• Lesní běh Říčany: jak jsme chtěli běžet na pohodu a jak to nevyšlo

    13:00
  Trať navrhoval nestor českého trialového běhu Miloš Smrčka a organizátoři zajistili vstřícnou, kamarádskou atmosféru. Závod Lesní běh Říčany se letos konal v sobotu 11. října a na jeho startu nechybělo ani Rungo.cz.

  STRC - Lesní běh Říčany - Závod mezi Smrčky | foto: Nikola Havlikpro iDNES.cz

  Pro tým Rungo.cz jsou podobné závody a zejména ty, které spadají do seriálu STRC, srdeční záležitostí. Na startu jsme se tak sešli z týmu hned čtyři, Nikola, Petr, Lukáš a já. Našim jediným cílem bylo pořádně si užít běh v přírodě. Tuto taktiku jsme stvrdili v nedaleké restauraci nad ranní kávou.

  Fotogalerie

  Půl hodiny před začátkem závodu byl nejvyšší čas se převléknout a vyrazit ještě zahřátý na start. Oznámení hlasatele o posunu startu o dvacet minut mi udělalo lehkou čáru přes rozpočet. Nezbylo mi, než se přidat k ostatním chrtům a pokusit se o rozklusání a protažení.

  Zbylý čas do startu trávím přemítáním, jak málo jsem toho za poslední dva dny vypil. Teď už to nedoženu. Ozývá se start a já jen koukám, jak kluci upalují, nenechám se zahanbit a první úsek až k lávce přes Rokytku kličkuji mezi ostatními běžci.

  První menší kopeček ukazuje, že sil mám dost, a tak trousím vtípky na naši taktiku „Běžíme na pohodu“. Jako první ji opouští Lukáš. Ani mu nestačím zamávat, když v nejvzdálenější části trati vybíhá kopec, který jsme se my ostatní rozhodli vyškrábat téměř po čtyřech. Na dlouhé zvlněné pasáži vracející nás k Rokytce mi postupně mizí Nikola i Petr. V tom slyším: „Makej, makej, víš, kolik je před tebou ženských?“ To se mě kamarád David, který se na nás přijel podívat na kole, pokouší vyhecovat k alespoň nějakému výkonu. Jenže já mám děsivou žízeň. Napadá mě, že vlezu do Rokytky a celou ji vypiju.

  Závody, výběhy a tréninky

  Přidejte se na závodech do Rungo.cz týmu. Pojďte se s námi setkat na závodech, výbězích nebo trénincích, které pořádáme po celé republice. Více informací naleznete na našem facebookovém profilu.

  Naštěstí se trasa svažuje a já předbíhám několik soupeřů. Místo skoku do vody tak raději pokračuji v cestě. Poslední stoupání před přechodem do druhého kola pouze jdu. S potěšením zjišťuji, že moje chůze je zhruba stejně rychlá jako běh ostatních. Těsně před vrcholem potkávám opět Davida. Jako by tušil, co mi je, vrazí mi do ruky bidon, připadám si jako právě zachráněný cestovatel na Sahaře. Po necelé minutě jsme schopen zahájit stíhací jízdu.

  Podle hodinek musím zabrat, abych jedenáct kilometrů dlouhou trať zvládl do hodiny. Ještě před koncem seběhu v úvodu druhého kola opět předbíhám několik soupeřů a s nově nabytými silami naháním cenné vteřinky. Přede mnou jen o málo pomaleji vyklusávají dívky, které své kolo zvládly o pořádný kus rychleji než já. S úsměvem jim děkuji za povzbuzení a cítím se hned o pár kilo lehčí. Střízlivím z toho až ve snaze vyběhnout nejprudší kopec trati. Opět se škrábu nahoru téměř po čtyřech.

  Poslední tři kilometry zvládám bez zaváhání, dokonce i závěrečný kopec si dovolím běžet a posledních tři sta metrů do cíle sprintuji. A je to tam: padesát devět čtyřicet osm. S úsměvem protínám cílovou čáru.

  Závod s tak dlouhou tradicí a úžasnou, kamarádskou atmosférou je radost navštívit. Trasa lesem s krásnou kombinací mírně zvlněného terénu i ostřejších kopečků zvládne každý, a přesto je výzvou i pro ostřílené běžce.  Organizace šlape jak na drátkách, snad jedinou výtkou může být absence stánku s občerstvením, který by nejeden závodník nebo divák ocenil. Celkově akci hodnotím jako nadmíru zdařilou, kterou stojí za to navštívit.

  Napiš svůj článek i TY

  Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtěji podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

  Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

  Psaní o běhání je někdy náročné.

  Psaní o běhání je někdy náročné.

  Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

  Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na to, co zveřejní a co ne, bez udání důvodů.

  Marek

  Autor:
  Článek se mi líbí


  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?
  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.