Ona
Chraňte svoji pleť před zimním sluncem, mrazem i větrem.

Chraňte svoji pleť před zimním sluncem, mrazem i větrem. | foto: Marek Topinka, Rungo.cz

Chraňte svou pokožku nejen před sluncem, ale také před mrazy

  • 0
Opalovací krémy jsou v horkých dnech nutnou výbavou nejen milovníků slunění, ale i běžců. A řada z nás to již začala brát na vědomí. Naše pokožka si však zaslouží péči nejen v létě, ale i v zimě. Zjistěte, proč kůže při pobytu venku strádá, a naučte se o ni správně pečovat.

V zimních měsících nejvíce trpí lidé, kteří mají i jinak suchou pokožku. Chladný vzduch s minimem vlhkosti však může způsobit problémy i osobám se smíšenou nebo mastnou pletí. Proto by v zimě každému pobytu venku měla předcházet i patřičná péče.

„V těchto měsících musíme ještě více než obvykle dbát na doplnění vláhy a opravu lipidové bariéry kůže. Není však jedno, jaký krém k tomu používáme. Je mýtus, že kůže v zimě praská po použití hydratačních krémů. Na druhou stranu hydratační krémy s vysokým podílem vody sice hydratují povrchové vrstvy pokožky, ale nepromastí pleť dostatečně a nevytvoří nutnou ochrannou vrstvu před vlivy počasí. Proto jsou v zimě lepší krémy s vysokým podílem tuků,“ vysvětluje kožní lékařka Lilla Smižanský-Bari.

Krém před sportem, ano nebo ne?

Sportovci to však nemají zdaleka tak jednoduché. Pobyt venku sice naši pokožku vysušuje, avšak hutné krémy s obsahem tuků zase způsobují, že už po pár set metrech běhu z nás pot teče proudem. „Lidem, kteří se nadměrně potí, nedoporučuji krémy vazelínového typu. Pokud nemáte k dispozici přípravek určený vyloženě sportovcům, můžete využít krémy pro miminka a malé děti,“ radí Lilla Smižanský-Bari. Ty jsou totiž speciálně vyvinuty i pro nejcitlivější pokožku těch nejmenších, kterou zbytečně nezatěžují.

Péči o pleť by v zimě neměli podcenit ani sportovci, kteří mají problémy s akné. U těch by totiž aplikace hutného krému před tréninkem mohla způsobit zvýšenou tvorbu mazotoku a tím také množení bakterií, které akné zhoršují. „Těmto lidem doporučuji používat lehčí textury krémů nebo krémy z řad pro ošetření mastné a aknotické pleti, které však zároveň fungují jako hydratační krémy. Po sportu je zase vhodné použít antibakteriální mýdlo,“ říká dermatoložka Zuzana Kolací. 

Na místě je také zvážit používání triček z funkčního materiálu. Některým lidem totiž umělé materiály způsobují akné na zádech. Pokud patříte mezi ně, zkuste si pod funkční triko vzít tílko z nedráždivého materiálu, kterým je například bavlna.

V zimě netrpí zdaleka jen naše pleť

Zapomínat bychom neměli ani na starost o partie těla, které jsou při tréninku zakryté oblečením. Pot a tření totiž působí na vysušenou kůži daleko intenzivněji. V zimních měsících proto omezte koupele a naopak dejte přednost kratší sprše v ne příliš horké vodě, která kůži ještě více vysušuje. Po osušení nezapomeňte celé tělo promazat k tomu určeným krémem.

Stejně jako naše pokožka trpí v zimě také rty. Klasickým problémem spojeným se zimními měsíci je jejich přesušení a následné popraskání. „Osoby s těmito problémy si velmi často rty zvlhčují tím, že je olizují. To však paradoxně vede ke zhoršení celého stavu. Lidem příliš nedoporučuji klasické, parfemované loje a pomády na rty. Lepší jsou speciální balzámy, které lze zakoupit v lékárnách. Existují i ve velikostech, které se vejdou do kapsy sportovní bundy, speciální tvar obalu navíc zamezí kontaminaci při použití v extrémních podmínkách,“ radí Zuzana Kolací.

Jak na opalování v zimě

I když zrovna neležíme na pláži a venku není třicet stupňů, ostré paprsky slunce nám dokážou zadělat na pořádně nepříjemný problém, a to obzvlášť pokud se vydáme za sportovními aktivitami na hory. Tím, že se nacházíme ve větší nadmořské výšce a UV záření se navíc odráží od sněhu, znásobuje se i jeho působení na naši kůži. Ať už se tedy vydáváte za turistikou, nebo lyžovačkou, nezapomeňte na výbavu v podobě kvalitních opalovacích krémů.

„Vybírejte krémy, které vás ochrání proti UVA i UVB záření. Aplikujte je zhruba 20 minut před plánovaným pobytem na slunci a nezapomeňte ani na oblast nosu a rtů,“ říká doktorka Kolací. V extrémních případech může horské slunce dokonce na kůži způsobit malé puchýře. Prevencí jsou opalovací krémy s vysokým SPF faktorem. Pokud se vám však puchýře na kůži udělají, v žádném případě je nepropichujte. Tekutina uvnitř vás totiž chrání před infekcí, která by mohla celý problém ještě zhoršit.