Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nejlepší odřenina je žádná. Zabrání jí mazání vazelínou za pár korun

  • 10
Kůže sedřená do krve nebo bradavky spálené od trička, s tím se potkal asi každý běžec, když některá část garderoby zrovna nesedla. Na běh si vybírejte funkční prádlo a mažte, mažte, mažte.

Odřenina se objevuje obvykle v místech, kde dochází k tření kůže o kůži nebo kůže o oděv. Lidská kůže je tvořena třemi základními vrstvami a zaručeně velmi nepříjemné pocity budete mít ve chvíli, kdy si tenhle přirozený ochranný oblek narušíte.

Stačí, aby něco tak úplně nesedělo, aby se holá kůže třela o jiné odhalené místečko, cedulku či šev, shrnutou ponožku, o popruh batohu – a po chvíli to začne být opravdu hodně nepohodlné. Je jedno, zda je to jednorázové silnější, nebo dlouhodobější slabší tření, obojí může způsobit odhalení nejhlubší vrstvy kůže, citlivé na dotek, vstup mikrobů a možný vznik infekce. V místě zranění vznikne strup, který se hojí až týden.

Nejčastěji odřená místa jsou podpaží a paže, výstřih, kůže pod hrudním pásem, vnitřní strana stehen, intimní partie a samozřejmě chodidla.

Kdo maže, ten jede

Nejlepší a základní opatření je preventivní mazání, ještě než odřenina vznikne. Namazání zatěžovaných míst je důležité za deště stejně jako v horkém počasí, kdy vaše tělo ohrožuje zhrublá tkanina napuštěná solí z potu.

Používá a doporučuje se velké množství mastí, od běžné bílé vazelíny (dostupné v každé lékárně) přes indulonu, dětský olejíček a pudr až po infadolan a další „vychytávky“. Pozor, pokud vám soupeř před závodem poradí, jaká skvělá věc je tygří mast, zcela jistě to s vámi nemyslí dobře.

Široce užívaným mazivem je lékařská vazelína. Je to levná, všeobecně dostupná látka, bez parfemace a s hypoalergenními vlastnostmi. Při delších bězích se však její vrstva opotřebovává a budete možná muset mazat opakovaně.

Koupit se dají i masti přímo určené pro preventivní opatření před během. U nich bývá ověřeno, že uvedená mazadla jsou zcela neškodná i pro intimní partie a také šetrná k oblečení. Například Gesos, mast na odřeniny a opruzeniny, slouží také preventivně i léčivě, což znamená, že při namazání před během zabrání odření a opruzeninám, ale dokáže je i léčit. Je to několika složková mast, která zanechá dotyčná místa klouzavá po dlouhou dobu, kterou voda jen tak nesmyje a která má navíc dezinfekční a hojivé účinky. Další tip je mast švýcarské firmy Sportigue. Někteří triatlonisté používají americkou tuhou vazelínu Bodyglide. Je pěkně kluzká, odolná proti vodě a otěru.

Často doporučovanou variantou je v běžeckých skupinách také používání antiperspirantu nebo dětského pudru, kdy se kontaktní místa potřou a budou snadněji a bez odřenin klouzat. Je to vhodné řešení spíše pro kratší běhy kolem deseti kilometrů a bez deště, protože ochranná vrstva odolá pouze určitému množství potu a tření.

Správné oblečení a vybavení

U běžeckých kalhot nebo sukýnek s vestavěnou vnitřní vložkou se spodní prádlo nepoužívá, vrstva tkaniny navíc může způsobovat zbytečné tření. Vložky zajišťují odvod vlhkosti, a tím zabraňují odřeninám a infekcím. Poskytují též dostatečnou podporu pro muže, kteří pak nepotřebují další speciální kompresní prádlo.

