redakční opravě textu rozboru a po celkovém zkrácení článku, došlo v mnohých větách k...

  V diskusi je 6 příspěvků, poslední příspěvek 4. 7. 2014, 10:51

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.