• Přijďte zkusit pražské trailové výběhy

  V Praze najdete různé běžecké skupiny. Některé běhají v centru, jiné zase po parcích. RUNGO pořádá ve středu pravidelné trailové výběhy. Máte rádi les a kopce? Připojte se.

  Přijďte se proběhnout | foto: Nikola Havlík, Rungo.cz

  Každý měsíc kladu pravidelně pár otázek RUNGO výběhářům z celé republiky. Chci, abyste se dozvěděli něco málo o nich a o výbězích, které pro vás dělají. Protentokrát jsem vyzpovídal sebe, Nikolu Havlíka, protože vedu pravidelné výběhy v Praze. Jaké jsou tedy moje výběhy a na co se můžete těšit?

  Jak jsem začal běhat? Běh byl vždy tak trochu součástí mého života. V době, kdy jsem na škole závodně plaval, pro mě bylo běhání způsob, jak rozbít stereotyp bazénu. Říkali jsme tomu suchá příprava. Nepolykal jsem tehdy žádné závratné porce kilometrů. Užíval jsem si spíše svobodu oproti každodennímu plavaní, známému též jako pohyb od stěny ke stěně. V plavání

  Fotogalerie

  jsem nakonec dosáhl celkem slušných výsledků a věřím, že to bylo i díky přípravě na suchu.

  Proč jsem začal dělat výběhy? K běhu jsem se vrátil asi tři roky poté, co jsem skončil s vrcholovým sportem. Za tu dobu jsem trochu ztloustl a jediný sport, kterému jsem holdoval, byl golf. Varovná kontrolka se rozsvítila právě tehdy, když jsem se i při tomto veskrze klidném sportu začal zadýchávat. Bylo třeba s tím něco udělat. Začal jsem tedy zase běhat. Nejdřív sám a pomalu.

  Postupem času jsem trochu zrychlil a začal hledat skupinu, se kterou bych mohl běhat. Shodou okolností jsem narazil na začínající RUNGO.cz. Slovo dalo slovo a já začal zakládat pražské nedělní výběhy. Byly to výběhy pro všechny, kde se běhalo podle nejpomalejšího - ostatně tak tomu je dosud. Na výběh se začalo nabalovat celkem dost lidí a někteří začali dělat i své vlastní výběhy. Mě to však čím dál tím více začalo táhnout k trailovému běhání. Vyměnil jsem tedy neděli za středu a parkové cesty za Krčský les.

  V čem jsou trailové výběhy v Praze zajímavé? Krčský les je takové naše malé trailové hřiště. Je prošpikován spoustou cestiček, singletracků a najde se zde i pár opravdu prudkých kopců. Těm opravdu velkým cestám, které jsou po obvodu, se ale snažíme vyhnout. Snažím se, aby byl každý výběh pestrý. Držím se jediného parametru, a to délky. Ta se pokaždé motá kolem 10 kilometrů. Někdy je to mírně vlnitá desítka a jindy zase ryze kopcovitá. V průměru máme převýšení kolem 300 metrů. Není však výjimkou i celkové stoupání přes 400 metrů. Běháme prakticky za každého počasí. V létě za světla, v zimě s čelovkou.

  Kdy a kde v Praze

  Praha trailové výběhy

  Výběh se pravidelně koná ve středu od 18:30 na parkovišti restaurace U Labutě. Více se dozvíte ve facebookové skupině RUNGO.cz - Praha trailové výběhy

  Pro koho naše výběhy jsou? Jsou pro každého trailového nadšence. Když chcete běhat v terénu, je dobré v něm i trénovat. Zároveň se však trochu počítá, že už trochu běháš a máš jistý základ. Vždy čekáme na posledního a nikomu neutečeme. Máme však pravidlo, že jak doběhne poslední, běžíme dál.

  Oblíbené trasy? Jak jsem již psal výše, snažím se, aby byl každý výběh jiný. Mám však v Krčáku dvě oblíbená místa, kam se rád vracím. Jedním je kopec u Thomayerovy nemocnice. Je prudký a kamenitý. Nabízí spoustu cestiček a traverzů. A taky jednu krásnou skalnatou pasáž. Je na ní třeba dávat bacha na každý krok a občas použít k výstupu i ruce. Především za svitu čelovky je tato pasáž opravdu zábavná.

  Druhým oblíbeným místem je pověstný Hrádek. Většina běžců ho zná díky trase Velké kunratické. Málokdo si však po závodě dokáže vzpomenout, kudy běžel. Proto se tam rád vracím a nechám na tento těžký kros stehnům vzpomenout. Na Hrádek však vede samozřejmě i spousta dalších cest, které dají běžcům zabrat.

  S RUNGO můžete v Praze sportovat téměř každý všední den. Mimo trailových výběhů můžete dorazit na atletický trénink, RUNGO challenge - tréninky pro drsňáky a v neposlední řadě na výběhy pro začátečníky a pohodáře. O tom, kdo výběhy vede a jaké jsou, vás budeme informovat zase příště.

  RUNGO výběhy

  Najdi si město a přidej se do skupiny podobných běžeckých nadšenců

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?
  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.