Jako vánoční stromeček. Poradíme vám, jak se osvětlit pro běh ve tmě

Vidět a být viděn jsou dvě nejdůležitější zásady nočního běhání. Přes zimu se navíc běžci stahují z lesů na cyklostezky, musejí proto počítat i s jinými účastníky provozu, než jsou srnky a zajíci. Podívali jsme se, jak na běhání ve tmě vyzrát.

Jako vánoční stromečky. Poradíme vám, jak se osvětlit pro běh ve tmě | foto: Led Lenser, Karolína Hornová,  Rungo.cz

Na výběr máme z celé řady možností, jak svou viditelnost, a tím i bezpečnost, zvýšit. Pojďme si jednotlivé varianty projít se všemi jejich výhodami i nevýhodami.

Reflexní prvky

Svoji viditelnost můžete podpořit reflexními pásky. Některé umí i svítit či blikat pomocí diod

Svoji viditelnost můžete podpořit reflexními pásky. Některé umí i svítit či blikat pomocí diod

Reflexní prvky viditelné ze všech směrů jsou naprostý základ pro každého, kdo se po setmění vydá do provozu. U ryze běžeckých značek dokonce vznikají speciální modelové řady, které se pyšní extrémně vysokým množstvím reflexních ploch. Pokud ve vašem šatníku přece jen postrádáte reflexní svršky, nemusíte smutnit. Pružné reflexní pásky se dají koupit doslova za pár korun a problém viditelnosti se tím velmi snadno vyřeší. Chcete-li přítomnost reflexních ploch vyřešit elegantnějším způsobem, existují i samolepící nebo nažehlovací reflexní pruhy, jimiž se dá snadno vylepšit jakýkoliv kus sportovního oblečení.

Pokud se však při běhu dostanete na neosvětlená místa, budete potřebovat něco lepšího. Čelovku.

Čelovky

Čelové svítilny jsou nejlepším přítelem nočního nabíhání kilometrů. Nejenže si díky nim uvidíte pod nohy i na nerovném povrchu, ale zároveň o sobě dáte vědět všem běžcům a cyklistům v protisměru.

Základním parametrem pro výběr čelovky je její výkon. Mezi nejlevnější svítilny patří lehounké a relativně slabé s výkonem okolo sto lumenů. Ty se nejvíce hodí pro běh po silnici a hladkých cyklostezkách, kde vám bude stačit pouze slabý kužel světla a více než prozkoumávání terénu je pro vás důležité upozornit na svou přítomnost okolí.

Vybíráme čelovku, roli hrají lumeny, regulace a napájení

Běháte-li pravidelně po rozbitých silnicích nebo zpevněných polních a lesních cestách, porozhlédněte se raději po silnějších čelovkách s výkonem od dvou do čtyř set lumenů. Ty už budou dostatečně silné, aby komfortně nasvítily terén několik metrů před vámi, umožní vám tak běhat i po nerovném povrchu bez rizika podvrtnutého kotníku.

Pro milovníky těžkého terénu jsou tu pak nejvýkonnější (a nejdražší) čelovky s výkonem pět set až tisíc lumenů. To už je pořádná záře, která udělá z noci den, ale také vypálí pořádnou díru do sítnic běžců v protisměru. Nezapomínejte proto na frekventovaných cestách světelný kužel adekvátně ztlumit.

Čelovky, které jsme letos testovali

Geonaute ONight 410 V2

Geonaute ONight 410 V2

Fenix HP25R a HL 10 2016

Fenix HP25R a HL 10 2016

Co se osvětlení prostoru před vámi týče, hledají čelovky konkurenci jen velmi těžko. Vaše záda však zůstávají neosvětlená a obzvláště u slabších čelovek lze světelný kužel zezadu zahlédnout až relativně pozdě.

Proto je dobré zkombinovat čelovku s něčím, co se postará o to, aby vás bylo vidět nejen zepředu, ale také zezadu.

Blikačky

Tuto roli plní na jedničku nejrůznější blikačky a světélka, která se dají připnout na tělo. Běžci nejvíce vyhledávají reflexní pásky s červenými diodami, které se dají dá na kotník nebo paži. Kromě pásků stojí za zmínku i nacvakávací blikačky neboli klipy, které se dají snadno připnout na batoh nebo spodní okraj bundy.

Miniaturní světla od Fenixu, která vám pomohou s viditelností. Miniaturní „rtěnka“ Fenix CL05 a blikačka Fenix HL05.
Minilucerna Fenix CL05 svítí různými barvami, lze jí pověsit kamkoliv za malou karabinu a v případě nouze posvítí světlem o síle 8 lumenů.
Malá blikačka pomůže varovat kolem projíždějící cyklisty.

Velkou výhodou takových blikaček je možnost natočení do libovolné strany tak, aby jejich diody svítily přesně tím směrem, který potřebujete. Nejčastěji se můžete setkat s červeným světlem, ale nově se objevují i modré a zelené blikačky, které mohou netradičním zbarvením upoutat pozornost ještě o něco lépe než tradiční červená barva.

Blikačky nejvíce použijete při běhu po cyklostezce nebo na silnici. Pro běh neosvětlenými pasážemi vám však jejich svit stačit nebude.

Bezpečnostní reflexní vesty

Posledním bezpečnostním prvkem určeným pro běhání ve tmě jsou reflexní vesty s integrovanými diodami. Ty do určité míry kombinují výhody všech předchozích variant.

Vesty jsou obvykle ušity z lehké síťoviny neonově zářivé barvy a jsou hustě posety velkými reflexními plochami. U těch lepších pak nechybí dva pásy LED diod na hrudi a na zádech, které se dají samostatně ovládat.

Diody výrazným způsobem zvyšují účinnost reflexní vesty a umožní její použití i na neosvětlených místech. Přední bílé diody sice nikdy nebudou disponovat takovým výkonem, aby nahradily čelovou svítilnu, ale pro občasný přeběh neosvětleným úsekem by to mělo stačit. Zadní červené diody se pak efektivně starají o prostor za vašimi zády. Prakticky nepoužitelná je však vesta za předpokladu, že běháte s batohem.

Moje řešení

Osobně dávám přednost kombinaci čelovka a nacvakávací blikačka (reflexní prvky na batohu a oblečení jsou samozřejmostí). Čelovku volím s velmi vysokým výkonem, aby příjemně prosvítila i hustou mlhu, která je pro zimní Brno typická. Výhodou je i fakt, že maximální intenzita jejího světla se dá krátkým bliknutím použít místo zvonku, upozorní tak na mou přítomnost chodce a pejskaře, které na cyklostezce míjím.

Nacvakávací blikající klip mi vyhovuje proto, že se dá velmi dobře připnout na batoh, který mám na zádech při večerním běhu z práce prakticky denně. Kvůli běhání s batohem bohužel vypadává ze hry použití reflexní vesty.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

I slavné osobnosti se někdy spálí. Tak vypadají, když podcení slunce

Spálené celebrity

Celebrity se na sociálních sítí chlubí fotografiemi, na kterých mají spálenou kůži. Snaží se tak varovat ostatní, aby...

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a...

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz