• Mohu běhat v pronačních botách? Odpovídáme na váš dotaz

  Běžecké boty se rozlišují podle terénu, způsobu využití, ale také podle typu došlapu na neutrální a pronační. Dnešní poradna odpovídá na otázku, zda vám může pronační bota ublížit, pokud je váš nášlap neutrální.

  Mohu běhat v pronačních botách? Odpovídáme na váš dotaz | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

  „Ahoj, je možné běhat v pronačních botách, když mi naměřili neutrální došlap?“ zněl dotaz čtenáře Jirky. Rozhodl jsem se mu věnovat celý článek, protože odpověď musí být pečlivá.

  Budeme totiž muset nejprve vyložit, co to vlastně je pronační a neutrální došlap a jakým způsobem se řeší konstrukce jednotlivých typů běžeckých bot.

  Jak zjistit typ došlapu?

  Začněme typem došlapu. Dělí se na neutrální, pronační a supinační. Jaký typ došlapu máte právě vy, se dá zjistit několika způsoby, rozhodně však ne pomocí většiny domácích testů, jichž je plný internet. Sešlapaná podrážka vám totiž ve většině případů prozradí pouze to, že první kontakt chodidla se zemí provádíte přirozeně přes vnější hranu, tím pádem se v této oblasti guma na podrážce rychleji obrušuje. O nadměrné supinaci však v žádném případě nemůže být řeč.

  Použitelné nejsou ani statické diagnostiky, při kterých děláte dřep nebo prostě jen stojíte na tlakové desce. Tento typ diagnostiky je perfektní pro zjištění tvaru vašich chodidel, ten však s typem došlapu nemusí přímo souviset.

  Jak tedy zjistit, jaký typ došlapu máte? Nejlepší možnost je proběhnout se v rámci dynamické diagnostiky na běžeckém pásu. Tuto možnost vám dnes nabízí každá lepší běžecká speciálka. Teoreticky se dá tato diagnostika nasimulovat i v domácích podmínkách, kdy vás někdo zezadu natočí při běhu naboso. Největší problém ale spočívá ve správném vyhodnocení takto pořízeného záběru.

  Nyní se pojďme podívat na všechny tři typy došlapu a na to, jak se při každém z nich chodidlo chová od letové fáze až po odraz. To nám pomůže pochopit, proč jsou domácí a statické testy k ničemu a jak se liší jednotlivé typy bot.

  Došlap neutrální

  Jako první si popíšeme neutrální došlap. Ten představuje přirozenou podobu toho, jak by naše chodidla měla při běhu pracovat. Pronační i supinační došlap je pak způsobený větší či menší odchylkou od této přirozené podoby.

  Neutrální došlap - chodidla stojí stabilně a kolmo na podložce

  Neutrální došlap - chodidla stojí stabilně a kolmo na podložce

  Při neutrálním došlapu se chodidlo blíží k podložce v lehce nakloněné pozici tak, aby se země jako první dotkla vnější malíková hrana. Vytočení chodidla směrem ven se též říká supinace, ale v tomto případě se jedná o přirozenou práci chodidla, ne o nadměrnou supinaci.

  Po dopadu chodidla na zem se těžiště přesouvá více na střed a celý krok je zakončen tím, že se chodidlo těsně před odrazem zhoupne lehce do vnitřní strany a odrážíte se přes palec. Pohyb chodidla a kotníků směrem dovnitř se označuje jako pronace, ale podobně jako u supinace i tentokrát je zhoupnutí dovnitř pouze minimální a nejedná se o nadměrnou pronaci, ale přirozené chování chodidel, které efektivně tlumí náraz.

  Chodidla v letové fázi těsně před dopadem - přirozeně vytočená do supinace, aby došlo ke zmírnění nárazu.

  Chodidla v letové fázi těsně před dopadem - přirozeně vytočená do supinace, aby došlo ke zmírnění nárazu.

  Chodidlo v odrazové fázi - odraz probíhá přes palec přirozeně v lehké pronaci (vtočení kotníku do vnitřní strany)

  Chodidlo v odrazové fázi - odraz probíhá přes palec přirozeně v lehké pronaci (vtočení kotníku do vnitřní strany)

  Důležitá je také poznámka, že z hlediska došlapu je úplně jedno, zda dopadáte jako první na střed chodidla neboli přes špičky, případně jestli se řadíte mezi pataře. Při obou možnostech bude první kontakt se zemí skrze vnější část chodidla.

  Nadměrná supinace

  Nadměrně supinační nášlap se od neutrálního liší tím, že po plném zatížení se kotník nezhoupne do vnitřní hrany, ale naopak směrem ven. Tento typ došlapu je však velmi raritní a běžecké boty speciálně uzpůsobené pro nadměrnou supinaci prakticky neexistují. Někteří výrobci sice u svých bot uvádějí, že se jedná o neutrální až supinační model, ale ve skutečnosti jsou to pouze neutrální boty bez jakékoliv aktivní výztuhy.

