Cikorka, melta, ajurvédská nebo zelená káva jsou svébytnými nápoji, nemusíte je...

Cikorka, melta, ajurvédská nebo zelená káva jsou svébytnými nápoji, nemusíte je brát jen jako náhražku kávy. | foto: Profimedia.cz

Alternativy kávy: pochutnejte si a udělejte dobře tělu

  • 20
Pokud milujete vůni kávy a rádi si vychutnáte doušek, nejste asi příliš nakloněni jejím „náhražkám“. Což je škoda, protože jsou taky chutné a zdravé – jen je lepší brát je jako plnohodnotné nápoje, nikoli jako trapného zástupce naší milované kávičky.

Melta je cikorka (z lat. cichorium, čekanka, tradiční levná náhražka kávy z kořene čekanky) obohacená o cukrovou řepu, ječmen a žito. Mě osobně chuťově moc nenadchla, ale to je samozřejmě individuální.

Látky obsažené ve šťávě z čekanky mají příznivý vliv na trávení, činnost jater, sleziny, žlučníku, slinivky břišní a krevního řečiště včetně srdce.

Mohlo by vás zajímat

Další variantou je cereální nápoj Caro (případně obohacený vlákninou), s mlékem (občas lehce oslazený agávovým sirupem) je to můj favorit ke snídani – základem je opět čekanka, dále jsou zastoupeny ječmen a žito. Všechny přírodní ingredience se nejprve upraží a poté rozemelou. Část ječmene je před pražením upravena sladováním (zrna se nechají naklíčit). Caro obsahuje též Inulin, což je polysacharid, který působí sladce, ale lidé ho neumí využít – ve střevě se chová jako rozpustná vláknina a má také prebiotický efekt (podporuje růst či aktivitu střevní mikroflóry).

Základem ajurvédské kávy je, jak jinak, čekanka, podle jednotlivých druhů se obměňuje obsah různých himalajských rostlin (arjuna, brahmi atd.). Nejvíc mi zatím chutnala varianta Brahmi s mandlovou příchutí (podporuje koncentraci a paměť). Musím říct, že během detoxu, který si pravidelně zařazuji na jaře a podzim (a kde nahradím své jedno mini espresso denně právě ajurvédským kafčem), se moje po-obědová chuť (= závislost) na kávu ani nedostavila.

Pokud kávu pijete kvůli nízkému tlaku, můžete zařadit i alternativní cestu: na nízký tlak je velmi vhodné zvýšit obsah vitamínu C ve stravě – samozřejmě raději v přírodní formě, tedy ovoce a zelenina, dostatečný pitný režim, efektivní je také pravidelné běhání (již dvě hodiny sportu týdně). Dále můžete vyzkoušet ajurvédský čaj Maricha, který je přímo určen pro ty z nás, kteří mají spíše nižší tlak (posiluje funkci kardiovaskulárního systému, přispívá k správnému prokrvení končetin a prohřívá tělesný systém).

A ještě jeden tip: často si dáváme kávu po obědě, abychom předešli odpolednímu útlumu. Rozhodně to není ideální, protože káva těsně po jídle může ovlivňovat vstřebávání některých minerálů (například železa) ze stravy. Útlum po jídle je mnohem menší, když jíte lehčí jídla a nepřejíte se. Pokud je způsoben nedostatkem spánku, stejně nám nic moc nepomůže a je vhodné trochu reorganizovat svůj denní plán a hupsnout do postele o něco dřív.

Fenomén zelené kávy

Zrnka zelené kávy na nás vykukují z internetu za každým rohem. Já je zatím zdatně ignorovala, ale kvůli inspiraci svého okolí tento nezájem skončil, a tak jsem je omrkla o něco důkladněji. Zelená káva jsou kávová zrna, která neprošla pražením. Tím si uchovala větší množství některých zajímavých látek (např. kyselinu chlorogenovou – antioxidant, který může zpomalit uvolnění glukózy do krve po jídle.) Že zelená káva spaluje tuk, tedy neplatí. Spíš tím, že sníží vstřebání cukru, zamezí přeměně jeho nadbytku v těle na tuk. Může tedy podpořit metabolismus, když potřebujete zhubnout, ale rozhodně to za vás sama neudělá.

Uvádí se, že také pomáhá snižovat krevní tlak, ale ani tento účinek není stoprocentně prokázaný.

Zelenou kávu si můžete dopřát v podobě klasicky namletých kávových zrn (kdy obsahuje někdy i vyšší obsah kofeinu než černá káva) nebo jako bezkofeinovou variantu. Já narazila na nápoj Zelená káva výrobce DNM Company s.r.o., kde je ovšem základem čekanka doplněná o „extrakt“ ze zelené kávy – navíc upravený tak, že neobsahuje kofein. Není uveden poměr jednotlivých složek. Přidané příměsi (kokos, vanilka či skořice) spíš doladí chuť. Pro mne se chuťově hodně podobá ajurvédské kávě (díky složení), takže abych vyzkoušela typickou chuť zelené kávy, budu se muset poohlédnout po jiném výrobci.

Co máte rádi vy? Kávu, čaj, nebo…? Prozraďte nám to v diskuzi

Lucie Dorazilová

Lucie Dorazilová

Vede své klienty ke vnímání svého těla, pomáhá jim zbavit se bolestí (nejen) zad a cítit se lépe pomocí skupinových i individuálních lekcí, workshopů a kurzů. Motivuje a inspiruje ostatní ke zdravému způsobu života a je vděčná za možnost poznávat nové, úžasné lidi na své cestě. Vystudovala FTVS UK v Praze obor tělesná výchova+chemie (specializace atletika), absolvovala rekvalifikační kurz Poradce pro správnou výživu a působila jako osobní trenér v Holmes Place (Praha) a Virgin Active (Edinburgh). www.vnimejsvetelo-olomouc.cz