Poradíme co dělat, když vám nově zakoupená bota nesedí

Poradíme co dělat, když vám nově zakoupená bota nesedí | foto: Marek Odstrčilík, Rungo.cz

Poradíme co dělat, když vám nově zakoupená bota nesedí

  • 5
Koupili jste si nové boty, v obchodě vše sedělo, ale po prvním běhu jste zjistili, že vás dřou, tlačí nebo se zouvají? Nevěšte hlavu, máme pro vás pár tipů, které mohou situaci zachránit.

Nejčastějším problémem při výběru nové boty na běhání bývá špatná velikost. Běžecké boty je nutné pořizovat s lehkou rezervou, která zajistí, že vás bota nebude tlačit ani v sebězích nebo při delším tréninku.

Bohužel se nedá očekávat, že by se po pár kilometrech boty výrazněji rozšláply. K tomuto jevu u dnešních bot z umělých materiálů obvykle nedochází, spíše než k roztažení svršku dojde k nepříjemným otlakům.

V případě malé velikosti nebo příliš úzkého svršku tak máte pouze jedinou možnost. Vyndat z boty původní pěnovou stélku. Ta bývá vyrobena z poměrně mohutné vrstvy paměťové pěny a jejím vyjmutím získáte v botě až překvapivě velký prostor navíc. Vyjmutí vložky se sice nepříjemně podepíše na celkovém komfortu, ale vzhledem k tomu, že o tlumení se stará především pěnová mezipodešev, by to u nových bot nemělo z funkčního hlediska představovat problém.

Pozor tak musíte dát na správnou volbu ponožek, protože bez pěnové výstelky bude vaše chodidlo v kontaktu s hrubším podkladovým materiálem, který by mohl přes tenkou ponožku nepříjemně dřít.

Pokud není problém v délce, ale pouze v šířce kolem nártu, můžete vyzkoušet některý z alternativních způsobů úvazu tkaniček, které si můžete prohlédnout v tomto článku, kde je zároveň popsáno, k jakému účelu se jaký úvaz hodí.

Když je bota příliš volná

Tkaničky hrají hlavní roli v případě příliš volných nebo velkých bot. Teoreticky by se dal použít opačný postup z řešení předešlého problému, tedy vložení jedné pěnové vložky navíc. To bych ale nedoporučoval, protože kromě zaplnění přebytečného prostoru dojde i k nadzvednutí chodidla o dalších několik milimetrů, což má obvykle za následek zouvání paty a nestabilní došlap.

Z toho důvodu je lepší spoléhat na poslední očko tkaniček, které obvykle zůstává prázdné. Správným utažením skrze poslední očko si zajistíte výrazně vyšší pevnost svršku a lepší fixaci kotníku uvnitř boty. Nejčastějším problémem, který se dá s pomocí tkaniček vyřešit, je vyzouvání boty na patě, ale za pokus to stojí i v okamžiku, že jsou vám boty volné kolem nártu.

Problém nastává v okamžiku, když není volná pata, ale spíše přední část svršku, kam už tkaničky nezasahují. Zde nepomůže nic jiného než použití dvou tenčích ponožek nebo jedné tlustší. I tak ale počítejte s tím, že ve velkých botách se vám nikdy nebude běhat tak pohodlně, obzvlášť nerovný povrch může představovat nepříjemnou komplikaci.

Puchýře a odřeniny

S pomocí ponožek se dají odstranit i některé další potíže, jako například odřeniny nebo vznik puchýřů. Hlavní příčinou těchto nepříjemností totiž bývá často právě nevhodná ponožka. Než začnete obviňovat botu, je proto vždy dobré nejprve vyzkoušet, jestli se stejný problém objevuje i po výměně ponožek.

O tom, jak důležitou roli ponožky hrají, a na co si dát pozor při jejich pořizování, jsme nedávno psali v tomto článku.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.