  Supinační došlap - výrazné vytáčení chodidel na vnější hranu

  Supinační došlap - výrazné vytáčení chodidel na vnější hranu

  Nadměrná pronace

  Nadměrná pronace je naopak velmi častý jev, a i proto existuje ke každé neutrálce i jedna pronační alternativa. Výjimku tvoří závodní a krosové modely, u nichž se typ došlapu obvykle nerozlišuje. Pronace by se dala popsat jako opak supinace. Po dopadu a plném zatížení se totiž chodidlo výrazně zhoupne směrem dovnitř. Tento jev je nejčastěji způsobený ochablými vazy nebo povolenou nožní klenbou.

  Nadměrná pronace není ve většině případů nic fatálního, nemusí vás při běhu výrazněji limitovat, ale vhodně zvolený typ bot odpovídající vašemu typu došlapu bude pohodlnější, stabilnější a v neposlední řadě tyto boty také víc vydrží.

  Pronační došlap - výrazné vytáčení chodidel na vnitřní hranu

  Pronační došlap - výrazné vytáčení chodidel na vnitřní hranu

  Neutrální a pronační běžecké boty

  Jak se liší jednotlivé typy došlapu, už víme, teď je tedy čas podívat se na to, jak je to s jednotlivými běžeckými botami. Dělí se na neutrální a pronační podle toho, jakou oporu chodidlu mají poskytovat.

  Neutrální běžecké boty správně předpokládají, že vaše chodidla pracují přesně tak, jak mají, a proto v nich nenajdete žádné výztuhy, podpory ani stabilizační prvky. Nejsou totiž potřeba a jejich vliv na vaše pohodlí by mohl být spíš negativní.

  Fotogalerie

  Adidas Adizero Adios 3 - neutrální silniční bota
  Adidas Supernova Sequence 8 - silniční bota s kontrolou pronace
  Mizuno Wave Ultima 8 - neutrální silniční bota
  Mizuno Wave Inspire 12 - silniční bota s kontrolou pronace
  Nike Zoom Vomero 11 - neutrální silniční bota
  Nike Zoom Structure 19 - silniční bota s kontrolou pronace

  Levý sloupec: neutrální modely

  Pravý sloupec: pronační modely

  Zobrazit fotogalerii

  Pronační boty naopak očekávají nadměrnou zátěž na vnitřní hraně, a proto jsou v tomto místě výrazně pevnější. Nejčastěji se používá klínek tvrdší tlumicí pěny, případně plastové vzpěry, který vyztuží vnitřní hranu a zabrání tomu, aby se bota v tomto místě deformovala vlivem nadměrné zátěže. Běžecké boty s podporou pronace budou díky těmto výztuhám mnohem stabilnější, pevnější a omezí výraznější prošlapávání chodidla směrem dovnitř.

  V jakých botách mohu běhat?

  Vraťme se tedy k původní otázce: Může člověk s neutrálním došlapem běhat v pronačních botách?

  Odpověď zní: Neměl by. V dnešní době se sice používají čím dál méně agresivní výztuhy, ale i tak pronační boty aktivně ovlivňují váš došlap a tlačí chodidlo do prohnutí směrem ven. To je při neutrálním typu došlapu kontraproduktivní a v extrémních případech to může vést i ke zranění.

  Opačná situace už je lepší. Pronátorovi v neutrálních botách totiž hrozí pouze to, že mu boty budou připadat příliš nestabilní a nepodrží jeho propadající se chodidla. V žádném případě mu však tato bota nemůže ublížit.

  Vítek Kněžínek

  Vítek Kněžínek

  Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  Mohu běhat v pronačních botách? Odpovídáme na váš dotaz

  P17a39v98e64l
  H83l87a55v45i54z95ň20a
  Proboha hlavně si takovou hloupost ani nezkoušejte. Moje osobní zkušenost. S radostí že jsem se konečně rozběhal (3...
  T14o32m80á95š
  M29r10á83z
  No nevím. Pokud neutrální poběží v pronační botě přijde o svoji pronaci, má rychlejší odval chodidla, přetížení...
  P13e51t60r
  K14a17ň73o98v49s42k48ý
  Pronátor v neutrální botě bude mít bolesti měkkých tkání, achilovky, palce, plant fascie, bolesti svalů mediálního...
  T50o28m83á14š
  M66r80á45z
  Jojo, a na to nemám co říct, argument typu děda kouřil 60denně a byl tu do 96let, tak já taky... Nevím, jak mým...

  V diskusi je 8 příspěvků, poslední příspěvek 5. 12. 2016, 14:36

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.