• Pohádkový Disney World Marathon na Floridě: s úsměvem a čokoládou

  Jen si to představte. Maraton, na kterém vám fandí pohádkové postavičky, proběhnete se hned několika zeměmi světa a díky netradičnímu občerstvení má finiš příchuť čokolády. Nadechněte se atmosféry netradičního zámořského maratonu.

  Disney Marathon je prostě pohádkový. | foto: MarathonFotoRungo.cz

  Blížíme se k Epcotu, místu, kde bude maraton odstartován. U vozovky svítí velké informační cedule. I tato čtyřproudová silnice bude v průběhu maratonu uzavřena. Právě zde se budu za pár hodin potit.

  Na parkovišti se převlékám z dlouhých kalhot do šortek. Závodní tričko doplním o startovní číslo a na záda připnu českou vlajku. Společně se zástupy běžců mířím ke vstupním branám. Startuje se ještě za tmy, v 5.30 ráno. Podrobná bezpečností kontrola a hurá do startovacích boxů. Netušila jsem, že jsou ještě tak daleko. Chvátám a na poslední chvíli se zařazuji do sekce D. Nechtějí mě tam ale pustit. Jsem špatně! Mojí správnou skupinou je E. V tom nám ale nad hlavou zazáří ohňostroj, který značí odstartování závodu. Prosím tedy ochranku, aby mě pustili mezi účastníky, ta ale trvá na tom, že musím dozadu.

  Disney World Marathon

  Datum: 11. 1. 2015
  Délka: 42,195 km
  Web: www.rundisney.com

  Historie závodu sahá do roku 1994, kdy se ho účastnilo přes 7 tisíc běžců. Letos je tedy jeho 21. výročí a závodníků bylo na trati více než 26 tisíc. Říká se o něm, že je magický, já bych ho za pohádkový opravdu označila. 

  Trať vede z Pohádkového království přes Království zvířat a Svět sportů až do Hollywood studia. Na závěr se závodníci proběhnou v rámci expa EPCOT jedenácti zeměmi světa.

  Běžíme v Disney, největším zábavním parku v USA. Zatímco v davu se tu mačká Superman, Popelka, Kačer Donald, Miki nebo Gufy, nad hlavou nám lítá vrtulník. Je krátce po teroristickém útoku ve Francii a nikdo nechce ani pomyslet na to, co se dělo při maratonu v Bostonu.

  Na trať nás pouští postupně po třech minutách. Každá skupina závodníků má svoje vlastní odpočítávání startovního času i ohňostroj. Je nás tu 26 tisíc, takže není divu, že mi ještě na druhé míli nad hlavou lítají oslňující rachejtle. Na trase nám do rytmu hrají školní orchestry a jejich nadšené roztleskávačky. Občerstvovací stanice jsou tu snad každé dvě míle, ale servírují se pouze nápoje. Na 10. míli začínám být trochu nevrlá. Není pro mě nic horšího než běžet s naprosto prázdným žaludkem. Dochází mi energie, proto vyndávám jedinou energetickou tyčinku a v běhu se do ní s chutí zakousnu. První jídlo dostáváme až někde na 12. míli. Jsou to banány, žádné sušené ovoce, pomeranče nebo jablka, žádná sůl. Jen banány.

  Za každou zatáčkou čeká nějaká figurka z Disneyho pohádek. Spousta závodníků je schopna pro fotku vystát frontu, na čase doběhu jim tolik nezáleží. Na kole nás sem tam mine zdravotní hlídka. O bezpečnost běžců tu jde na prvním místě. Každý retardér nebo zúžení trati hlásí dlouho dopředu v reproduktorech a u překážky samotné stojí dobrovolníci, kteří na ni ještě jednou důrazně upozorňují.

  Když na občerstvovačce dostanete čokoládu, už se jen usmíváte :-)
  Jitka Křížová s medajlí po doběhu Disney Marathonu.

  Svítá, kolem trati se začínají objevovat hosté z okolních hotelových rezortů. Přišli fandit. Někteří z nich jsou ještě v županu a pomalu z hrníčků usrkují ranní kávu. Jiní mají na krku medaili ze včerejšího půlmaratonu. Jak asi bude vypadat ta naše? Někteří fanoušci přinesli i vlastní zásoby jídla, které rozdávají běžcům. Nepohrdnu preclíky, jablkem ani pár měsíčky pomeranče. A dobře jsem udělala, na další občerstvovačce nás zásobují pouze energetickými gely. Nejsem na ně moc zvyklá. Jeden si beru do zásoby, použila bych ho v případě nouze.

  V Magic Kingdom na nás z ochozů zámku mává Popelka se svým princem. V Animal Kingdom probíháme Jurským parkem a kolem Everestu. Dostáváme se do Říše divů nebo na závodní dráhu The Cars. Po trase je rozmístěno několik desítek vozů, které si v Disneyho pohádkách zahrály. Kloubí se tu přehlídka veteránů s těmi nejrychlejšími kousky. Ve World of Sport oběhneme všechny stadiony a míříme do Hollywood Studios. Trať tu vede skrze tunel, ve kterém probíhá diskotéka. Dál se dostáváme do ulic New Yorku a jako překvapení na závěr je tu poslední občerstvovací stanice s jídlem. Dostáváme čokoládu! Ano, pravou nefalšovanou čokoládu. Tak tento finiš bude opravdu sladký, pomyslím si. Vracíme se zpět do Epkotu. Trasa vede všemi zeměmi, které tu vytavují. Probíháme anglickými ulicemi, kolem francouzské Eiffelovky, Japonskem, v Maroku na nás mává Aladin, v Německu pro běžce čepují nealkoholické pivo, následuje Čína, Norsko a pyramidy z Mexika.

  Řady nadšených fanoušků houstnou. Zbývá už jen pár metrů. Finiš je na dohled. Najednou se z reproduktorů ozve moje startovní číslo, jméno a informace o tom, že jsem přijela z Česka. Radostí vyskočím a natáhnu krok. Jsem v cíli. Prvních 26 zaoceánských mil jsem zdolala. 

  Jitka Křížová

  Vytrvalostní běžkyně s velkou zálibou v extrémních vytrvalostních disciplínách. Uspořádala kampaň na podporu účasti na maratonu v Číně, který se poběží 16. května na Velké čínské zdi. Spolupracuje s neziskovou organizací Světlo pro Svět a s Nadačním fondem Českého rozhlasu Světluška. Jejich společným cílem je medaili z tohoto čínského maratonu vydražit a finance darovat na podporu nevidomých.

  Autor:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?
  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.