• Kyslík v plicích, pecky v uších. Opravdu hudba pomůže vašemu běhu?

  Se sluchátky, či bez, to je, oč (se) tu běží. Existují jejich tvrdohlaví zastánci, kteří by bez nich běhali o minutu na kilometr pomaleji, i striktní odpůrci, kteří raději poslouchají zvuk vlastních kroků a přírody kolem. Pomohou vám dunivé decibely v uších k lepšímu výkonu?

  S muzikou, nebo bez? Velké běžecké dilema | foto: Profimedia.cz

  Už vojska táhnoucí na bitevní pole podporovala svoje pochodové úsilí zpěvem chorálů a bubnováním, takže není divu, že hudební doprovod pomůže při boji s časem leckterému běžci. Poslech slavného prásku Highway to Hell vás například nakopne k výkonu v kopci i přesto, že vaše stehna a zadek mají aktuální pocit, že už v pekle dávno jsou.

  Muzikoterapie pro běžce

  „Hudba a rytmus působí na náš limbický systém a ovlivňují naše emoce. Některé studie dokonce tvrdí, že mohou mít vliv i na naše vegetativní funkce,“ říká muzikoterapeut Jiří Kantor a dodává, že modely vlivu hudby na lidský organismus se vytvářejí jak z hlediska psychologického, tak somatického. Zatímco první zahrnuje především míru vašeho zapojení do konkrétní hudební kultury, emocionální stav a temperament, somatický se dotýká přímo vlivu na náš organismus. 

  „Poslech hudby ovlivňuje náš organismus například prostřednictvím prodloužené míchy. Hudba stimuluje obě hemisféry našeho mozku a dokonce jejich spolupráci synchronizuje. Na podporu rychlého a dynamického pohybu rozhodně fungují aktivizující rytmy rychlých a dynamických skladeb,” potvrzuje nadšení běžců se sluchátky muzikoterapeut. 

  Hudba prý také podporuje inteligenci a prostorovou orientaci. Tzv. Mozartův efekt se projevuje ve vyšším dosaženém skóre při IQ testu po poslechu Mozartovy hudby, a i když tento účinek některé studie naopak popírají nebo maximálně připouštějí velice krátkodobý efekt, představa, že při současném poslechu Malé noční hudby v průběhu výběhu neblbnu vlivem kyslíkového dluhu, ale úroveň mého IQ je zachováno alespoň na vstupní hodnotě, je docela lákavá. 

  Hudba ovšem může nejen pomáhat, ale také ublížit. “Muzikoterapeuti se v klinické praxi setkávají s mnoha případy lidí, kteří hudbu využívají jako prostředek zvládání náročných situací. Jiné však může hudba stimulovat k agresivitě nebo dokonce k sebevražedným  pokusům,” varuje Kantor před výběrem vašeho playlistu. Ovšem pokud se k sebevražedným pokusům řadí i účast na maratonu, funguje podle pohledu na startovní pole hudba v uších jako slušný stimulant u spousty lidí.

  Test blondýnou

  Studie závislosti rychlosti běhu na přítomnosti hudby v uších byly sice ve světě provedeny, ale protože ne všichni věří tomu, co zjistili američtí vědci, rozhodla jsem se raději vykonat pokus sama na sobě. Osobně nikdy neběhám s hudbou v uších - jednak proto, že chci být ve střehu před případnými ataky cyklistů, in-linistů, úchylů a dravé zvěře, jednak chci zřetelně slyšet případná pochvalná funění od protiběžících mužů. A taky se chci chovat jako opravdový běžec – a viděli jste někdy Fejfara, Homoláče nebo Krupičku běžet s walkmanem? Aha! 

  Navíc je moje neschopnost spolupracovat s jakýmikoliv elektronickými přístroji vpravdě legendární, a nemám tudíž chuť si ke starostem s nastavením sportovních hodinek, které mi s pravidelnou zavilostí nesmyslně ukazují místo tempa a vzdálenosti odpočet k nejbližšímu Armageddonu, přidávat ještě rozčilování s další hračičkou. V mých rukou se prostě veškerá elektronika buď vypíná, nebo svévolně rozkládá na součástky, k čemuž se při běhu přidává ještě možnost fatálního zapocení, rozšlápnutí nebo cholerického rozbití o asfalt. Ale zkusit se má všechno, a tak jsem jedné neděle tasila telefon a stáhla si zaručeně nakopávací mix písní pro tempo 5:50 s cílem nechat se dostatečně vybudit na dobrý čas při jarní testovací desítce.

