Ona
Garmin spouští v Česku možnost placení hodinkami.

Garmin spouští v Česku možnost placení hodinkami. | foto: Rungo.cz

Platit můžete hodinkami. Garmin Pay startuje v Česku

  • 20
Venku je pěkné vedro. Běžím nalehko a těším se, jak si na koupališti dám v závěru jedno „orosené“. Nevzal jsem si s sebou peníze, ani kartu, prostě nic. Při placení přikládám k terminálu hodinky. Bezkontaktní placení Garmin Pay v těchto dnech startuje v Česku ve spolupráci s Monetou, společností VISA a Mastercard.

Na trhu u nás už nějakou dobu zlehka funguje Google Pay, pokud máte hodinky s androidem a umí NFC (systém, který umí rychle a bezdrátově propojit zařízení a přenést data), tak s nimi i zaplatíte. Brzy snad dorazí i Apple Pay.

Jelikož používám nejen pro sport, ale i pro běžné nošení hodinky od Garminu, prvotní informace o přípravě jejich systému placení mě nadchla a čekal jsem, kdy se tak stane. Představa, že nemusím sahat do kapsy pro telefon nebo vytahovat platební kartu, mi přišla lákavá. Karta „obtisknutá“ v hodinkách je okamžitě po ruce.

Garmin Pay startuje v Česku.

Služba bohužel zatím funguje pouze u zmíněné Monety, ale v brzké době by mohlo tuto možnost platby nabízet více bankovních domů, a to i pro karty Mastercard. Co se týká samotného zprovoznění bezkontaktního placení v hodinkách, je to velmi jednoduché. Musíte být majitelem některého z modelů řady Vívoactive3, Forerunner 645, Forerunner 645 Music, Vívoactive3 Music nebo některého modelu z řady Fénix 5 Plus, obsahující modely Fénix 5S Plus, Fénix 5 Plus a Fénix 5X Plus. Další modely budou samozřejmě následovat a myslím si, že nakonec to budou umět časem všechny nové hodinky od Garminu.

V aplikaci Garmin connect si pak u svého modelu otevřete detail nastavení a zvolíte Garmin Pay. Naskenujete svoji VISA nebo Mastercard platební kartu (znovu upozorňujeme, že zatím jen pokud máte účet u Moneta Bank) a přejdete k autorizaci, musíte zavolat na telefonní linku banky nebo v případě Mastercard poslat SMS. Tehdy dojde ke schválení - a to je vše. V hodinkách zapnete mód „Peněženka“, zadáte svůj PIN do hodinek a můžete platit. Peněženka je stále aktivní, dokud máte hodinky na ruce. Jakmile je sundáte, nebo jen lehce nadzvednete od zápěstí, dojde k uzamčení a musíte kód zadat znovu. To je pochopitelně užitečné z pohledu bezpečnosti. Nikdo vám tak nemůže peníze z hodinek jednoduše ukrást, když si je třeba na chvíli odložíte na stůl.

Garmin Pay startuje v Česku.
Garmin Pay startuje v Česku.
Garmin Pay startuje v Česku.

Samotné placení je úplná hračka. V hodinkách zapnete „Peněženku“, zadáte čtyřmístné heslo (PIN) do hodinek a můžete hned platit. Trochu mě zarazilo, že když jsem vše zkoušel, při placení nikdy nebylo potřeba na platebním terminálu zadávat PIN platební karty, ani u plateb nad 500 korun. Je to však logické. Při placení jde především o autorizaci klienta, která je v případě hodinek zabezpečena výše uvedeným způsobem, takže jimi nemůže platit jiná osoba, i kdyby si je půjčila nebo zcizila.

Další výhodou je to, že k použití Garmin Pay nepotřebujete, stejně jako je tomu u klasické platební karty, mít u sebe telefon.

Když to shrnu: za celou dobu testování nenastal nikde žádný trabl a vše běželo rychle. Asi bych jen v hodinkách uvítal možnost zobrazit seznam plateb, které s nimi uskutečním.

Technické okénko

Karta „obtisknutá“ v hodinkách je v podstatě digitalizovaná plastová karta, která se chová stejně jako klasická platební karta. S jedinou výjimkou,digitální číslo karty „token“ je šifrované a není nikdy s obchodníkem sdíleno. Oproti kartě je tedy platba hodinkami ještě bezpečnější. Nevýhodou je, že v současné chvíli nelze hodinkami platit na internetu a vybírat z bankomatu. Současně je možné platby využít pouze na bezkontaktních terminálech. Jejich zastoupení u obchodníků je však v Česku více než 99procentní. V případě ztráty hodinek je potřeba záležitost řešit stejným způsobem jako při ztrátě či odcizení platební karty. Kontaktovat tedy zákaznické centrum Monety a kartu nechat zablokovat.

,