• PORADNA: Co s rukama při běhu? Kde mají být?

  "Dej pokoj ještě s rukama, já jsem rád, že si nějak poradím s nohama," takový signál na mě vysílá styl mnohých běžců a běžkyň, které při běhu potkávám. Jenže i ruce mají velký podíl nejen na tom, jak se vám běží, ale i na vašem konečném výkonu.

  Správná práce rukou zvýší vaše běžecké výkony. | foto: Profimedia.cz

  Ruce jsou pro běžce stejně důležité jako nohy

  Nevěříte? Přivažte si ruce k tělu, aby nevydaly ani hlásek, tedy aby se ani nehnuly, a zkuste vyběhnout. Jde to dost špatně, připadáte si neohrabaně a hloupě? Asi jako když se malý tučňák pokouší o první krůčky na tomto světě? Bodejť byste si tak nepřipadali, ruce prostě k běhání patří.

  Pomáhají udržet stabilitu

  Prací rukou při běhu se zkrátka vyplatí zabývat. Běh je, jak jistě víte, kontrolovaný pád. Ruce nám při něm slouží stejně jako ptákům či letadlům jako křídla, s jejich pomocí svůj let korigujeme, abychom letěli stále dopředu a co nejrychleji.

  Udržování stability pak pomáhá i práci nohou. Čím se cítíte stabilněji, tím jste si jistější, tím spíš si dovolíte běžet rychleji. Je to stejné jako v životě. Když se cítíte zabezpečeni, nemáte problém činit důležité životní kroky. To je jasná paralela s běžeckými kroky.

  Budete mít lepší odpich

  Pokud jezdíte na běžkách, tak víte, že bez hůlek se dopředu nehnete. Hůlky jsou přitom jen prodloužením rukou a právě ruce dávají odpichu šťávu. Schválně si někde na rovince vyzkoušejte, že máte v rukou pomyslné hůlky, běžte a odpichujte se jimi. Když tak chvíli poběžíte, najednou zjistíte, že běžíte rychleji. Necítíte to však v nohou, protože spoustu práce, kterou jsou nohy nuceny dělat, když při běhu špatně používáte ruce, najednou dělat nemusejí.

  Správné postavení ruky při běhu

  Při běhu má vaše ruka svírat v lokti úhel 90 stupňů. Dlaně jsou mírně sevřeny, asi tak, jako byste v ruce drželi motýla a nechtěli ho připravit o život nebo si nesli k snídani vajíčko a nechtěli ho rozmáčknout dřív než nad pánví. Maximální rozsah pohybu sevřené dlaně (je dán rychlostí běhu) je od kyčle po rameno.

  Pozor!

  Ruka při běhu stále svírá v lokti úhel 90 stupňů, takže když směřuje vzhůru (k rameni), necvičíme s ní jak s činkou, když posilujeme biceps, a když směřuje dolů (ke kyčli), nepouštíme ji.

  Celý pohyb ruky probíhá jen v ramenním kloubu, shora dolů a obráceně. Neplaveme, netlačíme ramena k zemi a ani je netlačíme před sebe.

  Miloš Škorpil - zakladatel bezeckaskola.cz a čestný šéfredaktor Rungo.cz

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  PORADNA: Co s rukama při běhu? Kde mají být?

  E57v51a
  Č40e22r60n62á
  Ruce na deku!
  B22e34n
  P64a74v21k12a
  Já tomu říkám styl lachtan. Někteří rukami tak zvláštně plachtí. No je to sranda. Jinak tohle se lidi učí v raných...
  P53e97t29r
  N29o62v49a43k
  Běhejte, jak Vám to vyhovuje. Každý má svůj styl a něktěří to dotáhli hodně...
  V13r62a17t29i42s38l10a69v
  C88h27a35r30v30á75t
  Za chvíli se dočkáme, Že nám "odborníci" budou radit jak držet pindíka při čůrání. Rady budou finančně...

  V diskusi je 24 příspěvků, poslední příspěvek 16. 9. 2013, 10:04

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.