Lahve, ledvinka, batoh: v čem si s sebou při běhu nosit vodu?

Teploty vzduchu s nadcházejícím létem šplhají do závratných výšin a s nimi roste i počet dotazů na to, jak při běhu doplňovat dostatečné množství tekutin. Když teploměr ukazuje přes třicet stupňů ve stínu, nějakou tu kapku na svlažení s sebou při běhu budete potřebovat. K dispozici máme na výběr celkem ze tří variant: lahev do ruky, hydratační ledvinky a batoh.
Zástupci všech tří variant, jak s sebou nést vodu.

Zástupci všech tří variant, jak s sebou nést vodu. | foto: archiv Vítka Kněžínka

Lahev do ruky

První a nejjednodušší varianta je nést si s sebou lahev v ruce. Tuto zdánlivě jednoduchou činnost posunula řada výrobců běžeckého vybavení na mnohem vyšší úroveň, než se může na první pohled zdát.

Klady a zápory

Mezi největší problémy lahví v ruce patří velmi rychlé ohřátí přenášené tekutiny od dlaní a nesymetrické zatížení horní poloviny těla. Výhodou pak je bleskový přístup k vodě a dokonalý přehled o zbývajícím objemu.

Nesymetrická zátěž se dá vyřešit pravidelným přehazováním z ruky do ruky nebo tím, že budeme mít v každé ruce jednu lahev. Ohřev vody už se řeší poněkud složitěji a existuje několik možných způsobů, jak tento problém obejít. Nejoblíbenějším z nich bude uchycení lahve do jakési rukavice, která dovolí lahev v ruce držet tak, abychom ji nemuseli v dlani sevřít.

Mezi nejpovedenější produkty z této kategorie bych zařadil následující dva.

Salomon v loňském roce vyvinul řešení lehounkých rukavic, do kterých pasují jejich soft-flask lahve. Ty samy o sobě neváží víc než pár gramů a nabízejí volitelný objem od dvou deci do půl litru tekutin na každou ruku.

Podobné řešení nově nabízí i značka Inov-8, která sází na ještě větší minimalismus a soft flask ukotvuje pouze do jednoduchého poutka s malou kapsičkou. V momentě, kdy dopijete, lahev i s držákem strčíte snadno do kapsy.

Další z magnátů na poli doplňování tekutin, americký Camelbak, využívá klasicky pevné lahve usazené do textilního držáku s kapsičkou na drobnosti, ale použité bidony mají dvojitou stěnu izolovanou hliníkovou folií a fungují podobně jako termoska.

Mimo výše zmíněné konkrétní produkty existuje celá škála lahví od nejrůznějších výrobců určených k nošení v ruce. Pokud si chcete vyzkoušet, jestli vám tento způsob nošení tekutin bude vyhovovat, doporučuji začít s obyčejnou půllitrovou petkou (ideálně se sportovním náustkem, abyste nemuseli ztrácet čas šroubováním víčka) nebo s klasickým bidonem.

Hydratační ledvinky

Možnost číslo dvě je zvolit ledvinku disponující jednou nebo více lahvemi. Toto řešení je už sofistikovanější, poskytuje zpravidla mimo tekutin i další úložné prostory, ale klade mnohem větší nároky na konstrukci a provedení. Pro běžce není nic otravnějšího než špatná ledvinka, která neustále leze, kam nemá, nebo se otáčí kolem pasu a hopsá.

Ledvinky můžeme rozdělit na dva základní typy. První z nich je varianta jedné větší lahve, mající objem kolem půl litru až sedmi decilitrů. Druhý typ konstrukce je rozložení tekutin do více míst. Zpravidla se jedná o dvě až čtyři lahve nejčastěji s objemem okolo 0,25 litru. Nedá se jednoduše říct, které řešení je lepší. Z jedné větší lahve se lépe pije, ale veškerá váha se soustředí do jednoho místa, zatímco pití z maličkých lahviček může být méně příjemné, ale zato lépe sedí kolem pasu.

Klady a zápory

Hlavní výhodou běžeckých ledvinek je jejich umístění blízko těžiště, díky kterému běh nijak nelimitují a běžce nezatěžují. Dalším nesporným bonusem je úložný prostor navíc. Podle typu ledvinky pak nemusíte řešit, kam dát klíče, mince, doklady, ale třeba i větrovku nebo energetickou tyčinku.

Spolu s výhodami přichází i největší nevýhoda. Tou je v případě ledvinky obtížná volba. Špatně střižený model při zatížení nebude dobře držet a přinese více škody než užitku. Dalším možným problémem je fakt, že bez ohledu na konstrukci musí být ledvinka pevně utažená v pase, aby neskákala a nehýbala se. To může omezovat dýchání a působit nepříjemným dojmem.

Budu se opakovat, ale i mezi ledvinkami obsazuje přední příčky značka Salomon, která na poli hydratace disponuje hodně povedenými kousky nejrůznějších konstrukcí s jednou i s více lahvemi. Díky tomu, že se Salomon specializuje na běh po horách, jsou ledvinky této značky oproti ostatním značkám vždy vybaveny objemnějším úložným prostorem. To s sebou ale nese nevýhodu v podobě robustnější konstrukce, pod níž se budete více potit.

Hledáte-li variantu, která pojme potřebné množství vody a přitom nebude ani o gram těžší, než je potřeba, budou se vám líbit ledvinky značky FuelBelt, dbající na co nejstabilnější stavbu a minimální proporce.

Stejně jako lahvím se i ledvinkám ve větší či menší míře věnuje nepřeberné množství firem. Za vypíchnutí stojí ještě speciálka na hydrataci, značka UltraSpire s unikátním systémem ledvinek molecular belt system, které si můžete poskládat z jednotlivých dílů podle vašich představ.

