• Praho promiň, New York City Marathon je prostě nejvíc!

    0:25,  aktualizováno  7:25
  Všechno začalo v polovině ledna, kdy jsem si na něj podal přihlášku. Po registraci a zaplacení deseti dolarů, jsem dva měsíce napjatě čekal, jestli budu vybrán. Ze zhruba 150 000 registrovaných se totiž na konci března losuje asi 40 000 těch, kteří se maratonu mohou zúčastnit. Čistě statisticky jsem měl asi 30% šanci, že budu patřit mezi vyvolené.

  | foto: Jakub Špirkpro iDNES.cz

  26. března přišel den D, a já dostal ten nejkrásnější možný e-mail: „Congratulations Jakub…“ Dál jsem již ani nemusel číst, mé první malé vítězství bylo na světě. Tímto dnem počínaje, jsem začal veškerou svou přípravu směřovat ke 2. listopadu. Chudák maraton ve Vídni, který jsem běžel v dubnu, se rázem proměnil jen v přípravný „pouťák“. Ale abych mu nekřivdil, je třeba podotknout, že ho máme kousek za hranicemi a každý správný maratonský cestovatel z České republiky by se ho měl alespoň jednou zúčastnit. New York je však úplně jiná pohádka.

  Připravoval jsem se celý půlrok, nejprve podle svého, což znamenalo, že jsem dvakrát až čtyřikrát týdně absolvoval individuální výběh na 12–25 kilometrů, čímž jsem podle délky trasy strávil jednu až dvě hodiny. Prostě intenzivní a individuální trénink.

  Můj tréninkový plán podstatně změnila spolupráce, kterou jsem si kvůli NYC Marathonu domluvil s firmou NIKE. Ta mi poskytla nejen materiální podporu, ale také umožnila stát se členem jejich hobby tréninkové skupiny. Začal jsem objevovat kouzlo skupinových běhů, intenzita a délka mých tréninků se sice snížila, ale jejich množství se nepatrně zvýšilo. A co je hlavní, seznámil jsem se se spoustou stejně zanícených běžců – kamarádů. Všem běžcům, ať už začínajícím či pokročilejším, proto doporučuji navštěvovat různé skupinové tréninky či výběhy. I já jsem díky své skupině objevil novou dimenzi běhu.

  Konečně nadešel čas maratonu všech maratonů, na která jsem se dlouho těšil! Den před odletem jsem si dopřál poslední trénink doma a potom hurá za oceán. Teplotní rozdíl mezi New Yorkem a Českou republikou byl mírně pozitivní, ani časový posun pět hodin zpět mi nedělal žádné problémy, prostě jsem se probouzel o něco dříve. Čtyři dny, které jsem si vyhradil na aklimatizaci, se však postupně ochlazovalo, což neznačilo nic dobrého. Raději totiž běhám v podstatně teplejším počasí.

  Vítěz: Wilson Kipsang 2:10:59

  Vítězka: Mary Keitany 2:25:07

  Celkem závod dokončilo: 50 564 běžců

  Já, Jakub Špirk 3:15:39 - celkové umístění 1921 a mezi muži 1718 

  V sobotu pršelo a opět se o pár stupňů ochladilo, naštěstí Američané všude uváděli výhradně stupně Fahrenheita, které mi nic neříkají. V den závodu se posunoval čas z letního na zimní (o týden později než v ČR), teplota vzduchu klesla na 5 stupňů a po sobotním dešti začalo silně foukat, příliš v pohodě jsem se tedy necítil.

  Start jsem měl v 9:45 a vypravil jsem se k němu s hodinovou rezervou, abych moc dlouho nezmrzal. Myslel jsem si, že hodina bude stačit, avšak jsem nepočítal s tím, že nedělní dolní Manhattan a vlastně celý State Island bude tak plný běžců, že vše potrvá mnohem déle. Odbavení, policejní prohlídky, průchody přes detektory… nakonec jsem to musel vzít poklusem a stejně jsem to nestihl.

