Chcete se pořádně vyspat? Tohle večer nepijte a nejezte

Ke sportu patří regenerace a k ní zase dobrý a kvalitní spánek. Narušit nám ho však přitom může například nevhodná večeře. Podívejme se, která jídla a nápoje bychom si navečer dopřávat neměli.

Pálivé omáčky, rajčata, chipsy - i tato jídla podporují nespavost | foto: Profimedia.cz

Černý a zelený čaj

Máte ve zvyku dávat si před spaním šálek teplého nápoje? Pak pozor, černé a zelené čaje mají podobně povzbudivý účinek jako káva. Obsahují kofein, v průměru sice pouze třetinové množství oproti šálku espressa, k tomu je však třeba podotknout, že čaj často pijeme v mnohem větším množství.

Další látkou, obsaženou v čaji, je teobromin, alkaloid, který má povzbuzující účinky a podobně jako kávy zvyšuje srdeční tep. Mimo to má diuretické účinky, což není nic, co by člověk před spaním vyhledával.

Pokud se chcete v klidu vyspat, třeba na ranní trénink, dejte si čaj nejpozději dvě hodiny před spaním nebo sáhněte po ovocném či bylinkovém čaji.

Běžecký závod v pražské Šárce se blíží. Registrujte se do neděle

Craft RUNGO divoký běh Šárkou 2017.

Čokoláda

Večerní mlsání u televize nebo chuť na čokoládu po večerním tréninku, to zná asi každý z nás. I tady je potřeba se zamyslet, podobně jako káva nebo čaj obsahuje i čokoláda kofein a povzbuzující teobromin. Čím je kvalitnější a čím víc má procent kakaa, tím lepší účinky v tomto ohledu má. Navíc obsahuje další složky, které dodávají energii.

Pokud patříte mezi ty, kteří se často neovládnou a nezůstanou u dvou tří „čtverečků“ a chcete se dobře vyspat, raději na čokoládu večer zapomeňte, nebo volte čokoládu bílou. Ale pozor, ani s ní to nepřehánějte, protože je zase poměrně dost tučná.

Pořádný steak

Pozdní večeře v restauraci je další věc, které bychom se měli vyhnout, když se chceme dobře vyspat a ráno brzy vyrazit na výběh. V restauraci si většinou dáváme věci, které doma běžně nepřipravujeme. Patří mezi ně lahodné „flákoty“ masa, steaky, hranolky. Tato jídla obsahují vysoký podíl nasycených mastných kyselin a dalších látek, které mohou s naším spánkem pořádně zamávat.

Vydatný steak navíc zaměstná trávicí trakt více, než je běžné, jeho strávení trvá dlouho – i proto bychom si ho neměli dopřávat den až dva před závodem. Pokud už si večer dopřáváme tuky, měly by to být spíše lépe stravitelné nenasycené mastné kyseliny, tedy ty „hodné“, třeba olivový olej.

Pokud máme chuť na tučnější maso, je na večeři ideální ryba, která obsahuje nenasycené mastné kyseliny a lépe se tráví.

Pálivé omáčky

Večerní posezení, sklenička vína, chipsy nebo nachos a pořádná porce salsy. „Dám si jenom trošku,“ touhle větou to často začíná a končí to vyjedenou mísou. Kromě zbytečného množství energie v podobě chipsů, i ty „zdravé“ obsahují často vysoký podíl sacharidů, přijmeme i pěknou řádku povzbuzujících látek.

Rajčatová salsa obsahuje aminokyselinu tyramin, kterou najdeme například i v tučných sýrech. Působí jako stimulant mozkové aktivity, nutí nás před spaním přemýšlet a některým jedincům může způsobovat migrénu. Pálivá složka omáčky zase obsahuje kapsaicin, látku, která prokrvuje, prohřívá a zvyšuje tělesnou teplotu. I když se pak přikryjete, jak jste zvyklí, může se stát, že se budete budit horkem.

Pokud už večer máte chuť na něco „malého slaného“, volte raději jemně ochucené guacamole (avokádovou pomazánku) a celozrnné lupínky.

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

Bulharský dřep i mrtvý tah. Vyzkoušejte sedm cviků pro dokonalý zadeček

Ilustrační fotografie

Kdo to nestihl před létem, může ještě během několika týdnů vytvarovat své pozadí do požadovaného tvaru pomocí snadných...

I slavné osobnosti se někdy spálí. Tak vypadají, když podcení slunce

Spálené celebrity

Celebrity se na sociálních sítí chlubí fotografiemi, na kterých mají spálenou kůži. Snaží se tak varovat ostatní, aby...

Najdete na iDNES.cz