Ona
Pivo a běh, rýmuje se to?

Pivo a běh, rýmuje se to? | foto: Rungo.cz

Pít, či nepít? Zjišťovali jsme, jak je to s pivem po běhu

  • 8
Pivo po tréninku? Ano, nebo ne? Tato otázka patří v národu pivařů mezi ty vůbec nejdůležitější. Běžecké boty, sporttestery, oblečení... všechno jde stranou, když přijde na řadu téma, zda vám jedna vychlazená desítka po běhu prospěje, nebo ublíží. Přečtěte si, jak to s pivem je.

Po náročném tréninku nebo závodu je vaše tělo ve stavu, kdy ze svých zásob vydalo množství látek, které je potřeba doplnit. Minerály, elektrolyty, sacharidy a bílkoviny patří mezi ty nejdůležitější a pivo většinu z nich v menším či větším množství obsahuje. K tomu připočtěte půl litru tekutin. Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že nic lepšího než půllitr po tréninku ani nemůže existovat.

Pivní míle

Někteří sportovci dokonce svou chuť na jedno spojili s vášní pro běh a věnují se disciplíně zvané pivní míle. Ta spočívá v tom, vypít půl litru piva, uběhnout 400 metrů a to všechno čtyřikrát za sebou. Rychlost, s jakou je potřeba do sebe pivo dostat a následně odsprintovat čtyřstovku, činí z této disciplíny takřka extrémní sport. Světový rekord pivní míle je neuvěřitelných 4:34. To znamená průměrné tempo 2:50 na kilometr, počítáno samozřejmě včetně času stráveného pitím piva.

Jenže věc má háček. Na svědomí ho má látka, která většinou všechno pokazí - alkohol. Ten je pro tělo toxický a podle několika studií (například tato vydaná před dvěma lety vědci z australské univerzity zdravotních studií ve Victorii) snižuje schopnost regenerace. K tomu musíme započítat ještě alkoholem způsobenou dehydrataci a záhy se ze zajímavého potréninkového nápoje stává nápoj ke sportu zcela nevhodný.

I proto se začínají stále častěji objevovat sportovní piva se speciálním složením bohatším na minerály a minimálním množstvím alkoholu. Do našich končin sice tento trend ještě nedorazil, ale stejnou úlohu zastává klasické nealko pivo. Eliminace alkoholu je však pro většinu konzumentů nepřijatelná a nealko pivo tak ztrácí jakoukoliv přitažlivost.

I v klasickém pivu je naštěstí obsah alkoholu tak nízký, že konzumace malého množství by se na vašem těle neměla nijak zásadně podepsat. Podle další australské studie konzumace alkoholu v nízkém množství dokonce našemu zdraví prospívá, protože snižuje riziko kardiovaskulárních chorob a rakoviny.

Jak to tedy s tím pivem je?

Jaký je tedy finální verdikt? V žádném případě nemůžeme doporučit oslavovat každý uběhnutý kilometr jedním pivem, ale jedna sklenička za odměnu po náročném výkonu by vám neměla nijak ublížit. Výjimku jako obvykle tvoří vrcholoví a profesionální sportovci, u nichž hraje roli každý detail a kteří by se měli alkoholu vyhýbat.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.