Běžecké batohy

Posledním řešením je běžecký batoh vybavený buď hydrovakem na litr až tři litry, případně lahvemi na prsních popruzích. Batoh jako takový je ideální volba na celodenní běh, pohyb mimo civilizaci nebo dlouhé horské závody, kde potřebujete velké množství tekutin, které už ledvinka nepojme, a navíc se hodí větší úložný prostor na nezbytné věci, jako je jídlo, náhradní oblečení nebo věci nezbytné pro případ nouze.

Při výběru běžeckého batohu je více než u jiných částí výstroje důležitý tvar a použité materiály. Nejlepší volbou jsou batohy napodobující svým tvarem vestu s úložným prostorem situovaným na lopatky. Takový batoh sedí pevně i v náročném terénu, neskáče a plynule rozkládá váhu nákladu po zádech.

Dalším kritériem volby může být: hydrovak, nebo lahve? Vak nabízí větší objem, snadné zaizolování proti teplu i mrazu a výrazně snazší manipulaci při pití, ale složitější plnění a horší přehled o vypitém objemu tekutin. Lahve se naopak plní velmi snadno, je možné dát do každé jiný druh tekutin a máme dokonalý přehled o tom, kolik vody ještě zbývá. Špatně se ale izolují proti mrazu a manipulaci při pití je složitější než v případě hadičky.

Klady a zápory

Nevýhodou běžeckých batohů může být nutnost osadit je samostatně vakem nebo lahvemi a špatná konstrukce, která nesedí a batoh skáče po zádech jako na horské dráze. Tento problém odpadá u kvalitnějších kousků, které obvykle disponují vším potřebným už v základní výbavě, žádné další nákupy pak už nemusíte řešit. Obecně se ale vždy jedná až na výjimky o vyšší investici.

Batoh pak i přes sebelepší provedení tělo běžce svazuje a nevyplatí se ho brát, nevyužijete-li naplno jeho potenciál v objemu úložného prostoru. Především v horách je ale běžecký batoh neocenitelný pomocník, který dovoluje strávit během libovolně dlouhou dobu i v proměnlivých podmínkách bez nutnosti častých zastávek.

Ani tady není výjimkou, že mezi top modely běžeckých batohů nalezneme zástupce Salomonu. Konkrétní postřehy jste si ale mohli přečíst v jedné z předchozích recenzí, takže se budeme věnovat především jiným produktům.

Jedna z nejzajímavějších novinek pro letošní rok je model Inov-8 Race Ultra Vest, minimalistický batoh, který je v základu osazený dvoulitrovým vakem Hydrapak shape-shift s zaizolovanou hadičkou a navíc dvěma plochými bidony v předních kapsách. Chlubí se povedenou a stabilní konstrukcí a příjemnými materiály. Není to batoh úplně bez nedostatků, ale poměr cena/výkon má více než slušný.

Ne až tak masově známá značka UltraSpire dělá mimo ledvinek i lehké běžecké vesty od lehounkých modelů podobných vestě od Inov-8, do kterých se vejde voda, pár drobností a je plno, až k objemnějším variantám, do nichž sbalíte i povinnou výbavu na závody typu UTMB.

Příjemným zjištěním je i to, že Inov-8, UltraSpire i Salomon si nechávají dělat hydratační komponenty (vaky a lahve) od Hydrapaku, jsou díky tomu mezi sebou kompatibilní.

Závěrem

Běžec má na výběr ze tří základních variant, jak s sebou vodu nést. Nejjednodušší a nejméně praktické řešení je vzít lahev do ruky. Sofistikovanější variantou je běžecká ledvinka, která navíc kromě tekutin disponuje i malým úložným prostorem na to nejnutnější, a posledním, nejrobustnějším řešením pro běh v odlehlých oblastech a přepravu většího množství věcí je běžecký batoh vybavený vakem, nebo lahvemi.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert

  • Nejčtenější

Jak poznat černý kašel

9. listopadu 2013,  aktualizováno  15.3 11:04

Záchvaty kokrhavého, zajíkavého kašle, které mohou trvat až půl roku. Mnohdy je nemoc spojena se...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

13. března 2024  21:50

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Zdeňka: Chci se stát otcem, moje žena je proti. Kamarádka nabízí řešení

18. března 2024

Vždycky když slyším o tom, jak si ženy stěžují na muže, kteří nechtějí mít děti, tak se musím...

Zhubla 35 kilogramů. Připadám si teď mladší a plná energie, říká Petra

12. března 2024

Petra vyzkoušela spoustu diet. Dokonce docházela i za výživovým poradcem, ale zhubla jen částečně....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Orgasmus zažijete i při sportu a další zajímavosti ze světa ženského vyvrcholení

14. března 2024

V sexuálním životě sice orgasmus nemusí hrát hlavní roli, ovšem jestli něco vede ke šťastnému...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Žena měla dost domalovávání obočí, tak si ho nechala transplantovat

19. března 2024  8:16

Devětadvacetiletá Siham Cyrine utratila v přepočtu téměř sto dvacet tisíc korun za transplantaci...

Muffiny z velikonoční nádivky

Muffiny z velikonoční nádivky
Recept

Střední

60 min

Upečte letos na Velikonoce místo klasické nádivky tyto slané muffiny.

Jehněčí hřbet s kroupami

Jehněčí hřbet s kroupami
Recept

Střední

60 min

Máte rádi jehněčí maso? Pokud ano, vyzkoušejte recept na jehněčí hřebínky.

Pošírovaná vejce s játry na víně a bramborovou omáčkou

Pošírovaná vejce s játry na víně a bramborovou omáčkou
Recept

Lehké

35 min

Snadný a velmi chutný recept na játra v bramborové omáčce.

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...