  Startovalo se sice až za 20 minut, ale vstupní brána už byla zavřená. Naléhal jsem na organizátory, aby mě pustili dovnitř, s těmi to ale ani nehnulo, pravidla jsou v Americe svatá. Po ujištění, že kromě toho, že nepoběžím s elitní první vlnou (z pěti celkových), se nic neděje, jsem se trochu uklidnil. Start se mi posunul o půl hodiny a díky své nedochvilnosti jsem mohl startovat z první řady.

  Přesně v 10:15 zazněl výstřel a já se mohl vydat pronásledovat první vlnu přes dvoukilometrový Verrazano-Narrows Bridge. Mé úvodní nadšení bohužel nikdo ze spoluběžců nesdílel, naopak mě ostatní maratonci nechali na silném větru řádně provětrat. Ten pocit běžet chvíli v čele jedné z vln největšího maratonu na světě byl ale k nezaplacení, a nikdo mi ho už nevezme. Taktické to ale určitě nebylo, protože jsem již na začátku začal ztrácet vteřinky na vytoužený cílový čas.

  Další zajímavé informace najdete na našem Facebooku

  Logo Rungo.cz

  První polovina závodu byla úžasná, neuvěřitelně jsem se bavil a čerpal energii od diváků, kteří v trojstupech fandili okolo trati. Síly mi ubíralo jen neustálé kličkování mezi unavenými závodníky z první vlny, které jsem postupně dobíhal a předbíhal, ačkoli jich pořád nebylo tolik, jako ke konci závodu, kdy byla trať úplně zaplněná.

  Podle časomíry jsem první půlmaratonu stihl za 1:31:47 a na maratonský cíl 3 hodiny a 10 minut jsem měl dokonce menší náskok. Po půlce mi manželka měla předat energetické tyčinky a pití, povedlo se jí to však až o pár kilometrů dále, což v tom davu diváků byl i tak menší zázrak. Bohužel od toho okamžiku jsem se místo nakopnutí energií postupně dostával do útlumu a zbylých patnáct kilometrů si protrpěl. Dokonce ani podpora rodiny a fandících diváků mě nedokázala dostat z úsporného režimu. Můj vytoužený osobní cíl se začal rychle vzdalovat a konec závodu v Central Parku pro mě znamenal vysvobození.

  Můj výsledný čas 3:15:39 je sice i tak mým osobním rekordem, ale zároveň trochu zklamáním, pět minut za očekáváním. Každopádně, New York City Marathon byl pro mě neuvěřitelným emocionálním zážitkem a obrovskou zkušeností. Následující den jsem se odletěl zregenerovat do tepla na Floridu, kde jsem příjemně zakončil tento maratonský výlet.

  Zažil jsem již pár maratonů po celé Evropě, přesto jsem vždycky tvrdil, že domácí Praha je nejlepší. Ale Praho promiň, New York City je prostě nejvíc!

  Napiš svůj článek i TY

  Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtěji podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

  Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

  Psaní o běhání je někdy náročné.

  Psaní o běhání je někdy náročné.

  Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

  Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na to, co zveřejní a co ne, bez udání důvodů.

  Marek

  Autor:
  Článek se mi líbí
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  Výběr nejlepších článků čtenářů

  ČLÁNEK

  Praho promiň, New York City Marathon je prostě nejvíc!

  R88o35s73t48i33s74l79a23v
  G75e63r52ž35i18č11á83k
  Dobře Kuba  Příště vyjde první vlna a budeš nahádět i favority!
  R31a95d31e81k
  L88e25s93z89c38z63y50n46s48k87i
  Foto Není nad to, běžet úplně sám a běžet v horách a třeba v dešti... Silniční masové závody ve velkoměstech asi nikdy...
  M47a23r38t83i47n
  V63á25c33l10a39v
  Super!
  F19r40a44n56t11i48s56e47k
  M40i18k53e60s
  Napsal to tak jak je to. Byl jsem se nekolikrat podivat jako divak a dobre si pamatuji tu zimu co jsem tam vytrpel....

  V diskusi je 7 příspěvků, poslední příspěvek 1. 12. 2014, 8:43

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.