Nike Breaking2 | foto: NIKE, Rungo.cz

Chystá se prolomení magické hranice dvou hodin na maratonu

  • 11
Letní olympiáda sice byla už vloni, ale i přesto bude letošní rok z atletického hlediska výjimečný. Postarat by se o to měli tři afričtí běžci, které si vybrala značka Nike pro výzvu prolomit magickou hranici dvou hodin na maratonu.

Dvouhodinová hranice odolává už pěknou řádku let. Jestli se ji někdy podaří jakémukoliv běžci překonat, nejenže přepíše dějiny, ale zároveň naprosto změní představu o tom, co je ještě v lidských silách.

Až donedávna se předpokládalo, že uběhnout maraton za méně než dvě hodiny není v dohledné době možné. Toto tvrzení bylo založené na statistice, která jasně ukazuje, že světové rekordy z posledních let se posouvají pouze v řádech desetin nebo setin procent. Snížení času z aktuálního rekordu 2:02:57 by ovšem znamenalo téměř tříprocentní zlepšení a takto výrazný skok je velmi nepravděpodobný.

Je to v lidských silách?

V Nike si ovšem myslí něco jiného a dělají vše pro to, aby v letošním roce dvouhodinová hranice padla. Že to nemusí být pouze nereálný sen, soudí i fyziolog Michael Joyner, který už v roce 1991 vypočítal, že fyzická i psychologická bariéra lidského těla leží na metě 1:57:58.

O tom, že prolomení hranice dvou hodin může být stejně tak fyzickou, jako psychickou překážkou, nás přesvědčuje i příběh takzvané perfektní míle. V šedesátých letech totiž existovala podobná hranice jako dnes u maratonu. Šlo o zaběhnutí jedné míle (1 600 metrů) za čas rychlejší než čtyři minuty.

Až do roku 1954 se žádnému atletovi tak rychlý čas nepodařil. Zlom nastal v okamžiku, kdy Rogger Bannister zaběhl čas 3:59.4. Od té chvíle už nebyla čtyřminutová míle ničím výjimečným a počet běžců, kteří se pod tuto hranici dostali, se začal velmi rychle zvyšovat.

Nike breaking2

Tento příběh možná posloužil jako inspirace pro značku Nike, která pod svá křídla vzala tři vynikající maratonce, aby se společnými silami pokusili o zdolání „nepřekonatelného“. Patří mezi ně zástupci všech tří afrických vytrvaleckých velmocí. Za Eritreu je zde Zersenay Tadese, držitel světového rekordu na půlmaratonu a pětinásobný mistr světa v téže disciplíně. Z Etiopie byl vybrán Lelisa Desisa, teprve šestadvacetiletý běžec, který už má na svém kontě dvě vítězství na maratonu v Bostonu a osobní rekord na půlmaratonu pod hranicí jedné hodiny. Třetím běžcem je Eliud Kipchoge z Keni, vítěz olympijského maratonu v Rio de Janeiru a další běžec s půlmaratonem hluboko pod šedesát minut.

Zersenay Tadese z Eritrei

Lelisa Desisa z Etiopie

Eliud Kipchoge z Keni

Tito tři běžci by měli společnými silami dosáhnout toho, že se jim podaří stlačit čas na maratonu pod hranici dvou hodin. Závod, na kterém se pokus uskuteční, zatím ještě nebyl oznámen, ale stačí se podívat do tabulky světových maratonských rekordů, aby bylo jasné, že se vše s největší pravděpodobností odehraje na maratonu v Berlíně 24. září.

Vybrat nejlepší současné vytrvalce však samo o sobě nemusí stačit. Aby byla celá mise úspěšná, sestavili v Nike kompletní tým složený z trenérů, lékařů, inženýrů, návrhářů, biomechaniků, nutričních specialistů a fyziologů. Ti všichni mají za úkol pomáhat Desisovi, Kipchogemu a Tadesemu tak, aby byl jejich trénink co možná nejefektivnější a jejich šance na zlomení dvou hodin co nejvyšší.

Chceš lámat jen své rekordy?

Absolvuj závod, kde vítězem je každý, kdo se zúčastní a doběhne. Kde v cíli bude čekat medaile pro každého a tvůj pocit z odběhlého závodu s tebou budou sdílet stejní běžečtí nadšenci, jako jsi ty. Bohaté občerstvení v cíli a tričko s běžeckou tématikou jsou samozřejmostí. Nejbližší závod s volnou kapacitou se koná v Ostravě. Jsou tu ale i další města!

Co z toho všeho plyne pro nás, obyčejné běžce? Kromě skvělé podívané se můžeme těšit na spoustu novinek, které vzniknou jako vedlejší produkt tohoto velkolepého projektu. Řeč je o nových materiálech pro výrobu běžeckých bot a oblečení, které budou ještě lehčí, pružnější a aerodynamičtější a které by jinak nikdo neměl potřebu vyvíjet. Podobně jako dnes využíváme spoustu technologií a materiálů určených kdysi dávno pouze pro armádu a vesmírný výzkum, tak budeme v příštích letech běhat v botách, které původně vznikly jen pro šest párů chodidel a jeden jediný den.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.