• Pivní trail mého života

  Jednoho dne mě přestalo bavit běhat pořád dokola oblíbené kolečko, na kterém jsem sama sobě připomínala cirkusového koně klusajícího podél stejné manéže. Chvíli jsem se zabavila výběhy do různých koutů Prahy, ale i ty se mi po čase začaly zajídat jednotvárností, o nemožnosti popít některá zajímavá lokální piva v přirozeném biotopu nemluvě. A tak jsem běžecky expandovala za hranice velké Prahy a na pivním trojmezí Klášter-Svijany-Rohozec objevila Ráj.

  Teď už si jenom vybrat zaslouženou odměnu. | foto: archiv Barbory Topinkové

  Do Českého ráje cesta příjemná je, ale nepočítám-li jeden školní výlet, jezdila jsem do těchto končin jen kvůli lezení na písku. Po této vysilující činnosti jsem zpocená strachem, námahou a vyzdobená odřeninami i na těch nejnepravděpodobnějších místech usedla k orosené odměně ve sklenici, aniž by mě z energeticky úsporných důvodů bláhově napadlo jít si ještě zaběhat.

  Ale protože skály jsou přes zimu pro lezení nepřístupné a letos bylo mimořádně hezky, aspoň jsem si sem zajela víkendově zaběhat. Výsledkem bylo totální vyčerpání a fatální běžecká láska na první krok.

  Nejkrásnější trasa v Čechách. Fakt

  Pokud jste pekelníci milující traily, zaběhněte si 14 kilometrů z Příhraz přes Drábské světničky až do Mnichova Hradiště. Je to ta nejkrásnější cesta, jakou jsem zatím v Čechách běžela! Z Žehrova nebo z parkoviště pod skalním městem v Příhrazech vede červená turistická cesta směr Stará Hrada. Volený profil dobývání hradu vskutku připomíná a je v prvním kilometru trasy v poměrně krátkých intervalech prokládán téměř lezeckými vsuvkami, při kterých se běžec po železných schůdkách a v písku vysekaných stupech dostává na převýšení 150 metrů až do běžeckého nebe.

  Fotogalerie

  Odměnou je náhorní plošinka s úchvatnými výhledy na skalní město, z něhož při bližším pozorování můžete zaslechnout uklidňující cinkání cvaknutých kruhů a jištění, případně šťavnatě bodré komentáře sošných horolezců stran marnosti vlastního počínání.

  Vrcholovou prémií je pak jedno dobře točené v penzionu Krásná vyhlídka. U této pamětihodnosti se barva turistického značení mění na modrou vedoucí úzkým Studeným průchodem do oblasti Drábských světniček. Tady vás čeká zázrak, který vás donutí zastavit, prohlédnout, vydýchat a současně obdivem nedýchat. V pískovcové skále jsou vytesány místnosti různých funkcí, dnes spojené žebříky a mostky, s nádherným výhledem do krajiny.

  V původní soustavě hradů na skále pocházející ze 14. století se prvně schovávali husité před katolíky, pak katolíci před husity a pak loupežníci všech vyznání před světskou spravedlností. Z tohoto zázraku seběhnete dalším skalním městem do Dnebohu a pak po chodníčku podél silnice na Hoškovice až do Mnichova Hradiště.

  Můžete si tady prohlédnout zámek s krásnou zahradou a kostelem. Ale pokud jste si v kopcích udělali žízeň jako já, nesmíte minout další magické místo v okolí, pivovar Klášter v místě bývalého cisterciáckého kláštera. Stával na ostrohu nad městem a zářil prý do daleka bělostným kamenem, zelenou střechou a vyhlášenou knihovnou. Bohužel, stál také v cestě pochodujícímu husitskému vojsku, které jej v rámci bojové přípravy na křižáky rozmetalo na prvočinitele.

  Každý nadšený pivař ale optimisticky zdůrazní, že tato smutná událost připravila terén pro zbudování výborného pivovaru. Zdejší skvělý mok můžete ochutnat při prohlídce sklepů nebo v restauraci Skála a radím vám, abyste se v konzumaci nešetřili.

  Plakánek a Prokopské

  Pokud jste v rekonvalescenci nebo s sebou máte méně běžecky zdatnou rodinu, doporučuju vaší pozornosti komplementární výběh v okolí hradu Kost. Můžete si vybrat mezi údolími Plakánek a Prokopské, případně si vychutnat pohodových šest kilometrů v každém z nich.

  V Plakánku dříve dýmaly milíře se dřevěným uhlím a dnes je tady soustava dřevěných chodníčků a luk lemovaných krásnými skalkami vedoucí k malebné vesničce plné roubenek pojmenované Vesec u Sobotky. Na konci údolí Plakánek je mlýn a osvěžovna, které asi vypadly z pohádky S čerty nejsou žerty.

  Poběžíte-li Prokopským údolím, minete romantický rybník, který udělá z každého nadšeného vodníka, vyškrábete se k rozkošné Rytířově Lhotě a mezi další kolekcí pískovcových skalek seběhnete zpět k hradu. Pokud budete mít ještě sílu v nohou, můžete si cestu prodloužit až do z lesů vykukujícího loveckého zámečku Humprecht. A pokud už sílu nemáte, někde si přes noc vyklepejte nohy a jeďte tam druhý den. Na tuhle trialovou oblast je totiž jeden den zatraceně málo.

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  Pivní trail mého života

  Pěkné běžecké zážitky z kraje, který mám rád, ale znám ho jako pěšák. K článku a fotkám má dva dotazy:1. Odkud je první...
  D84a42n71i54e47l
  H13a80b65ě44t45í81n29e20k
  Foto Pivní zastávky v krásné přírodě po přiměřené fyzické námaze a v pěkné hospůdce, kde, "nedej Bože", narazíte i...
  J31a78n
  Š69t91e72m62b43e26r20a
  Sakra, a já naivka doufal, že Český Ráj před Pražákama utajíme a ututláme!
  R61o23m29a18n87a
  J75i56r48á64n31k25o55v98á
  Baru, parádní fotky, asi se tam vypravíme, stojí to za to

  V diskusi je 7 příspěvků, poslední příspěvek 3. 6. 2014, 10:19

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.