Jedenáct kilometrů poslepu. Běh nevidomého horolezce Jana Říhy

  8:00
Málokdo z nás si dokáže představit běžný život ve tmě, natož pohyb ve městě nebo sport. Jsou však mezi námi i takoví, kteří se se zrakovým hendikepem vyrovnali a dokonce ho v určitých úrovních eliminovali. Jedním z nich je i nevidomý běžec a horolezec Jan Říha.

Jan Říha (vlevo) s vodičem Janem Škrabálkem. | foto: Barbora BerdychováiDNES.cz

Honzu jsme s Rungo týmem potkali na závodě Red Bull 400, kde se svým vodičem měřil síly s harrachovským skokanským můstkem. Po skončení závodů jsem byl Honzu pozdravit a prohodit s ním pár slov. Nebýt tohoto setkání, Rungo.cz by nebylo nápomocno dobročinné akci s názvem “OD NEVIDIM DO NEVIDIM - běh nevidomého horolezce Jana Říhy,” na kterou vás s Honzou tímto zveme.

Fotogalerie

Honza se s vadou zraku již narodil, jeho stav se ale postupně zhoršil do dnešní fáze, kdy je schopný rozeznat pouze světlo a tmu. S vytrvalostním během začal asi před deseti lety, kdy potřeboval zlepšit fyzičku pro horolezectví. Běžecké začátky měl stejné asi jako všichni z nás. „Dal jsem tři kilometry a měl jsem toho plný zuby, ale postupně se to zlepšovalo,“ prozradil. Co běhá, vystřídal mnoho běžeckých parťáků-vodičů. Dnes mu bývá vodičem například známý paraglidista Jan Škrabálek. 

V současnosti žije ve Stříbrné Skalici, kde se rozhodl s Radkou Brothers uspořádat charitativní běžecký závod.

Název „OD NEVIDIM DO NEVIDIM - běh nevidomého horolezce Jana Říhy“ vymyslel se svým kamarádem Petrem Šimáčkem. Jelikož se jedná o charitativní závod, celý výtěžek ze závodu bude věnován Dětskému domovu Sázava.

Charitativní běžecký závod OD NEVIDIM DO NEVIDIM

datum: sobota 18. října 2014

registrace: 9:30 až 10.30

start: 11:00

trasa: 11 kilometrů

startovné: 100 korun, výtěžek půjde na konto Dětského domu Sázava

Zázemí samotného závodu bude připraveno na náměstí ve Stříbrné Skalici, kde se bude nacházet start, cíl a po doběhnutí i malé občerstvení v režii Rungo.cz. Asi jedenáctikilometrová trasa závodu s pozitivním a negativním převýšením 370 výškových metrů vede převážně po lesních cestách nedalekých kopců.

Z náměstí ve Stříbrné Skalici je však potřeba využít místní komunikace a Honza Říha nabádá závodníky: „Silnice bude od startu úplně uzavřená, ale doběh do cíle bude už za běžného provozu. Žádám běžce, aby dbali své osobní bezpečnosti a neohrožovali své zdraví.“

Pokud byste si chtěli vyzkoušet, jaké to je, běžet poslepu s vodičem, pak jste na tomto závodě vítáni. Honza se svým vodičem na startu nebude chybět a svou účast přislíbili i další nevidomí běžci. Ti chtějí ukázat, že nevidomost není překážkou a že také dokážou pomoci ostatním.

Závod se uskuteční v sobotu 18. října 2014. Prezentace, start a cíl závodu budou umístěny na náměstí ve Stříbrné Skalici. Registrace bude probíhat od 9:30 do 10:30 hodin, startovní výstřel zazní v 11:00. Startovné činí 100 korun a celý výtěžek ze závodu poputuje na podporu Dětského domova Sázava. Více informací o závodu na webu www.odnevidimdonevidim.cz.

S kým z řad čtenářů Rungo.cz se potkáme v Rungo stánku? A kolik z vás bude odvážných a poběží poslepu?

Jan Říha (narozen 9.9.1976)

Jan Říha

Narodil se s vadou zraku. Po ukončení základní školy, kde se aktivně věnoval lyžování, plavání, atletice, se vyučil na odborném učilišti pro zrakově postiženou mládež.

Nyní je zaměstnancem Kanceláře Prezidenta republiky, kde pracuje jako vnitřní kurýr.

Je předsedou horolezeckého oddílu MATAHARI a snaží se propagovat sport mezi handicapovanými a zdravým lidem zase ukázat, že to s jejich pomocí jde. 

Také vytvořil svůj projekt “Schody do nebe," ve kterém chce vylézt Seven Summits (www.7summits.com) - nejvyšší vrcholy všech sedmi kontinentů. Dříve vystoupil na vrcholy Elbrus (5.642 metrů nad mořem) v Evropě a Kilimanjaro (5.895 metrů nad mořem) v Africe. Třetím ze sedmi vrcholů projektu “Schody do nebe” se stal latinskoamerický vrchol Aconcaguy (6.962 metrů nad mořem), na který vystoupal 11. prosince 2013.

Autoři:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz