Tak na to rovnou zapomeňte. Voda či iontové nápoje podle poslední knižní

Tak na to rovnou zapomeňte. Voda či iontové nápoje podle poslední knižní novinky do běžecké lahve nepatří. Pivo, víno či rum ano | foto: Profimedia.cz

Od(frk): Pij a běhej: kniha, která zlepší váš výkon. I náladu

  • 0
Podle odborníků může překonat i úspěch slavného titulu Scotta Jureka Jez a běhej. Hlavní poselství budoucí běžecké bible s názvem Pij a běhej zní: žádné chemické experimenty, žádné hyper a hypotonické nápoje, žádné minerální ani proteinové drinky. Sáhněte po pivu, rumu, čaji či kefíru.

Aby předešli křečím, musí rekreační běžci vypít hodně piva. A to nejen před běháním, ale i v jeho průběhu. Jednoznačně zde platí zásada čím více, tím lépe. Křeče totiž vznikají při dlouhém souvislém běhu, jemuž ale pravidelné "ulevovací" přestávky spolehlivě zabrání.

Praktikujete mírný jogging, jste z něj brzy celí zpocení a nechce se vám s sebou tahat náhradní oblečení? Řešení je jednoduché: pijte suché víno. Čím častěji si z běžecké láhve nebo camelbaku suchého vína loknete, tím méně se budete potit.

Patříte-li mezi mírně pokročilé běžce, kteří se rozhodli vyzkoušet první závod, měli byste zhruba týden před ním pravidelně popíjet rumunský čaj. Vyslovováním známé mantry "čaj, rum, bum" při jeho přípravě (pro ty, kdo to snad neznají - jde o jakýkoliv čaj s rumem) se dobře připravíte na startovní výstřel a nebudete pak při závodě zmatkovat.

Půjde-li o závod masový, především ze série RunCzech či RunTour, je rumu doporučeno raději více. Po startu se vám bude mnohem snadněji měnit směr a nečekaně zatáčet při proplétání se mezi ještě pomalejšími běžci. Ale nepřežeňte to příliš, aby o vás nějaký chytrák nenapsal nový bestseller Born to rum.

Nezvyklé soupeření všechny prvozávodníky zaručeně strhne, takže přepálí tempo a nejpozději v polovině už nemůžou. Tady žádná minerálka nebo ionťák na občerstvovačce nebudou nic platné. Možnosti, jak přesto zrychlit, jsou tři: šaratice, burčák a kefír. A to vždy minimálně litr, vypitý najednou (u poslední možnosti po předchozím zkonzumování půl kila třešní).

Základní chybu s pitím vody či energetického nápoje během závodu dělají bohužel i zkušení "závoďáci" a pak se diví, že o několik vteřinek prohrají. Řešením je vlahé kakao. Bude-li ho dotyčnému běžci někdo z podpůrného týmu nabízet na občerstvovací stanici místo minerálky, samotná představa škraloupu mu nejenom nedovolí zastavit, kvůli ní výrazně přidá.

Všechno je v hlavě. Chceš-li vyhrát, musíš mít sílu vítěze, a tu ti pomůže do hlavy dostat jedině silný alkohol. Dobře zafungovat by mohla třeba domácí moravská slivovice, ale skutečný úspěch zaručí jenom whisky, burbon či koňak. Proč? Jsou přeci zlaté.