Ona
Čelovky, jak vybrat tu pravou?

Čelovky, jak vybrat tu pravou? | foto: Jan Veselý

Vyberte si čelovku pro své noční výběhy

  • 4
Dny se zkracují a mnozí z nás na výbězích po práci stihnou sotva pár posledních slunečních paprsků. Vlastní světlo v podobě čelovky se opět stává důležitou částí výbavy, proto pro vás máme přehled těch, s nimiž jsme již běhali a které jsme otestovali.

Fenix HL21 R3

Díky skvělému těsnění můžete čelovku využít i pod vodou.
Pokud víčko baterky pootočíte jen o čtvrt otáčky, zabráníte nechtěnému zapnutí
Zblízka maximální režim téměř oslňuje.

Úplně nejlevnější čelovka, kterou jsme testovali, se prodává zhruba za 800 korun. Světelný tok 97 lumenů s poměrně úzkým kuželem se ukázal jako dostatečný k pohodlnému běhu noční přírodou. Líbilo se nám na ní kvalitní zpracování, vodotěsnost, ale především nízká hmotnost díky napájení na pouhou jednou tužkovou baterii s výdrží blížící se dvěma hodinám. Přestože ji v pár e-shopech stále naleznete skladem, již se nevyrábí a byla nahrazena podobným modelem Fenix HL22 s modernější LED. Více zde.

Peli 2750

Peli vypadá skvěle, skoro jako módní doplněk.
Dvě malé čelovky, které jsou univerzálními pomocníky.
Světlo Peli je užší, na běhání je ho ale dostatek.

Na první pohled možná úplně nejobyčejnější čelovka, napájená třemi AAA bateriemi. Poskytuje světelný tok 100 lumenů s rozptýleným širokým kuželem a zaujmout by mohla někoho, kdo chce víceúčelovou čelovku s co nejjednodušším ovládáním. Zkrátka nic složitého, jen tři režimy s příjemným bonusem v podobě červeného světla. Prodává se za cenu kolem 920 korun. Více zde.

Coleman CHT15

Coleman je na hlavě tak pohodlný, že se při jeho nošení budete usmívat.
V čelovce Coleman jsou baterie utěsněné opravdu důkladně.
Takhle svítí Coleman, světelný kužel má tvar hrušky.

Podobná čelovka té předchozí od známého výrobce turistického vybavení. Opět napájena třemi AAA bateriemi, je na čele trochu znát, ale nic nepohodlného. Najdete v ní hned sedm různých režimů včetně modrého a červeného světla. Na ten nejsilnější dokáže předvést světelný tok 150 lumenů a díky vodotěsnému zpracování s ní klidně můžete pod vodu. Její cenovka aktuálně nese nápis 900 korun. Více zde.

Silva Trail Runner 2

Trail Runner II v celé kráse
Váha je příjemně rozložena mezi reflektor a bateriový box.
Fotoaparát trochu zkresluje, v reálu je viditelnost díky světlu čelovky lepší...

Tahle čelovka je snad úplně nejpohodlnější ze všech testovaných. Při běhu o ní téměř nevíte, na hlavě se ani nehne. Pohodlí má na svědomí především kvalitní široký hlavový pásek a box na baterie na temeni, který optimálně rozkládá hmotnost čelovky na hlavě. Její světlo je zaměřeno především na blízko. Světelný tok 140 lumenů, který se rozprostírá do neuvěřitelně širokého kuželu příjemně rozptýleného světla všude kolem vás, je kompenzován menším dosvitem do dálky. Tuhle kvalitně zpracovanou čelovku aktuálně seženete za necelých 1 600 korun. Více zde.

LED Lenser SEO7R

Čelovka Led Lenser prošla naším testem s pochvalou. Spokojený byl i sněhulák,...
Na potápění to není, ale dle IPX6 si poradí se stříkající vodou a ani sníh jí...
Maximální šířka světla namířeného pod nohy.

Led Lenser se vytáhnul a překvapil nás spoustou příjemných vychytávek. Plynulá regulace intenzity světla či šířky světelného kuželu se nám moc líbila a možnost vyměnit dodávaný akumulátor za obyčejné tužkové baterie může také přijít vhod. Světelný tok 220 lumenů je už opravdu znát a při nočním běhu je vidět skutečně luxusně. Aktuální cena této vyladěné čelovky je 2 000 korun. Více zde.

Magicshine MJ-886

Čelovka Magicshine MJ-886 se chlubí mocným světlem, které vás provede i...
Čelovka se nám líbila i designově, oražová barva jí sluší.
Na maximální režim svítí prostě parádně.

Tahle čelovka je už trochu větší kalibr a můžete si s ní dovolit vyrazit třeba i na kole. Tři diody dodávají naprosto parádní světelný tok 550 lumenů, s nímž si běh tmou opravdu užijete. Dokáže svítit i na velkou vzdálenost, takže při běhání najednou poznáte, kolik nočních zvířat vaše pobíhání v přírodě pozoruje. Energii dodává rozměrný akumulátor na temeni hlavy, se kterým celá čelovka už přeci jen něco váží. Přesto běhání s ní nebylo vyloženě nepohodlné. Tuto čelovku koupíte aktuálně za 1 900 korun. Více zde.

Zebralight H600w Mk-II

Zpracování čelovce sluší. Nikde žádné plasty, tělo je z kovu, držák ze silikonu.
Čelovka se dá z držáku bez problémů vyndat, škoda že chybí klip pro připevnění...
Světlo je jednoduše parádní.

Parádní čelovka s úžasnou LED od firmy Cree. Jako jediná čelovka z námi testovaných měla teplý odstín světla, což je velmi příjemné a oči pak lépe vnímají terén pod vámi. Světla je dostatek i pro tři běžce vedle sebe, však také výrobce udává maximální světelný tok 1020 lumenů. O napájení se stará standardní Li-Ion akumulátor 18650, který si ale musíte dokoupit sami. Nevýhodou čelovky je nepříliš pohodlný pásek a fakt, že při běhu na čele přeci jen poskakuje. Aktuální cena čelovky je 2 200 korun. Více zde.

Fenix HP30

Čelovka sedí na hlavě opravdu dobře. Trochu vadí jen tuhý kabel, který je na
Čelovka se dodává s bohatým příslušenstvím, netřeba dokupovat nic dalšího.
Světelný kužel je široký, přesto dokáže osvětlit i místa daleko od vás.

Druhá čelovka Fenix je přesným opakem té první. Model HP30 je robustní čelovka s odděleným boxem na baterie, který si můžete připnout na pásek nebo hodit do batohu. Přes USB port vám poslouží i jako externí zdroj pro nabíjení mobilního telefonu či dalšího příslušenství. Díky špičkové XM-L2 diodě je samozřejmostí i vynikající světlo. Pomocí speciálního tlačítka dokáže čelovka vyprodukovat světelný tok až 900 lumenů. V současné době jí koupíte za 2 500 korun. Více zde.

Petlz NAO

Takhle slušivě vypadá čelovka na hlavě.
Petzl NAO, hodně chytrá čelovka
Takový světelný kužel čelovka umí.

Specialita od firmy Petzl je určena do těch nejnáročnějších podmínek a mezi běžci je oblíbena především na dlouhé vzdálenosti. Díky skvěle fungující okamžité regulaci světelného toku na základě odraženého světla dokáže automaticky regulovat intenzitu svitu v místech, kde není víc světla potřeba, a šetřit tak drahocennou energii. Je napájena li-ion akumulátorem, ale v nouzi vám posvítí i s obyčejnými tužkovými baterkami. Třešničkou na dortu je pak možnost nastavit si chování čelovky na počítači. Cena čelovky se pohybuje kolem 3 400 korun, letos byla navíc doplněna o vylepšený model Petzl NAO 2, s větším akumulátorem a silnější LED, který je zhruba o 400 korun dražší. Více zde.