Profesionální sport: zátěž nejen pro tělo, ale i mysl

Psychologové jsem dnes v týmu snad každého vrcholového sportovce. Není divu, psychika může v mnohých případech rozhodnout i o vítězství. Přečtěte si, jakým nelehkým situacím musí čelit ti, kteří se rozhodli zasvětit život sportu, i v čem mají oproti ostatním navrch.

V profesionálním sportu má psychika stále větší význam. | foto: Marie Sehnálková, Rungo.cz

Naprostá většina profesionálů začínala se svou disciplínou už v dětství. Ač by se mohlo zdát, že ti nejmenší si s ničím příliš hlavu nelámou, mentální koučka a trenérka kickboxu dětí Martina Ptáčková upozorňuje, že tomu tak rozhodně být nemusí.

„Snaží se nezklamat rodiče nebo trenéra. Také dělají více chyb a bojí se, co jejich selhání řeknou ostatní. Dnešní doba je velmi rychlá a tvrdá, každý chce mít hned viditelné výsledky - a to se pak negativně odráží na psychice dítěte. Ne každý tento tlak unese a kvůli tomu často se sportem i končí,“ říká.

Ideální situace však není ani ta, kdy malí sportovci aktivitě nepřikládají žádný význam. „Nejlepší je zlatý střed. Děti, kterým je vše jedno, zůstanou stát na místě. Nemají potřebu se zlepšovat, často jim chybí motivace nebo schopnost zabojovat,“ vysvětluje. Vhodným věkem pro začátek mentálního tréninku je podle Martiny Ptáčkové šest let, kdy začínají vnímat dění okolo sebe.

I když vrcholoví sportovci čelí psychickým nástrahám, které přicházejí často už v dětství, sportovní psycholožka Radana Rovena Štěpánková vysvětluje, že právě to může být přínosem pro jejich kariéru.

Jak zvládáte svou psychiku v klíčových závodech nebo utkáních?

ptali jsme se sportovců

Petr Švancara (fotbalový útočník): Osobně jsem se soustředil především na to, abych byl svým výkonem užitečný celému týmu. Nervozitu jsem si nepřipouštěl. K tomu mi hodně napomáhalo mluvit s lidmi okolo sebe a záměrně odlehčovat situaci.

Barbora Závadová (plavkyně): Má psychika se hodně odvíjí od toho, jaká byla celá sezóna. Pracuji s psychologem a snažím se připravovat už s předstihem. Každopádně je důležité se na závod těšit a mít především radost z plavání. Proto přijíždím na závod vždy o něco dříve, abych měla čas se rozkoukat. Těsně před závodem pak už stačí říct jen „nádech, výdech a ukaž jim, na co jsi natrénovala“.

Petr Vabroušek (triatlet): V okamžiku, kdy jde v závodě do tuhého, to tělo vyhodnotí jako riziko a začne nás prostřednictvím bolesti a únavy přesvědčovat, že je na čase zpomalit nebo to dokonce zabalit. Na tyto stavy je potřeba být dopředu psychicky připraven a počítat s nimi. Nezbytné je také umět správně vyhodnotit, zda nám opravdu hrozí kolaps, nebo se tělo jen brání zničení.

„Posilují svou vůli, sebekázeň, překonávají komfortní zónu, zvládají každodennost, překonávají překážky,“ popisuje.

Sportovci jsou podle ní také daleko důslednější, co se týče doporučení, která jim dává. „Když mě vyhledají kvůli zvládnutí psychiky na závodech, mohu se spolehnout, že z 90 procent budou doma trénovat to, co je naučím. Jsou totiž zvyklí nechat se koučovat,“ vysvětluje.

U jiných klientů je pravděpodobnost, že se budou samostatně zdokonalovat, sotva 20 procent. „Nesportovci občas pochybují, zda jim ta či ona metoda vůbec pomůže... A mají skutečně pravdu. Pokud technice nejsou otevření, jen stěží docílí změny. Naopak sportovec si řekne: zvládnu to, natrénuji to a s tímto přístupem se mu to skutečně i podaří,“ líčí.

