Podrážka bot s navrtanými vruty Ice Spikes

Podrážka bot s navrtanými vruty Ice Spikes | foto: Ice Spikes - James Carney, Vít Kněžínek,  Rungo.cz

Jak na to, aby to neklouzalo: zkuste vruty v podrážce a „nesmeky“

  • 0
Nesnášíte běhání na pásu, ale zároveň se neodvážíte vyběhnout ven kvůli námraze? Máme pro vás několik tipů, jak se s ledovkou elegantně vypořádat.

Zimní trénování v mrazech může být nepříjemné. Stačí ale přihodit jednu nebo dvě vrstvy teplého oblečení a je po problému. O poznání horší je situace v okamžiku, kdy vaše oblíbené běžecké trasy pokryje sníh a led a každý krok představuje riziko pádu. Běhání v takových podmínkách je nejen nepříjemné, ale často i nebezpečné. Jak tedy dosáhnout toho, abyste se běhání venku nemuseli vzdát, ani když stezka připomíná kluziště? Máme pro vás tři tipy, jak si s námrazou poradit.

Speciální zimní boty

Pořídit si můžete speciální zimní boty, které mají v podrážce integrované kovové hroty. Oblíbili si je orientační a překážkoví běžci, proto je jejich nabídka poměrně široká. Specialistou na běžecké boty s hroty je švédská značka Icebug, ale několik modelů nalezneme také u Salomonu nebo Inov-8. U všech těchto značek jsou v nabídce dokonce speciální zimní modely se zatepleným a voděodolným svrškem vytaženým vysoko nad kotník.

Icebug Zeal OLX: podrážku zdobí 16 karbidových hrotů lehce vystupujících pod vysoce kontaktní pryžovou směs, 9 jich je umístěno ve špičce, 3 pod středem chodidla a 4 pod patou.

Tyto běžecké boty však nejsou příliš univerzální a jinde než ve sněhu nebo blátě se v nich běhat nedá. Proto je tato varianta vhodná pouze v případě, že velkou část zimy běháte v náročných podmínkách a investice do specializované boty se vám vyplatí.

Speciální zimní běžecké boty Saucony Razor Ice +

Zajímavou alternativu by mohla představovat novinka Saucony Razor Ice +. Tato zimní specialita sází místo hrotů na gumovou směs Arctic Grip od Vibramu, do které je přimíchaná skelná vata. Jak bude tato podrážka fungovat v praxi, se v tuto chvíli můžeme pouze domýšlet, ale během ledna plánujeme Razor Ice vyzkoušet.

Nesmeky

Velmi častou alternativou k pořízení drahých zimních bot je investice do nesmeků. Tento doplněk je cenově výrazně dostupnější a umožní vám přeměnit na spolehlivý ledoborec libovolnou botu.

Nesmeky existují ve dvou typech provedení podle toho, jestli běháte spíše ve městech a po tvrdém povrchu, nebo zda dáváte přednost hlubokému sněhu a volnému terénu.

Pro silniční běžce doporučuji volit nesmeky s malými karbidovými výstupky, které zajistí požadovaný záběr na namrzlém povrchu a s nimiž se zároveň dá bez potíží běhat po asfaltu a zpevněných cestách.

Bodové nesmeky Kahtoola Nanospikes

Do terénu se více hodí řetězové nesmeky s výraznými kovovými hroty. Tato varianta na první pohled připomíná mačky a hravě si poradí i s největšími nástrahami zimního trailu. V okamžiku, kdy vyběhnete z lesa na silnici, však musíte tyto nesmeky okamžitě sundat.

Řetězové nesmeky Kahtoola Microspikes

Vruty v podrážce

Na závěr jsme si nechali nejzajímavější a zároveň nejlevnější způsob, jak své boty přeměnit na zbraň proti sněhu a ledu. Na první pohled se to může zdát jako šílenost, ale opravdu máme na mysli navrtání malých vrutů do podrážky vašich bot.

Podrážka bot s navrtanými vruty Ice Spikes

S tímto řešením přišla značka Ice Spike. Její kompletní balení vás vyjde na třicet dolarů (necelých osm set korun) a obsahuje 32 speciálně vyztužených vrutů a šroubovák. Pokud se obejdete bez šroubováku, bude balení ještě o deset dolarů levnější. Součástí je i grafický manuál, který vám poradí, kam jednotlivé vruty umístit, aby byl výsledek co nejlepší. Ice Spike rovněž garantuje, že po vyjmutí vrutů z podrážky nedojde k žádnému poškození vašich bot.

Pokud máte dost odvahy experimentovat, můžete si tímto způsobem boty upravit i podomácku, Ice Spike nepřichází s ničím, co by se nedalo pořídit v jakémkoliv obchodě s nářadím. Stejný efekt jako originál splní navrtání jakýchkoliv vrutů s vhodným tvarem hlavičky. Pozor si dejte na délku vrutů, abyste neprovrtali své boty skrz na skrz. Pro snazší uchycení vrutů se doporučuje na vybraných místech boty předvrtat tenkým vrtákem.

Jestli se rozhodnete s navrtáváním bot experimentovat, doporučuji začít u starých vyřazených bot, na nichž si můžete postup předem vyzkoušet.

Jednou z největších nevýhod použití vrutů je skutečnost, že ne každé boty budou k jejich navrtání stejně vhodné. Doporučuji se vyhýbat modelům s výrazně měkkou tlumicí vrstvou (adidas boost, Hoka One One, Saucony Everide), která vrutům neposkytne potřebnou oporu.

Mezi velké výhody naopak patří nízká pořizovací cena a především absence jakýchkoliv těžkých a neohrabaných prvků, které mohou ovlivnit vaši běžeckou techniku.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.