Správná práce rukou zvýší vaše běžecké výkony.

Správná práce rukou zvýší vaše běžecké výkony. | foto: Profimedia.cz

PORADNA: Co s rukama při běhu? Kde mají být?

  • 24
"Dej pokoj ještě s rukama, já jsem rád, že si nějak poradím s nohama," takový signál na mě vysílá styl mnohých běžců a běžkyň, které při běhu potkávám. Jenže i ruce mají velký podíl nejen na tom, jak se vám běží, ale i na vašem konečném výkonu.

Ruce jsou pro běžce stejně důležité jako nohy

Nevěříte? Přivažte si ruce k tělu, aby nevydaly ani hlásek, tedy aby se ani nehnuly, a zkuste vyběhnout. Jde to dost špatně, připadáte si neohrabaně a hloupě? Asi jako když se malý tučňák pokouší o první krůčky na tomto světě? Bodejť byste si tak nepřipadali, ruce prostě k běhání patří.

Pomáhají udržet stabilitu

Prací rukou při běhu se zkrátka vyplatí zabývat. Běh je, jak jistě víte, kontrolovaný pád. Ruce nám při něm slouží stejně jako ptákům či letadlům jako křídla, s jejich pomocí svůj let korigujeme, abychom letěli stále dopředu a co nejrychleji.

Udržování stability pak pomáhá i práci nohou. Čím se cítíte stabilněji, tím jste si jistější, tím spíš si dovolíte běžet rychleji. Je to stejné jako v životě. Když se cítíte zabezpečeni, nemáte problém činit důležité životní kroky. To je jasná paralela s běžeckými kroky.

Budete mít lepší odpich

Pokud jezdíte na běžkách, tak víte, že bez hůlek se dopředu nehnete. Hůlky jsou přitom jen prodloužením rukou a právě ruce dávají odpichu šťávu. Schválně si někde na rovince vyzkoušejte, že máte v rukou pomyslné hůlky, běžte a odpichujte se jimi. Když tak chvíli poběžíte, najednou zjistíte, že běžíte rychleji. Necítíte to však v nohou, protože spoustu práce, kterou jsou nohy nuceny dělat, když při běhu špatně používáte ruce, najednou dělat nemusejí.

Správné postavení ruky při běhu

Při běhu má vaše ruka svírat v lokti úhel 90 stupňů. Dlaně jsou mírně sevřeny, asi tak, jako byste v ruce drželi motýla a nechtěli ho připravit o život nebo si nesli k snídani vajíčko a nechtěli ho rozmáčknout dřív než nad pánví. Maximální rozsah pohybu sevřené dlaně (je dán rychlostí běhu) je od kyčle po rameno.

Pozor!

Ruka při běhu stále svírá v lokti úhel 90 stupňů, takže když směřuje vzhůru (k rameni), necvičíme s ní jak s činkou, když posilujeme biceps, a když směřuje dolů (ke kyčli), nepouštíme ji.

Celý pohyb ruky probíhá jen v ramenním kloubu, shora dolů a obráceně. Neplaveme, netlačíme ramena k zemi a ani je netlačíme před sebe.

Miloš Škorpil - zakladatel bezeckaskola.cz a čestný šéfredaktor Rungo.cz