• Krásu horského běhu si překvapivě vychutnáte i ve městě jako je Plzeň

    14:34
  Název tohoto příspěvku vás možná překvapí a nebudete mu chtít věřit, přesto je naprosto pravdivý. Při hledání trasy pravidelného Rungo výběhu v Plzni vždy přemýšlím, jak ji udělat zajímavou a atraktivní, tentokrát jsem objevil možnosti spojení zdánlivě neslučitelné kombinace velkého města a horského běhu.

  | foto: Jiří Mašekpro iDNES.cz

  Atraktivní a různorodé trasy jsou velmi důležité, protože tak k pravidelným výběhům přilákám nejvíce různých běžců. Ti si pak různé trasy osahají a najdou to, co jim v běhu vyhovuje nejlépe . Samozřejmě nikdy nevyhovím všem, přesto díky tomuto svému systému vyhledávání zjišťuji, že zájem o různorodé pravidelné Plzeňské výběhy stoupá a každý zúčastněný si ten běh užije po svém.

  Fotogalerie

  Absolvovali jsme tak klasický městský běh mezi paneláky, pohodovou trasu okolo Borské přehrady, náročnější běh s výběhem na rozhlednu Krkavec a Chlum, a zajímavý, co se přírodní krásy týče, okružní běh okolo Boleveckých rybníků. Co nám však dosud chybělo a kde byla největší mezera našich společných výběhů? Horský běh. Kde ale ve městě jako Plzeň a okolí najít hory a horský terén? Odpověď na tuto otázku je však překvapivě naprosto jednoduchá.

  Bydlím na konci Plzně ve čtvrti zvané Doubravka, nedaleko se nachází přírodní park Berounka, který nese stejné jméno jako známá řeka. Nikdy mě nenapadlo běhat v jejím okolí běhat, až jednou jsem si řekl, že to zkusím a uvidím, na co vlastně narazím. Po dvou a půl kilometrech od dveří svého bytu jsem objevil něco, co  jsem dosud znal jen z obrázků slavných fotografů, kteří nás obšťastňují krásnými pohledy na úpatí Vysokých Tater, Krkonoš či Beskyd. 

  Řeka Berounka totiž vede jakýmsi kaňonem mezi dvěma skalnatými útesy. A zvláště z jedné strany je lemována nádhernou trasou v lesním porostu, na velmi příkrém svahu, ve kterém je vyšlapána jen úzká pěšinka pro jednoho běžce či turistu, která vlastně kopíruje terén samotného svahu. Takže běžíte ve výšce asi 50 metrů nad řekou, vlevo máte příkrý svah dolů, vpravo se tyčí skalnaté výběžky porostlé vysokými jehličnany. Místy musíte překonat malý přírodní labyrint a v jeho nejnižším bodě přeskočit potůček stékající ze svahu dolů. Jinde zase zcela nečekaně, v rámci kopírování svahu, zaběhnete obrazně dovnitř svahu a vzápětí vyběhnete ven. Prostě idylka jako vystřižená z pohlednic z Vysokých Tater. K tomu najdete všude měkčí povrch šetřící vaše bolavé kotníky a jiné klouby. A věřte nebo ne, tohle všechno tři kilometry za Plzní na místě, kde to prostě ani ve snu nečekáte.

  Líbil se ti článek?

  Všem článkům od čtenářů nyní můžete dávat hlasy a odměnit tak autory za jejich práci. Pokud se vám článek líbil, klikněte dole pod článkem na tlačítko Článek se mi líbí.

  Autory nejlépe hodnocených článků pak každý měsíc odměníme.

  Samotný, celkem asi desetikilometrový, výběh naší dvacetičlenné skupiny opravdu měl všechny znaky horského charakteru běhu. Jelikož jsme ale víceméně kopírovali vrstevnici, tak výsledný profil trasy nebyl zase až tak náročný a zvládli ho i začátečníci, kteří se k nám přidali teprve nedávno. 

  Spokojení účastníci tohoto běhu mě potom na základě tohoto nejnovějšího úspěchu pověřili novým úkolem, a to najít v okolí Plzně trasu, kde bychom se proběhli jako na pláži u moře. A jelikož mám nové výzvy rád, tak jsem ochotně přijal i tuto. Nebyl bych to já, kdybych už neměl v hlavě i tuto, poněkud zvláštní trasu. A kde myslíte, že ji budu hledat nebo vlastně … najdu ji vůbec v Plzni nebo jejím nejbližším okolí? Najdu, už to mám skoro vymyšlené!

  A co jsem tímto článkem chtěl vlastně říci? Krásné, odvážné a rozmanité terény na běhání hledejte tam, kde bydlíte, a věřte mi… najdete je na místech, kde ani nemáte tušení, že by mohly být, ale najdete je zcela určitě! Jen je potřeba mít oči otevřené a hledat. A až je najdete, pak teprve poznáte, jak je běh krásný. Navíc pak dokáže potěšit i běžce romantiky, jež se i při běhu rádi kochají krásnou přírodou, a svůj prožitek z této aktivity tak znásobí nebo povýší na vyšší úroveň. Kouzlo běhu není jen v jeho fyzické složce, ale i v nalézání nových míst a prožitků. 

  A my v Plzni hledat umíme.

  Napiš svůj článek i TY

  Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtějí podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

  Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

  Psaní o běhání je někdy náročné.

  Psaní o běhání je někdy náročné.

  Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

  Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na to, co zveřejní a co ne, bez udání důvodů.

  Marek

  NÁZOR ČTENÁŘE NEMUSÍ KORESPONDOVAT S NÁZOREM REDAKCE!!!

  Autor:
  Článek se mi líbí
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  Výběr nejlepších článků čtenářů

  ČLÁNEK
  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.