Můj příběh: je to rok, co jsem byl líný a podváděný

Blíží se podzim a na dveře již klepou mé jednačtyřicáté narozeniny. Náhodou se mi před oči dostal loňský článek o mých běžeckých začátcích. Opět jsem si jej přečetl, včetně zajímavých diskusí a neubránil jsem se bilancování. Věřím, že ti z vás, které můj příběh zaujal, si rádi přečtou pokračování. Pesimisty nepotěším, neb jsem se nerozvedl, optimisty ale také trochu zklamu, nevěra se léčí mnohem déle, než byste čekali. Příznivce běhu nicméně mohu ujistit, že moje nová milenka: rekreační běh je bisexuální a momentálně to děláme s manželkou ve třech.

Byl jsem tlustý, líný a podváděný. Běh to změnil. A je tu se mnou dál už víc než rok. | foto: Profimedia.cz

Krátce po sepsání mého minulého příběhu mi v hlavě uzrál nápad zaběhnout si půlmaraton a tím se objektivně poměřit sám se sebou i s ostatními. Přihlásil jsem se na předvánoční třináctikilometrový srandazávod. Plán jsem měl jednoduchý: vyběhnu jako poslední a poběžím pomalu, abych nikoho nepředběhl. V půlce trasy, cestou do kopce s kontrolním stanovištěm a občerstvením, mi začaly pomalu docházet síly a morálně jsem se připravoval, že tam skončím. Hromada sladkostí a trasa z kopce mně pomohly závod dokončit. Byl jsem sice poslední, ale vzhledem k tomu, že jsem to plánoval, jsem se cítil jako vítěz a hlavně jsem věděl, že ten půlmaratón určitě taky dám.

Přečtěte si jak to bylo před rokem

Problémy doma se stále nějak vlečou

Manželčin bývalý milenec není bohužel zvyklý, že by se s ním milenka rozešla o své vůli. Střídá roli nejlepšího kamaráda s čistými úmysly s potupnou rolí marného loudila nebo drsného vyděrače a odmítá pochopit, že je konec. Manželka byla v práci pod neuvěřitelným psychickým tlakem, který se přenášel pochopitelně i na mě. Situace se pomalu vyhrocovala a tady mi opět pomohlo běhání. Naordinoval jsem si pravidelný trénink na půlmaratón podle vygenerovaného tréninkového plánu. Neskutečně mě to psychicky dobíjelo a uklidňovalo, ale zvyšující zátěž měla negativní fyzické dopady v podobě bolestí v kolenou. Zdravotní problémy se zhoršovaly, až jsem byl nucen na dva týdny úplně vysadit a nechat klouby odpočinout. Abych nezlenivěl, vyměnil jsem běh za běhnu (eliptický trenažér).

Už aby byl ten závod za mnou

Po zdravotní přestávce mi byl upraven trénink. Zkrátily se trochu vzdálenosti, až jsem začal mít obavu, že na půlmaratón nenatrénuji, když nejdelší tréninková trasa má být jen 14 km a poběžím ji navíc jen jednou. Ke konci jsem se už nemohl dočkat, kdy si to konečně odzávodím a budu moct zase začít běhat jen pro radost a ne podle kalendáře. Můj sok v lásce se postupně zamotával do šílených lží a přetvářek, až od sebe definitivně odehnal všechny své kamarády, kteří nad ním drželi léta ochrannou ruku, a pro dlouhodobě nízké pracovní výkony jej vyhodili z práce. Trochu se mi ulevilo a mohl jsem všechnu energii věnovat přípravě na závod.

Předstartovní krize

Pomalu se blížil termín půlmaratónu a já si byl jistý, že to dám. Zhruba týden před závodem jsem měl poslední ‚dlouhý‘ trénink na 12 km, který jsem si opravdu vychutnal v tempu 6 minut na kilometr. Další trénink byl již jen 8 km, ale něco se pokazilo. Nohy jsem měl jako z olova a moje očekávané tempo bylo v nenávratnu. Značně jsem znervózněl, a když jsem málem neuběhl předposlední trénink na 4 km, byla moje víra roztrhaná na hadry. Mnohem lepší atmosféra doma mi pomohla to úplně nevzdat, jen jsem vynechal poslední trénink, abych nabral trochu síly, snědl hodně červené řepy a šel na to.

Pomalý start mi hodně pomohl

Rozhodl jsem se neriskovat a raději běžet s pomalejším kamarádem na čas 2:30. Vyběhli jsme dávno po výstřelu, až na chvostu závodního pole a velmi mírným tempem jsme uběhli první dva kilometry. Kamarád už docela dost funěl, a já měl strach, že ho odrovnám. Raději jsme se rozdělili a já najednou měl pocit, že jsem odbrzdil ruční brzdu.

Běželo se mi lehce, každou chvíli jsem předbíhal ty, co to na startu přepálili. Několikrát jsem potkal fandící nadšenou manželku i s dětmi a celou trasu jsem si vychutnával neskutečnou atmosféru závodu. V půlce mě zase začalo bolet levé koleno a nově i puchýř na pravém malíčku, což mi paradoxně pomohlo nepodlehnout tolik euforii a zůstal na svém tempu až do cílové rovinky, kde jsem ke svému překvapení doběhl vodiče na cílový čas 2:10.

Co z toho všeho vzešlo

Netušil jsem, jaká atmosféra na takových závodech panuje, takže mě při přebírání účastnické medaile moc mrzelo, že další půlmaratón už nepoběžím. Intenzivní pravidelný trénink mi sice pomohl překlenout manželské problémy, ale za jiných okolností by mi možná běhání spíš znechutil. Navíc jsem si tím už splnil svůj sen a vůbec mě neláká se příští rok snažit zlepšovat čas. Nečekaně nostalgickou náladu mi zlepšila manželka, která pod vlivem závodnické atmosféry prohlásila, že začne trénovat a příští rok si se mnou zaběhne štafetový běh.

Stejný závěr i po roce?

Jestli bude konec mého příběhu šťastný, ještě stále nevím, možná to nebudu vědět ani o svých dvaačtyřicátých narozeninách, nicméně manželskou krizi nejspíš definitivně překonáme a navíc máme nyní společnou milenku: rekreační běh. Žena je zatím ve fázi oťukávání a seznamování, já ovšem věřím, že běhu přijde na chuť a budeme i nadále moci běhat spolu.

Váš pravidelný čtenář

Více článků od našich čtenářů najdete i u nás na Facebooku. Přidejte se k nám!

Pomohl vám běh zvládnout osobní těžkosti?

celkem hlasů: 198

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 1. října 2014. Anketa je uzavřena.

ANO 136
Zatím jsem těžké osobní záležitosti nemusel/a řešit 39
NE 23
Autor:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Další z rubriky

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

I slavné osobnosti se někdy spálí. Tak vypadají, když podcení slunce

Spálené celebrity

Celebrity se na sociálních sítí chlubí fotografiemi, na kterých mají spálenou kůži. Snaží se tak varovat ostatní, aby...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz