Marathon du Beaujolais: běžecký hodokvas

  12:00
Litry vína a místních gurmánských specialit. Před závodem i po závodu. A taky při závodu. Přesto při běžeckém závodu Marathon du Beaujolais padaly rekordy nejen pijácké.

Masky, víno, jídlo, veselí. No jo, běh taky | foto: Barbora Topinková

Co by Francouz jako otrok vlastního žaludku neudělal pro slávu nového vína z kraje Beaujolais? Klidně se navlékne do potrhlého kostýmu a vyrazí na maratonskou trať mezi vinice, sklípky a lákavé ochutnávky, aby si posilněn lokálními laskominami udělal osobák. A co bych já jako otrok vlastní žravosti neudělala pro svou běžeckou vášeň? Navlékla jsem se do kostýmu Červené karkulky a odjela si do Burgundska užít největší běžeckou party roku.

Aby bylo mezi námi jasno, na tenhle závod se nejezdí dělat časy. I elitní běžci vás tady míjejí vyzdobeni totálně neaerodynamickou čepicí ve tvaru přejeté kachny a závodníci, kteří bez ochutnání Beaujolais nouveau minou víc jak dvě občerstvovačky, jsou přítomnými patrioty přepadeni ze zálohy a opiti pomocí trychtýře s náustkem.

Fotogalerie

Fakt, že si tady čas na každé z nabízených tratí stejně zlepšíte, je způsoben výjimečnou kvalitou a výživovými vlastnostmi místního vína. Lehký červený mok s ovocnými tóny, který se rodí na zdejších žulových půdách a skvěle se snoubí s kohoutem na víně, doporučují znalci popíjet už od brzkých dopoledních hodin.

Moje plicní kapiláry a časomíra mi po doběhu potvrdily, že odrůda Gamay je prostě skryté EPO. Jak jinak si vysvětlit, že jsem se zlepšila o dvacet minut a na rozdíl od jiných závodů jsem na jediném kilometru nepocítila krizi?

Při Marathonu du Beaujolais se váš žaludek nevyhne čirému obžerství a váš cévní systém vymění krev za víno. Francouzský hodokvas začne ranní ochutnávkou slavného nouveau, která se zvrhne v odpoledně-večerní ochutnávku místních crus. Odrůdy Morgon a Fleurie vás poučí o tom, že zralé víno se neodmítá, ani když máte druhý den ráno běžet distanční závod.

Na startu pak potkáte kolekci postaviček sahající od Supermana přes Íáčka a bandu nemytých Vikingů až po Vlka a Asterixe. Všichni přemáhají mírné příznaky kocoviny a vrhají se na trasu s nadějí, že se brzo objeví degustační stánek, u kterého se napraví tím, čím se večer zkazili.

Marathon du Beaujolais

  • termín: poslední víkend v jakémkoliv listopadu
  • místo: Villefranche-sur-Sâone
  • trasy: 12 km, půlmaraton a maraton po asfaltu a polních cestách mezi vinicemi a sklípky s maximálním převýšením 470 m
  • počet závodníků: 8 500 z 57 zemí světa, z toho dvě třetiny v maskách
  • počet pořadatelů: 850
  • běhá se od: roku 1996, kdy běželo 400 maratonců

Čeká se přesně dva kilometry, během nichž na sebe masky pokřikují vtipy a dva chlápci převlečení za kokety středního věku si upravují líčení a hrabou v kabelkách. Padá první láhev, cévy se rozšiřují, skvěle se dýchá. Čtyři borci běžící v lékařských uniformách s nosítky naloží jednoho z běžců a hledají někoho, kdo mu dá dýchání z úst do úst.

Francouzi lemující trať pokřikují na běžce jménem vytištěným na startovním čísle, případně jim nabízejí vlastní občerstvení a účast na domácí grilovačce. Při tomto závodě se vám opravdu nestane, že byste dostali hlaďáka. Prostě vejdete k neznámým lidem na dvůr a natáhnete ruku po skleničce. Máte-li na sobě masku, dostanete všeho dvojnásobek. Na čtyřech oficiálních občerstvovačkách najdete tuny sýrů, česnekového salámu a ovšem též vína, pro opravdové běžce jsou zde banány, čokoláda a voda.

Piju jako duha, chlápek v kostýmu zombie mi k tomu připravuje chlebíček s vařenou šunkou a místní kutálka vyhrává šlágry Frankie Boye. Čím víc se blížíme k cíli, tím vyšší je koncentrace lákadel s jídlem a vínem.

Na poslední desítce se pije a hoduje na každém kilometru, místní tleskají a děti natahují ruce k plácnutí, jak se to jinde děje jen světoznámým Keňanům. Atmosféra je tak bouřlivě vřelá, že se mi poprvé v životě nechce proběhnout cílem. Lituju, když dobíhám, dostávám do rukou poslední láhev za odvahu a na sebe fólii proti chladu. Organizace je skvělá a vyklusání trhem s nabídkou dalších nebeských dobrot ještě skvostnější. Požírám makronky a těším se na závěrečný večírek a nedělní procházku vinicemi spojenou s degustačním obědem. Dáváme si hovězí po burgundsku, kaštanovou polévku s perníkem, sýr Morvan, paštiky, saláty a víno, víno, víno. To vše v ceně běžeckého balíčku.

Jaké štěstí, že se Beaujolais nouveau objevuje pravidelně každý rok, poslední čtvrtek v listopadu. A že spolu s ním přichází nejlepší běžecký hodokvas, jaký jsem kdy zažila. Já, Karkulka, ho rozhodně už nikdy nevynechám. I kdybych měla nohu v gypsu, pořád můžu být maska na kolečkovém křesle. Ta byla letos přítomna taky a ostatní běžci ji posilněni vínem rozverně tlačili do každého kopce. Vive la France!

Reporty dalších účastníků běhu za Rungo.cz najdete na našem facebookovém profilu.

Autoři: ,
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

Bulharský dřep i mrtvý tah. Vyzkoušejte sedm cviků pro dokonalý zadeček

Ilustrační fotografie

Kdo to nestihl před létem, může ještě během několika týdnů vytvarovat své pozadí do požadovaného tvaru pomocí snadných...

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

Najdete na iDNES.cz