• PKO Silesia Półmaraton Katowice Polsko 2015

    15:31
  Při registraci na Ostravský maraton, kde jsem zvolil možnost deseti kilometrů jsem se dozvěděl, že Ostravský maraton má družbu, respektive spolupráci s maratonem v Katowicích v Polsku.

  | foto: Michal Bauerpro iDNES.cz

  To bylo poprvé, kdy jsem se o tom dozvěděl. Letos získali i lepší sponzory a více registrovaných účastníků, kterých mělo být na všechny běhy okolo čtyř tisíc. Já si z tratí zvolil půlmaratón,. S registrací v polštině jsem měl trochu problém, ale zvládl jsem to. Oba závody byly v neděli a v sobotu předcházel jen nějaký minimaraton.

  V Polsku jsem běžel jenom jednou, a to letos na hranici, jak je Český Těšín. Běží se tam totiž závod, který je přímo na hranici, je to na deset km a běží se v obou státech hlavně po silnici. Takže jsem moc nevěděl, co od toho čekat. Ale vypadalo to zajímavě dle internetových stránek, zájemců a sponzorů.

  Fotogalerie

  Vyzvednutí startovního setu proběhlo normálně a super bylo, že jsem si jej mohl vyzvednout kdykoli od pátku do neděle a že to bylo přímo ve velkém nákupním centru u vchodu. Velmi příjemné zpestření bylo triko, které se organizátorům povedlo. Start a cíl závodu bylo u Silesia City Center, což je v Polsku páté největší obchodní centrum, a dle mého názoru velmi zajímavé i pro nás lidi z ČR hlavně množstvím módních značek, které v ČR asi nemáme. Toto obchodní centrum má i vlastní malý pivovar s restaurací v bavorském stylu.

  Ale zpět k závodu. V neděli bylo na říjen hodně teplo přes dvacet stupňů a svítilo hodně slunce. Maratonci začali v devět ráno a celkem jich doběhlo 1176, cizinců bylo minimum a jenom tři lidé z ČR. Půlmaraton, který jsem běžel i já, startoval v 10:30. Respektive začal trochu dříve. Start byl kousek, že se sešlo z nákupního centra a běželo se hlavně asi první půlku po širokých cestách, které ale byly v dost špatném stavu, samé nerovnosti, a šlo poznat, že to je prostě chudší město i stát, běželo se kolem starých domů a moc zajímavého k vidění nebylo asi prvních deset km a z toho asi pět bylo mimo město, ale moc to poznat nešlo.

  Líbil se vám článek?

  Všem článkům od čtenářů nyní můžete dávat hlasy a odměnit tak autory za jejich práci. Pokud se vám článek líbil, klikněte dole pod článkem na tlačítko Článek se mi líbí.

  Autory nejlépe hodnocených článků pak každý měsíc odměníme.

  Cesty byly hodně mírně kopcovité spíše se běželo nahoru, než dolů, ale žádné velké stoupání, nebo klesání. V druhé půli už to aspoň začalo vypadat zajímavěji a běželo se i cyklostezkami a cca posledních pět km společně s maratónci. A tady už diváci a dobrovolníci občas fandili a atmosféra se zlepšovala. Bohužel na tom slunku ke konci rychle docházely síly doběh do cíle byl spíše do kopečka a cíl byl před vchodem do nákupního centra, kde bylo tou dobou opravdu hodně lidí, ale taky ta atmosféra byla hodně povedená a hodně lidé podporovali. Takže rozhodně to byl zážitek a je škoda, že o takovém závodě moc lidi neví.

  Přirovnal bych to k velkému Ostravskému maratonu s ještě větším davem běžců. Občas běželi běžci v kostýmech, hlavně tam byla skupina běžících „bojovníků ze staré Sparty“. Půlmaraton doběhlo 1134 běžců a já byl na 195 místě s 1 hodinou 46 minutami a 51 sekundami. Půlmaraton rozhodně umím zaběhnout rychleji, ale v tom počasí a při těch mírných kopcích... ta trať byla přece jenom náročnější.

  Půlmaraton doběhlo se mnou pět lidí z ČR. Takže celkově bych to shrnul super závod a myslím si, že by spousta běžců bylo příjemně překvapena. Atmosféra taky super a určitě to patřilo k tomu největšímu, co je v Polsku z maratonských akcí. Plus vzdálenost z Ostravy je cca 100 km, takže z Moravy to určitě zajímavé je. Navíc to triko a medaile jsou opravdu hodně povedené, ty mě hodně těší ve sbírce. Nezbývá než doporučit a na závěr použít polské „Twój bieg. Twoje zwycięstwo“.

  Třeba se uvidím s někým v Polsku v Katowicích 2.10.2016 (termín už je stanoven pro další ročník).

  Napište svůj článek i VY

  Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtějí podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy.

  Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

  Psaní o běhání je někdy náročné.

  Psaní o běhání je někdy náročné.

  Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

  Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na editaci článku a co zveřejní (a co ne), bez udání důvodů.

  Marek

  NÁZOR ČTENÁŘE NEMUSÍ KORESPONDOVAT S NÁZOREM REDAKCE!!!

  Autor:
  Článek se mi líbí
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  Výběr nejlepších článků čtenářů

  ČLÁNEK
  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.