Ponožky jsou obzvláště pohodlné.

Ponožky jsou obzvláště pohodlné. | foto: archiv Filipa Marvana

Ponožky: alfa a omega pohodlného běhání. Poradíme, jak vybrat ty pravé

  • 5
Trpíte při běhu kvůli odřeninám, puchýřům nebo pálení chodidel? V tom případě je dost možné, že problém není v běžecké botě nebo ve tvaru vašeho chodidla, ale ve špatně zvolené ponožce.

Ponožka společně s botou tvoří naprostý základ běžeckého vybavení a jedno bez druhého nikdy nebude správně fungovat. Některé boty jsou sice uzpůsobené k tomu, že se dají nosit naboso, ale kromě triatlonistů, kteří vynecháním ponožky šetří čas v depu, této vlastnosti prakticky nikdo nevyužívá.

Důvody jsou jednoduché, s ponožkou je bota mnohem pohodlnější a postaráno je i o odvod přebytečné vlhkosti. To vše ale platí pouze za předpokladu, že vaše ponožky vypadají tak, jak by správné běžecké ponožky vypadat měly.

Do ponožek není nutné investovat šíleně vysoké částky a jejich výběr můžete s klidným svědomím rozšířit i mimo žhavé novinky a technicky propracované modely. Svůj účel splní i na první pohled obyčejné ponožky, pokud se budete soustředit na použitý materiál, správnou velikost a sportovní tvar.

Správný materiál

První a nejdůležitější pravidlo při výběru nové ponožky zní: žádná bavlna. Bavlna je sice na dotek i při běžném nošení velmi pohodlná, ale pro běžce je svými vlastnostmi absolutně nevhodná. Postrádá totiž potřebnou pružnost, takže obepnutí chodidla není takové, jaké by mělo být. Velmi špatný je i odvod vlhkosti, protože bavlněné vlákno nasákne pot do sebe a schne velmi pomalu.

Mnohem lepší službu vám udělají ponožky z funkčního materiálu a je jedno, jestli to bude umělé vlákno nebo kombinace ovčí vlny merino a lycry. Stoprocentní merino ponožky se na rozdíl od spodního funkčního prádla standardně nevyrábí kvůli tomu, že merino samo o sobě nemá dostatečnou pružnost. Umělinové ponožky mají výhodu v tom, že jsou lehčí, prodyšnější, rychleji schnou a těsněji obepínají chodidlo. Merino oproti tomu zajišťuje výrazně vyšší teplotní komfort i ve špatném počasí a po použití nepáchne.

Pečlivě zvolená velikost

Druhým bodem, na který si dávejte pozor, je velikost. Funkční ponožky se obvykle vyrábí v rozsahu dvou až tří čísel a problém může nastat v okamžiku, kdy se nacházíte na spodní nebo horní hranici. V tu chvíli je vždy lepší ponožky před zakoupením pořádně vyzkoušet. Správnou velikost poznáte podle toho, že ponožka ideálně obepíná chodidlo, nikde se nic nekrčí (zejména v oblasti prstů) a že je pata na svém místě. Příliš malá velikost může nepříjemně táhnout a škrtit a o číslo větší ponožky mají tendenci dřít a způsobovat puchýře.

Důležitou roli hraje i tloušťka použitého materiálu, protože i malý rozdíl mezi tenkou a tlustší ponožkou může mít za následek nepříjemné otlaky prstů v běžecké botě. Nejlepší je tedy vyzkoušet ponožky v kombinaci s botami, ve kterých je budete nejčastěji používat. Pokud takovou možnost nemáte, pak se soustřeďte na to, aby gramáž použitého materiálu odpovídala tomu, na co jste zvyklí u svých aktuálních ponožek. Experimentování se v tomhle případě obvykle nevyplácí.

S velikostí úzce souvisí i výška ponožky. To je velmi individuální záležitost, ale drtivá většina běžců dává přednost ponožkám, které vystupují pár centimetrů nad kotník, který je tak chráněn proti okopávání a odřeninám od větviček nebo odletujícího štěrku.

Tvar běžcům na míru

Třetí a poslední věcí, na kterou si při výběru ponožek dávejte pozor, je jejich konstrukce. Kvalitní běžecké ponožky jsou totiž rozdělené na levou a pravou, což může obzvlášť u delších běhů představovat obrovskou výhodu. Tvarované ponožky mnohem lépe obepínají prsty a snižují riziko odřenin.

Dalším tradičním prvkem je použití různé struktury podle toho, co od ponožky na tom kterém místě požadujete. Oblast kolem prstů a paty proto bývá z měkčího a pevnějšího materiálu pro vyšší měkkost a odolnost, zatímco horní část nad nártem je obvykle z té nejlehčí tkaniny pro maximální prodyšnost.

U některých ponožek se můžete setkat i s z výztuhami kolem kotníků, chrániči achilovky, speciálními kanálky pro odvod potu a dalšími prvky. Všechny tyto vychytávky jsou výborné a mohou ještě zvýšit komfort při nošení, ale nejdůležitější je výše zmíněný materiál, správná velikost a dobrý tvar. Vše ostatní už je pouze bonus navíc, za který si můžete u kvalitních ponožek připlatit.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.