Zařízení Circadia sleduje nejen váš spánek, ale i prostředí ve kterém spíte. | foto: Circadia, Rungo.cz

Chytrá technika odhalí vaše biorytmy a pomůže vám k lepšímu spánku

  • 3
Nové chytré produkty vám pomohou se sledováním či úpravou vašich biorytmů. Americký veterán po zranění nohou usiluje o 31 maratonů a ve výzvě na sociálních sítích se běžci snaží vejít do přenosných toalet v co největším počtu.. Přinášíme další hrst novinek ze světa.

Na biorytmy vědecky

Na trhu je již plno chytrých zařízení, která pomocí senzorů sledují spoustu parametrů našeho života a snaží se nám s větším či menším úspěchem pomáhat. O zařízeních, které sledují vaše biorytmy, jste ale možná ještě neslyšeli. Jedním z nich je Lys, malý senzor připomínající knoflík, který připevníte na oblečení (nejlépe co nejblíže očím) a on následně vyhodnocuje světlo a jeho kvalitu během celého dne.

Lys je jen o něco větší než knoflík. Sleduje světelné podmínky během celého...

Většina lidí totiž tráví největší část dne svého každodenního života uvnitř budov, a to není z hlediska světelných podmínek ideální. Kvalita světla a jeho množství přitom ovlivňuje takzvaný cirkadiální rytmus (který je jedním z biorytmů) - a ten má vliv na tvorbu hormonů v těle, kvalitu spánku nebo schopnost soustředit se. Zařízení Lys by vám mělo pomoci kontrolovat celodenní podmínky právě z pohledu cirkadiálního rytmu a případně pomoci se změnou životního stylu.

Podobným zařízením je Circadia. Senzor, lampička a reproduktor v jednom je určený ke zlepšení kvality spánku právě i na základě cirkadiálního rytmu. Kromě toho sleduje, jak během spánku dýcháte, převalujete se, nebo kontroluje, jaké máte v ložnici podmínky. Autoři o něm tvrdí, že bude nejpokročilejším běžně dostupným zařízením pro sledování spánku.

Oběma těmto projektům se podařilo sehnat peníze na serveru Kickstarter a nyní se připravují na uvedení na trh. Jsme zvědaví, zda budou mít úspěch a jak velká změna pro člověka může nastat, když podle nich změní světelné podmínky ve svém životě. Snad tyto produkty budeme moci otestovat.

31 maratonů za 31 dní po amputaci nohou

Rob Jones sloužil v armádě Spojených států amerických. V roce 2010 měl na misi v Afghánistánu za úkol vyčistit oblast od nastražených min. Jedna z nich však vybuchla a velmi těžce ho poranila. Rob Jones musel podstoupit amputaci obou nohou nad koleny.

Ani tato tragická událost v jeho životě ho však nezlomila a v jeho fyzickém i psychickém zotavení mu pomohl sport. Už v roce 2012 se zúčastnil paralympiády, kde získal bronzovou medaili z veslování. Od té doby se také snaží upozorňovat na situaci válečných veteránů a pomáhá při shánění peněz, které jim pomáhají.

Díky protézám mohl začít běhat a s tím souvisí i jeho zatím poslední projekt. Má název Rob Jones Journey a spočívá v absolvování 31 po sobě jdoucích maratonů ve 31 dnech. Odstartoval 12. října v londýnském Hyde Parku a následně se přesunul zpět na americký kontinent, kde postupně absolvuje maratony v hlavních městech Spojených států. Držíme mu palce.

Kolik běžců se vejde do jedné přenosné toalety?

V Americe se na sociálních sítích rozjela nová, tak trochu nechutná výzva: Kolik lidí se vejde do jedné přenosné toalety, jakou určitě dobře znáte nejen z velkých běžeckých závodů? Výzva je určena především pro běžce a běžecké týmy. Podle posledních informací se již minimálně dvěma skupinám běžců podařilo dosáhnout neuvěřitelného počtu 41 lidí!

Videa z těchto kousků naleznete na Instagramu, Twitteru a YouTube pod hashtagen #PortaPottyChallenge.