Odřeniny téměř jistě způsobí špatně padnoucí oblečení. Jedno z nejproblematičtějších míst jsou intimní partie, ať u dam, nebo u pánů. Řešením mohou být pro pány kompresní boxerky, pro běžkyně sportovní kalhotky. Krajkové kalhotky rýsující se pod legínami k vám jistě přitáhnou (nejen) pánskou pozornost, ale ostré okraje vzoru se vám doslova vypálí do těla.

Oblečení by mělo být z funkčního materiálu, protože když poběžíte v bavlně, nasaje pot a v případě nepříznivého počasí i vodu, ztěžkne na vás a pak není pružná ani přiléhavá. Kvůli této změně se začne na vaše tělo lepit, tvořit varhánky a ty pak při pohybu po kůži zafungují jako smirkový papír. Funkční a přiléhavé oblečení správné velikosti vaše tělo naopak obepne a nenasává vodu, takže jeho váha zůstane po celou dobu běhu přibližně stejná. Většina syntetických vláken, která se používají na výrobu běžeckých oděvů, jsou vyrobena z polyesteru, polyesterové spandex směsi nebo nylonové směsi. Polyesterové směsi dobře sedí, jsou pružné a co je nejdůležitější, dobře odvádějí pot z těla.

Co dělat, když už nějakou tu odřeninu máte

V běžeckých kuloárech zaslechnete mnoho osvědčených rad jak na odřeniny. Za povšimnutí stojí dvě. Pokud jste již odření, ale přesto potřebujete pokračovat v běhu, přelepte postižené místo tejpovací páskou nebo náplastí. Odřeninu ošetřete, co nejdříve to půjde, při dalším běhu je totiž slaný pot pro odřenou kůži velice agresivní (což velmi rychle poznáte opravdu na vlastní kůži), v ráně pálí a odřeniny se kvůli němu hůře hojí. Také opětovné namáhání již vzniklého zranění jeho hojení rozhodně neprospívá a zpomalí ho.

Druhá rada cílí na pány a zní, že pokud si náplastí chcete přelepit bradavky, vyplatí se, aby toto životně důležité lepení déle vydrželo, oholit si svou mužnou hruď nebo alespoň chlupy kolem bradavek.

Přírodní léčba odřenin pomocí bylinek

Řepíkový extrakt má skvělé dezinfekční vlastnosti. Smíchejte stejné díly řepíku lékařského a heřmánku pravého, jednu lžíci směsi dejte do půl litru vroucí vody, nechte projít varem, deset minut vyluhujte, sceďte a nakonec přefiltrujte. Poraněná místa koupejte nebo potírejte.

K bylinám, které vám pomohou zbavit se bolesti a vydezinfikovat zranění, většinou ve formě odvaru, patří maceška polní, šalvěj lékařská, jitrocel kopinatý, chrpa polní, jetelové květy a semena z jetele lučního, list truskavce ptačího nebo aloe pravé, kontryhel obecný, komonice lékařská a přeslička rolní.

Když není možné vzniku odřeniny zabránit a přece jen se objeví, můžete sáhnout po speciálních hojivých mastech, jako je například krém na opruzeniny Bepanthen, Rybilka či Sudokrem.

Zajímavou variantou oproti klasickému postupu léčby mazání a lepení je metoda vlhkého hojení. Tento způsob nabízí například český výrobek HemaGel. Jednak udržuje v ráně vlhké prostředí a zrychluje tak hojení až o polovinu, potom však má též schopnost chemicky vázat kyslíkové radikály vznikající při zánětlivých procesech, čímž zabraňuje jejich negativnímu působení v místě poranění. Mezi výhody vlhkého hojení tak kromě snížení počtu komplikací patří úspora času a menší počet převazů.

V případě, že se vám už do rány dostal zánět, bude nutné použít antibiotické masti (nejběžnější je Framykoin). Jinak můžete skončit až v rukou chirurga.

Sečteno a podtrženo, příprava a správné oblečení je základ, a potom už jen mazat, mazat a mazat!

Více informací o péči o pokožku se dozvíte na stránkách http://lepsipece.cz/tema/pece-o-rany/ .