Výrobci sporttesterů opět přináší zajímavé novinky.

Výrobci sporttesterů opět přináší zajímavé novinky. | foto: Profimedia.cz

Novinky mezi sporttestery a návod od vědců, jak snížit riziko zranění

  • 4
Začátek prosince přináší spoustu novinek od výrobců hodinek. Aktualizace přinesly nové funkce u Fitbitu, Polaru a u nových Garmin Fenix 5 můžete nově instalovat RUNGO ciferník. Vědci v nové detailní studii zkoumali, jak se při běhu vyhnout zranění. A na závěr novinek ze světa si ukážeme inspirativní video z velmi rychlého běhu na Antarktidě.

Technické novinky

Vánoce se blíží a vypadá to, že výrobci se snaží ze svých produktů vytáhnout maximum. Zajímavých novinek a aktualizací z poslední doby je hodně. Fitbit například vydal nový firmware pro své chytré hodinky Ionic, který konečně rozšiřuje možnosti instalování aplikací a ciferníků od výrobců třetích stran. Po Pandoře navíc ohlásil spolupráci s další hudební službou Deezer, takže se s využitím streamovacích služeb u Fitbitu snad dočkáme i u nás.

Nezahálí ani Polar, který pro svůj vlajkový model V800 přidal v nové aktualizaci podporu pro segmenty ze Stravy, které můžete sledovat přímo během aktivity. Strava díky tomu začíná být čím dál zajímavější, neboť jí tím či oním způsobem podporuje už většina výrobců a služeb.

Pokud máte hodinky Garmin Fenix z nejnovější řady 5, možná by vás mohlo potěšit, že i vy už si do nich můžete nainstalovat ciferník v designu RUNGO. Stanislav Bureš z Garminu připravil aktualizovanou verzi, která nové modely hodinek podporuje. Děkujeme!

Běhejte měkce

V časopise The American Journal of Sports Medicine se objevila nová studie, která dává běžcům návod, jak předcházet zraněním. Riziko podle ní snížíte až o 62 procent, pokud co nejvíce redukujete intenzitu dopadu při každém kroku. Jinými slovy, běhejte měkce, lehce, bez dupání, co nejtišeji.

V průběhu jednoho roku chodilo 320 běžců do laboratoře v Hongkongu. Polovina běžců prošla speciálním kurzem, který je naučil běhat „lehčeji“. Pomocí měření na běžeckém páse vědci následně změřili, že jejich běžecký styl opravdu zredukoval šok při dopadu při každém jejich kroku. Obě skupiny následně vědci sledovali po dobu jednoho roku.

Skupina s „měkčím“ běžeckým stylem za tuto dobu nahlásila celkem 28 zranění, kontrolní skupina 61. Zajímavé ale bylo i složení zranění. Zatímco v kontrolní skupině běžců bez změny stylu se nejčastěji objevovaly bolesti kolenou a zranění plantární fascie, skupina s měkčím běžeckým stylem měla naopak problémy s Achilovou šlachou, které pravděpodobně souvisely s přetížením při náročnějším běžeckém stylu.

Rychlá míle na Antarktidě

Při příležitosti každoročního Ledového maratonu na Antarktidě si irský běžec Paul Robinson zaběhl nejrychlejší míli, kterou na tomto mrazivém kontinentu kdy kdo zaběhl. Při jeho výkonu bylo na teploměru minus 26 stupňů.

Na Twitteru se z celé akce objevilo video, které vás třeba inspiruje k vyběhnutí i v nadcházejících mrazivých dnech.

27.listopadu 2017 v 05:55, příspěvek archivován: 06.prosince 2017 v 22:08

VIDEO: Amazing footage Ireland's Paul Robinson running the Antarctica Mile in 4 mins 17.9 secs. The event took place on 25th November 2017 at Union Glacier, Antarctica, and was held in conjunction with the annual Antarctic Ice Marathon. https://t.co/vCEkA16

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Amazing footage Ireland's Paul Robinson running the Antarctica Mile in 4 mins 17.9 secs. The event took place on 25th November 2017 at Union Glacier, Antarctica, and was held in conjunction with the annual Antarctic Ice Marathon. https://t.co/vCEkA16kjA