Avšak profesionální sport přináší také řadu situací, které mohou být i přes poctivý mentální trénink velmi složité. Takovýto zátěžový moment přichází ve chvíli, kdy začnou spojovat obživu a budoucnost převážně se svou disciplínou. „U některých se budou projevovat existenční strachy a ty mohou oslabit jejich výsledky v závodě. Pokud chce sportovec podávat souvisle dobré výkony, je nutné, aby udržoval pozornost v přítomném okamžiku a vnímal jen sport a hru tady a teď,“ uvádí psycholožka Štěpánková.

Bývalý vrcholový sportovec a český rekordman v běhu na 400 metrů překážek Jiří Mužík měl podle svých slov velké štěstí. Změny v jeho životě přicházely totiž tak rychle, že si je nestačil ani uvědomit. „Do vrcholového sportu se mi podařilo proniknout ve dvaceti letech, kdy jsem nic příliš neřešil. Vše se u mě změnilo během jednoho měsíce. Nestačil jsem ani přemýšlet o tom, jaké to bude živit se atletikou nebo že budu na sportu do určité míry závislý, zkrátka jsem do toho vpadl,“ vzpomíná.

Psychicky těžké situace mu však osud připravil o několik let později. „Problémy začaly, až když jsem se na vrcholu kariéry zranil. Následovaly tři operace a já tehdy spadnul na dno,“ přiznává. Avšak všechno zlé je pro něco dobré. Jiří Mužík sice v tomto momentě ukončil kariéru, ale zpočátku to tak nevnímal: „Pořád jsem věřil, že se vrátím do vrcholového sportu, pojedu na všechny akce a budu v atletice pokračovat. Jak šel čas, návrat se stále nedařil, postupně jsem se proto začal zapojovat do trenérství. Nenásilnou formou jsem se tak přesunul z dráhy závodníka k trenérovi a k věcem, které dělám do dnes.“

Psycholožka Štěpánková připomíná, že vyhráno nemají ani sportovci, kteří své zranění vyléčí a v kariéře dále pokračují. „Občas se stává, že vznikne psychický blok, který jim znemožňuje posunout se dál. Pokud se například zraní gymnasta při obtížném prvku, může mít v budoucnu opakované obavy vykonat tento cvik, i když tělo je už v pořádku a fyzicky by to zvládlo,“ uvádí.

Samotné ukončení kariéry ať už v důsledku zranění, nebo ubývajících sil může být pro profesionála, který se nikdy nevěnoval jiné aktivitě, velmi složité. Podle Radany Roveny Štěpánkové nejsou někteří na svou novou roli po letech zasvěcených pouze sportu připraveni. „Vrcholový sportovec má vždy někoho, kdo mu organizuje život a zajišťuje servis. Na této úrovni proto někteří zůstávají trochu dítětem a než naleznou své nové místo, může to chvíli trvat.“

Ač je tak dráha profesionálů od dětských počátků až po konec kariéry opředena pro mysl zátěžovými momenty, Radana Rovena Štěpánková i Martina Ptáčková se shodují, že psychika je v první řadě velmi individuální záležitostí a každý tyto situace zvládá po svém. Hrají zde roli jak vrozené reakce, tak i ty, které sportovec získá během svého života. V každém případě však mysl není radno podceňovat. A to především v dnešní době, kdy se stírají rozdíly v podmínkách sportovců a jejich výkony jsou na vrcholové úrovni velmi rovnocenné.

  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V sedmdesáti je žena jen díky cvičení v lepší kondici než v mládí

11. dubna 2024  8:27

Sedmdesátiletá Hilary Walker Millerová dříve vážila třiaosmdesát kilo. Po narození dětí přibrala na...

Pět věcí, kterými škodíme krvi a ohrožujeme naše zdraví

19. dubna 2024

Nikdo se neobejde bez temně rudé tekutiny stále proudící celým tělem. Přenáší kyslík, živiny a...

Ztráta soukromí, odcizení i nevěra. Sociální sítě jsou zabijákem lásky

19. dubna 2024

Sociální sítě mohou být na jednu stranu cenným komunikačním nástrojem a zajímavým zdrojem...

Žena si dopřála obří poprsí, teď musí nosit tři podprsenky

18. dubna 2024  8:01

Modelka Katy Ann dala za svá obří silikonová ňadra v přepočtu téměř sedm set tisíc korun. Jsou tak...

Život s výživou na zádech. Lukáš trpí chronickou střevní pseudoobstrukcí

18. dubna 2024

Svou výživu si nosí v batohu na zádech. Ten místo obvyklých svačin skrývá speciální výživu, která...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...