Reportáž psaná z pohledu nuly

Craft RUNGO divoký běh Šárkou. | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

23 2018
Takové číslo jsem hrdě nesla na svém hrudníku po celou dobu závodu. Dnes jsem mohla jen vyhrát, protože cokoliv bych předvedla, tak „na nulu dobrý“. S klidnou myslí jsem se vydala vstříc sedmi kilometrům.

RUNGO závod v Divoké Šárce pro měl být tentokrát jen klidným výběhem na známé trati a především setkáním s milými přáteli z RUNGO týmu, kterému tu a tam vypomůžu coby dobrovolnice.

Nejsem velká běžkyně, závodím zřídka a byť mě závody motivují k lepším výkonům, jsou pro mě více společenskou záležitostí, než čímkoli jiným. Více něž umístění je pro mě důležitá lokace, atmosféra a přátelé na trati.

Fotogalerie

Kompletovat startovní sety přináší možnost. Stát se nulou

Registraci na závod jsem zcela výjimečně nechala až na poslední chvíli, ale co čert nechtěl, během kompletování závodních balíčků se na stole ocitlo vyřazené závodní číslo „000“. Padlo mi hned do oka. Fakt se s ním nemůže běžet? Já ho potřebuju... Kdo by takové číslo nechtěl? Začalo hecování, jaké mi takové číslo přinese umístění.

V sobotu, i přes aprílovou předpověď počasí, která mi asociovala rozbahněnou trať z loňského roku, bylo počasí krásné, běhu příznivé, a tak jsme se s ostatními běžci dopoledne houfně scházeli ve Džbánu. Organizátoři byli jako obvykle v dobré náladě na místě, všechno šlapalo, jak má a já přemýšlela, jak zodpovědně naložit s tím VIP závodním číslem. Výhoda je, že v přátelském prostředí RUNGO závodů jako nula nejste, ani když máte takové číslo na hrudi, ani když doběhnete poslední.

Craft RUNGO divoký běh Šárkou

  • 20. 10. 2018
  • Praha, Divoká Šárka
  • 7 km

Závod ve mně vždy probudí - jak jinak, než závodníka

Start se blížil a můj závodní duch rozhodl, ze když už mám s někým svádět boj, tak sama se sebou. Jaký cíl si pro Šárku pro letošek stanovit? S mojí nízkou frekvencí závodů, je to vlastně první závod, který běžím podruhé za sebou. Trať tedy znám, jak rozložit síly tuším. Tak snad běžet naplno, zlepšit si čas z loňska a zároveň ušetřit na konec dost sil a nevzdat ten závěrečný asi kilometrový kopec.

Rozcvičkou nás provedly „holky z registrace“ a byl tu start. Začátek závodu pro mě pohodový, na rovince si hlídám čas, abych nepřepálila tempo a myslím na „ten kopec“ na konci. Na prvním kilometru mě popichuje organizátorka, kde že to s tím svým číslem jsem, ať přidám, ale já jsem z podstaty opatrná, takže žádný nadprůměrný výkon ze mě nedostane. Někde na třetím kilometru měníme asfalt za travnatý terén s cestičkou pro jednoho. To už se ozývá soutěživý duch a našeptává mi předbíhat a volit tedy horší cestu. Běží se mi hezky, užívám si výběh a zapomínám na nějaká předsevzetí a kontroly času. Vím, že teď je čas zabrat co nejlíp, na šetření sil si nechávám chvilku pod kopcem. Pár běžců ještě předbíhám, ale držím si už víceméně svojí pozici (počítám, že opět někde ve středu startovního pole). Závěrečný kopec je tu, zpomaluji, ale běžím, chci vyběhnout až nahoru, což se daří (myslím na to, jak si s těmi nulami na čísle nesmím utrhnout ostudu).

Poslední RUNGO závod

RUNGO.cz k 30. listopadu ukončí svou činnost. Poslední jeho závod bude tak symbolickým loučením. Do neděle získáte k registraci památeční tričko. Registrujte se ještě dnes na Craft RUNGO srdcervoucí běh, který se bude konat 3. 11. v Říčanech u Prahy.

Nacházím i dost sil na finiš a v cíli mě s hrdostí vítají moje dcery, vylepšený čas a tradičně výborné občerstvení organizátorů.

Následuje tombola, ve které mám úspěšnost nula. Ale ze závodu si odnáším radost z pohybu, malého vítězství sama nad sebou, pocit sounáležitosti a vědomí, že tady nula nikdo není!

V duchu hesla na závodním tričku si teď dám pauzu a pak se dám s chutí do plnění dalšího cíle a tím je poslední RUNGO závod v Říčanech.

Autor:

Nejčtenější

Pracujete v kanceláři? Vyzkoušejte cviky na protažení celého těla

Sedavé zaměstnání může být příčinou řady zdravotních problémů.

Pro mnohé z nás je jediný pohyb v práci ten, který provádíme kurzorem myši. Jednostranné zatížení...

K vysněné postavě jsem si došla přes přešlapy ve stravování. Zkuste to bez nich

Běhání nebo cukroví, co u vás přes svátky vyhrává?

Zdravá výživa je v dnešní době téma číslo jedna. Snad každý někdy slyšel o superpotravinách, bio...

Běhám do deseti kilometrů. Nechci mít nízkou tepovku kvůli létání

Petr Kopfstein

Na závody prestižního šampionátu Red Bull Air Race s sebou nevozí jen leteckou kombinézu a helmu,...

TEST: Fitbit Charge 3 překvapí přehledným displejem a novými funkcemi

Displej má vysoký jas a kontrast a je na něj výborně vidět

Je další generací chytrého náramku, který se stal bestsellerem výrobce. Oproti „dvojce“ nabízí...

Další z rubriky

Tohle chcete běžet: ze Zoo Brno do Přírodního parku Baba

Trasa Craft RUNGO běhu brněnskou zoo pro rok 2018

Proběhněte se nejen zázemím brněnské zoo, ale také jejím krásným okolím. Osm kilometrů čeká na ty,...

Divoká Šárka potrápila kopcem. Nejen na ten budou závodníci vzpomínat

Craft RUNGO divoký běh Šárkou.

Triatlonista Tomáš Svoboda zapsal nový traťový rekord v Craft RUNGO divokém běhu Šárkou. Pro...

Brno: výběh po trase závodu i pro ty, co si chtějí jen tak zaběhat

Craft RUNGO běh brněnskou zoo

V sobotu se sejdou brněnští běžci v Zoo Brno, aby si vyzkoušeli trasu závodu, který se tu bude...

Najdete na iDNES.cz