Roparun: štafeta z Paříže do Rotterdamu

  11:43
Žiju sice v Holandsku, to mi ale nebrání se zájmem sledovat počínání českých příznivců Rungo. Nedávno jsem se vrátila z úžasného běžeckého podniku, štafetového běhu z Paříže do Rotterdamu. Toho jsem se jako běžec zúčastnila letos popáté, a už teď se těším na příští rok.

| foto: Ivana Citterbartovapro iDNES.cz

Už 22 let organizuje sdružení Roparun nepřetržitý štafetový běh z Paříže do Rotterdamu. Ten se koná vždy o Letnicich, což znamená, že týmy mají na zdolání těch 520 km vcelku tři dny. V sobotu odpoledne v Paříži odstartuje 250 týmů, nejrychleší z nich dorazí do Rotterdamu v pondělí kolem desáté ráno. Každý tým tvoří maximálně 8 běžců, 4 cyklisté, kteří běžce doprovázejí a navigují, 2 doprovodná vozidla, ve kterých neběžící členové čekají, až na ně přijde řada, a skupina těch, kteří na odpočívadlech zajišťují stravování a oddech. Běžci se střídají většinou po dvou kilometrech, a pokud má tým ambice na vysokou průměrnou rychlost, tak i po kratších úsecích. Minimální průměrná rychlost je 11,3 km/h, maximalni 14,5 km/h.

Letošní vydání bylo vydařené, jen trochu komplikované vysokými teplotami (v Paříži jsme vybíhali při 35 stupních) a nočními bouřkami s obrovskými kroupami.

Především v provincii Jižní Holandsko je Roparun obrovsky populární, a na možnost zúčastnit se se čeká i roky. Sdružení proto před třemi lety začalo ve stejné datum závod s trasou Hamburk - Rotterdam (580 km), toho se letos zúčastnilo 100 týmů, a na příští rok je pořád možné se zapsat. Někdo pro první český tým?

A teď to nejdůležitější na konec: Cílem Roparun nejsou jen sportovní výkony, ale hlavně snaha dát dohromady co nejvíc peněz pro pacienty postižené rakovinou a jejich rodiny. Každý tým má za úkol sehnat sponzory a zorganizovat aktivity, které vynesou co největší obnos. Například můj tým letos zorganizoval maraton ve spinningu, sbírku během vystoupení spřátelené kapely a knižní bazar. Dohromady jsme pro dobrou věc získali 20.000 euro! Z výtěžku Roparun (každý rok kolem 5 milionů eur) se financují třeba hotelové domy pro rodiny pacientů, nebo výukové programy pro nemocné děti. Koho to zajímá, může se podívat na www.roparun.nl, část stránky je i v angličtině.

Napiš svůj článek i TY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtějí podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na to, co zveřejní a co ne, bez udání důvodů.

Marek

NÁZOR ČTENÁŘE NEMUSÍ KORESPONDOVAT S NÁZOREM REDAKCE!!!

Autor:
Článek se mi líbí
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Dietní trendy tohoto léta. Zhubnout se dá i jen tak mimochodem

Ilustrační fotografie

Svět dostává rozum, ve stravování se upouští od nesmyslných vylomenin a na první místo se dostává dobrá kondice....

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

I slavné osobnosti se někdy spálí. Tak vypadají, když podcení slunce

Spálené celebrity

Celebrity se na sociálních sítí chlubí fotografiemi, na kterých mají spálenou kůži. Snaží se tak varovat ostatní, aby...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz