Moje zkušenosti: sporttester a jeho využití

  12:29
I přesto, že máme svůj trénink dokonale naplánovaný, je někdy nesmírně těžké trénovat skutečně správně. Buď se přepínáme a jsme na sebe zbytečně tvrdí, nebo to naopak flákáme a ať děláme, co děláme, výsledky se ne a ne dostavit. Jestli vás toto...

Ilustrační foto | foto: Jiří ŠvorcXman.cz

Hlavním účelem sporttesteru je optimalizovat náš výkon, abychom zbytečně neplýtvali energií nebo naopak necvičili na prázdno a aby užitek byl pro nás co největší. Sporttester je vlastně osobní trenér, který se vám postará o postavu i kondičku. Hlídá váš tep, který ihned zobrazí na displeji, čímž vám poskytne přehled o vašem aktuálním zatížení organismu. Většina sporttesterů se skládá ze dvou částí – hrudního pásu, který měří náš tep, a přijímače na zápěstí, jenž ukládá a na displeji zobrazuje data. Lepší modely navíc dovedou měřit vzdálenost, rychlost nebo počet kroků a tohle všechno vám po připojení k vašemu počítači také statisticky zobrazí. V některých najdete dokonce GPS navigaci.

Mým prvním sporttesterem byla SIGMA ONYX CLASSIC. Jedná se o sporttester s digitálním kódovaným přenosem, s jednoduchým ovládáním a přehledým displejem s velkými čitelnými číslicemi, který je zaměřen na nejdůležitější funkce – měření aktuální a průměrné tepové frekvence. Kromě standardních funkcí je přístroj vybaven ještě například čítačem kalorií. Originálně řešené je i ovládání – namísto tlačítek se používá pohyblivý prstenec okolo displeje. Pro začátek a seznámení se se světem sporttesterů je naprosto dostačující, neb ho pořídíte už od 600 Kč.

Jelikož jsem se do sportování pustila více a pohyb se stal mojí vášní, dostala jsem od Ježíška lepší sporttester s více funkcemi a to POLAR FT40. Značka Polar je ve světě sportu velmi známá a oblíbená a nabízí velikou škálu sporttesterů od běhu, cyklistiky, fitness a cross trainingu až po multisportovní měřiče či mobilní aplikace. Sporttestery řady F a FT jsou určeny pro kondiční využití při všech sportovních a fitness aktivitách, své uplatnění najdou na hodinách spinningu, aerobiku, ve fitcentru, při kondičním běhu či na kole, stejně jako při domácím cvičení na rotopedu.

Polar FT40 je prvním modelem z řady FT, který disponuje testem kondice – tzv. stanovením indexu kondice VO2max. Na základě tohoto speciálního testu, který zjistí Váš aktuální stav kondice, navrhne sporttester odpovídající zátěžový kondiční program. Zajímavý a především užitečný program pro dlouhodobé zlepšování a udržování kondice.

Sporttester Polar FT40 používá komfortní hrudní pás WearLink se snadno vyměnitelnou baterií, jenž pomáhá při měření tepu s přesností EKG pomocí bezdrátového přenosu dat mezi vysílačem a hodinkami. Tento přenos kódovaný, což zajišťuje bezproblémové užívání i při skupinových sportech.

Během měření sporttester zobrazuje oblast největšího spalování tuků pomocí tzv. Energi Pointeru. Jedná se o přesný ukazatel zdroje energetického krytí, který aktuálně informuje o přechodu mezi zónou spalování tuků a zónou rozvoje kondice.

Do paměti lze uložit až 50 posledních záznamů obsahujících datum měření, délku cvičení, energetický výdej, odpovídající spotřebu tuků, dobu v zóně spalování tuků, dobu v zóně rozvoje kondice, průměrnou a maximální tepovou frekvenci. Zároveň přístroj disponuje týdenními a dlouhodobými počítadly celkového počtu zatížení, celkového energetického výdeje a celkové doby cvičení.

K tomuto sporttesteru si můžete přikoupit i kolébkový interface Flowlink, který zajišťuje pohodlný a jednoduchý přenos záznamů do internetové aplikace k dalšímu vyhodnocení a programování parametrů přijímače přímo z PC. Dlouhodobé kondiční pokroky můžete pak po zaregistrování sledovat pomocí webové aplikace PolarPersonalTrainer.com.

Tento server je velmi užitečný při sledování vašeho vývoje a cvičení. Můžete sledovat svůj kalendář, jak moc a kdy jste cvičili, zda se více pohybujete v zóně spalování tuků nebo v zóně budující vytrvalost a v neposlední řadě kolik kalorií jste při kterém cvičení spálili. Veškeré záznamy vám tak mohou pomoci vybrat si ten správný sport na hubnutí nebo naopak na vytváření fyzičky.

Můžete si vytvořit svůj vlastní seznam sportů, kterým se věnujete a při načtení jednotlivých aktivit si je pak můžete spojit se záznamy a sledovat tak celkový přehled dle jednotlivých sportů.

Mě osobně nadchnul nejvíce ukazatel stavu regenerace organismu, tzv. Training Load. Dle intenzity a doby trvání jednotlivých aktivit se vám zaznamenává do grafu jak moc jste trénovali a zda ještě můžete trénovat nebo už je potřeba dát tělu pauzu. Pokud se pohybujete v zeleném pásmu, můžete bez problémů trénovat dále. V případě, že se dostanete do žlutého pásma, můžete i nadále trénovat, ovšem měli by jste se vyhnout tréninku ve vysoké intenzitě. Pokud se vám stane, že se ocitnete v červeném pásmu, trénink se již nedoporučuje a je potřeba si odpočinout. Graf vám zároveň ukazuje, který den již bude vaše tělo opět zregenerováno a připraveno k dalšímu plnohodnotnému tréninku.

Sporttester si nemusíte hned kupovat. Ve většině moderních fitcenter je možnost si tuhle hračičku zapůjčit a vyzkoušet si její funkce. Pokud se rozhodnete pro koupi, vybírejte podle svých potřeb. Pokud sportujete jen rekreačně a na dlouhé běhy, závody či bloudění po lesích vás moc neužije, stačí vám jednodušší sporttester, který pořídíte už od tisícovky. Myslíte-li to se sportováním vážně, je ale lepší investovat a pořídit si osobního trenéra s více funkcemi, které nejen při pohybu v přírodě jistě oceníte. Co říkáte, je sporttester ta pravá věc pro vás?

Napiš svůj článek i TY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtěji podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na to, co zveřejní a co ne, bez udání důvodů.

Marek

Používáte při běhání sporttester?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 12. června 2015. Anketa je uzavřena.

ano 137
ne 91
Autor:
Článek se mi líbí
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a...

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

Bulharský dřep i mrtvý tah. Vyzkoušejte sedm cviků pro dokonalý zadeček

Ilustrační fotografie

Kdo to nestihl před létem, může ještě během několika týdnů vytvarovat své pozadí do požadovaného tvaru pomocí snadných...

Najdete na iDNES.cz