  Zahraj to ještě jednou, ipode...

  Někdo má smysl pro rytmus a někdo ne. Někdo si v kopci zvládá zpívat sám, někdo lapá po dechu a potřebuje podpořit. Pochopitelně že si můžete poskládat svůj běhací mix z oblíbených písní, ale svět jde dopředu, a tak si na internetu můžete za pár peněz stáhnout skladby přesně odpovídající rychlosti svého tréninku. 

  Důležitým údajem pro vás zde bude BPM (beats per minute), tedy počet úderů, ideálně chodidlem o zem, za minutu. V muzikologické terminologii zajímají běžce rytmy od moderato (106 – 120 BPM, 7-8 min/km) přes allegro (120-168 BPM, 6:00 – 4:30 min/km) až po presto (168-208 BPM, sprint). 

  Ideálním zdrojem je například RockMyRun, kde si stáhnete hudbu přesně podle svého tempa a nálady. Mixy vytvořené přímo na míru vašeho tréninku stojí tři dolary za měsíční členství. Na Jog si navíc můžete vybrat i podle srdečního tepu, na který se chcete při výkonu naladit, stáhnete si kompletní playlist na desítku, půlmaraton i maraton, a to dokonce s přihlédnutím k tomu, jestli jste běhající rocker, popíkář nebo countrypepík. Navíc je tam funkční diskuzní fórum, takže pokud nejste hudebně či běžecky vyhraněni, můžete se inspirovat u jiných. 

  Podobnými stránkami jsou i PaceDJ. Nejznámějším současným místem pro streamování hudby je Spotify, kde v kategorii Workout najdete spoustu různých playlistů pro všemožné různé druhy běhání.  

  Po internetu koluje řada playlistů, podle nichž si za pár centů či dolarů můžete na specializovaných stránkách stáhnout buď jednotlivé písně, nebo celé mixy písniček na dobu trvání od pěti kilometrů až po maraton. Moji zkušební desítku zahájil Highway to Hell a naspeedovalo mě to tak ukrutně, až jsem musela po dvou stech metrech klidnit píchání v boku přechodem v plazení. 

  Zjištění první – nespoléhejte slepě na udané tempo písně. Někteří běžci totiž ve svém playlistu doporučují k udanému tempu skladby o kus pomalejší nebo rychlejší a jimi udané BPM je zcela mimo rytmus vašich kroků. Předpokládám, že to bude dáno rozdílnou délkou kroku, a tedy i frekvencí nutnou pro zvolené tempo. Proto je dobré si před důležitým během písně raději odkrokovat a vyzkoušet. 

  Běháte s hudbou v uších?

  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 0:00 28. března 2016. Anketa je uzavřena.

  Ano 1009
  Ne 859

  Další technické potíže nastaly vzápětí. Protože telefon uložený do kapsy u bundy mě s veselou vilností plácal do pozadí při každém kroku, musela jsem ho nacpat do kalhot, které mi jsou po zimní přípravě naštěstí dostatečně velké, a zarážka v podobě hrajícího mobilu zabraňujícího jejich smekání ke kolenům mi přišla vhod. (Pouzdro na ruku odmítám, protože suchý zip na mé ruce mívá tendence se smekat i za sucha, natožpak za jarního deště). 

  Problémem byla moje výše zmíněná neschopnost přátelsky vycházet s elektronikou, které způsobila, že se mezi motivující dynamické písně záhadným způsobem připletla nejen moje kolekce pro dobré usínání, ale také všechny v mobilu nahrané zvuky doprovázející příjem textovek a hovorů. Takže jsem běžela svoji jarní zkušební desítku, trenér Nikola mě povzbuzoval potleskem a já jsem místo nabuzenosti překonávala zívání při poslechu táhlého šestiminutového Adiemus. Pochopitelně bez možnosti posunout playlist dopředu, protože přístroj se nacházel za lemem mých kalhot. 

  Poznání druhé – pokud opravdu nevycházíte se svým přístrojem a nemůžete jej ovládat telepaticky, budete celý trénink poslouchat to, co je shůry dáno, a ne to, co chcete vy. Pokud si ovšem nepořídíte sluchátka, na kterých si hlasitost a přehrávání můžete ladit přímo na kabelu. Na třetím kilometru se mi podařilo se na šňůře vedoucí k přístroji prakticky uškrtit, a když jsem se o tři sta metrů dál znovu ocitla v postavení bájného Láokoóna ovinutého hady, měla jsem sto chutí zlotřilý bazmek zahodit do přilehlého křoví s definitivní platností. 

  Poznání třetí – drátový management je činnost vysoce náročná na koordinaci a doporučuje se jen pokročilým běžcům. Výsledek mé studie není pozitivní přesto, že velká část běžců s hudbou v uších běhá a rozhodně tvrdí, že jim to pomáhá k lepšímu výkonu. Svému osobnímu rekordu jsem se vzdálila o pět minut, a i když připočtu brzdné faktory v podobě probíhající zimní objemové přípravy a darování krve před dvěma dny, nemohu na sobě prokazatelně určit, že by poslech hudby můj běžecký výkon nějak významně navýšil. Tudíž se při běhu vracím k poslechu obdivného (ptačího) hvízdání, případně zpěvu pochodových písní v kopcích, které s určitou platností zvednou kapacitu mých plic více než polohlasně trousené nadávky stran nefunkčnosti přehrávače.

  Co doporučují pro nakopnutí běžeckého výkonu čtenáři RUNGO.cz:

  Rage Against the Machine, Nine Inch Nails a nejlíp se mi běhá na Fatboye Slima. Gabriela

  Dobře se běhá na Radůzu, na ta první naštvanější alba. Danica

  Foo Fighters!!!! Marcela

  Běhám na Kabáty. Jana

  Česká všehochut a ze zahraničních výběr od GN'R, Aerosmith a moje milovaná Pink. Barbora

  Utíkej od Lucie, nebo Beh od Teamu. Anonym

  Nejčastěji všehochuť. Ale když si chci vyčistit hlavu od průšvihů, perfektně fungujou Linkin Park, ty první ,"ukřičený". Lada

  Depeche Mode jsou nej! Holly

  Dance rádio. Ale jen na delší výběhy. Eva

  Cokoliv od The Verve. Nebo flamencové rytmy od Manola Carrasco. Bára

  Můj syn běhá se mnou a poslouchá AC/DC a Green Day, aby prý neslyšel, jak funím. Holomek! Jana

  Ze začátku jsem zkoušela běhat bez hudby, ale to jsem jen myslela na to, jak dlouho ještě poběžím. Pak jsem si jednou vzala sluchátka a pustila svůj oblíbený rock (Nickelback) a od té doby, mi to běhá skoro samo. Dagmar

  Mě nejvíc vystřelí Eminem... Klára

  Když běžím jen do 10 km, vždycky bez hudby a užívám si ten klid. Na delší trasy vždycky s českou hudbou - Klus, Kryštof nebo starý dobrý Shalom. A musím se přiznat, že si při běhu zpívam. Anonym

  Běhám na směs svých nejoblíbenějších hitů stažených do mobilu z Youtube, Aerosmith, Bach, Edie Stoilow, Jarek Nohavica, Charlie Straight, Madona, Dara Rolins, Kryštof...Ivana

  Zapomeňte na hudbu... já začala poslouchat audioknížky a rozhlasové hry, a to je boží! Dělám tak dvě věci naráz, běhám a zároveň "čtu". Lucie

  Musím uznat, ze při Kbelské desítce se znovu ukázalo, ze opravdoví běžci běhají bez ... nejbližší sluchátka jsem na startu viděla asi 15 metrů za sebou. Nechápu, já nechci slyšet, jak funí, navíc mi to s hudbou víc utíká. Kateřina

  Queen - Don't stop me now. Karolína

  Setkání s redakcí a závod v jednom - ať už se špunty či bez, přijďte, těšíme se na vás!

  (aneb pojďte provětrat svoje běžecké boty na naše dubnové závody v Ostravě)

  Na našich závodech se cítí dobře každý

  Na našich závodech se cítí dobře každý

   

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  Kyslík v plicích, pecky v uších. Opravdu hudba pomůže vašemu běhu?

  V71a71c48l14a50v
  F10u18k38s87a
  Foto Zacal sem behat loni, ve svych 39, zkousel sem oboji, bez hudby I s ni, a s muzikou je to mnohem lepsi, ale kazdemu...
  J49a26n
  A91m71b69r20o67ž
  Začínal jsem běhat S - soundtrack z Kilianova Summits of My Life I. A myslím, že právě tahle hudba mě přivedla k běhání...
  P57e76t56r
  K47o41s65t32k51a
  Běhám zásadně se sluchátky. Když jsem s běháním začínal, nemohl jsem najít to správné tempo. Vždycky jsem vyběhl moc...
  Vzhledem k memu vztahu k hudbe beham s. Kazdemu chutna neco jineho.

  V diskusi je 31 příspěvků, poslední příspěvek 13. 5. 2015, 19:40

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.