I běh vám může pomoci snížit vysoký krevní tlak.

I běh vám může pomoci snížit vysoký krevní tlak. | foto: Profimedia.cz

Trápí vás vysoký krevní tlak? Začněte sportovat

  • 0
Řada osob, které trpí hypertenzí neboli vysokým krevním tlakem, zápasí se svou nemocí především léky. Pomoci jim přitom může pravidelný pohyb. Zjistěte, co s krevním tlakem dělá pohyb, i to, jaké aktivity je vhodné zařadit.

Krevní tlak je v podstatě síla, kterou krev působí na stěny tepen. Asi každý, kdo někdy u lékaře absolvoval jeho měření, ví, že se hodnota tlaku udává ve dvou číslech. První z nich je systolický tlak, který určuje výši tlaku během stahu srdce. Druhým číslem je diastolický, který udává hodnotu při odpočinku srdce. Obě čísla jsou důležitým indikátorem při hodnocení našeho zdravotního stavu. Pokud vám lékař naměří hodnotu vyšší než 140/90, pravděpodobně se od něj dozvíte, že je váš krevní tlak vysoký a je potřeba další vyšetření. Při zanedbání léčby hrozí totiž například srdeční selhání, mozková příhoda nebo postižení ledvin.

Lékaři proto mohou rozhodnout o nasazení léků na snížení krevního tlaku. Důležitou roli však hraje i náš životní styl. Pacienti by měli omezit nejen kouření a pití alkoholu, ale neméně důležitý je i pohyb. Při fyzické zátěži totiž dochází k přerozdělení krve mezi orgány našeho těla. V pracujících svalech se zvyšuje spotřeba kyslíku, a z tohoto důvodu musejí být i více zásobeny krví. Aby mohly tepny pojmout větší objem krve, musejí se rozšířit, což přetrvává i po skončení aktivity. Díky tomu je po tréninku krevní tlak nižší, než byl v klidu před fyzickou zátěží.

„Lidem, kteří se léčí s hypertenzí, doporučuji zařadit dynamické a vytrvalostní aktivity s nižší intenzitou jako například běh, nordic walking, plavání, cyklistika bez výrazného stoupání nebo běh na lyžích po rovnějším terénu. Aktivitě je vhodné věnovat se zhruba třicet až čtyřicet minut a zařazovat ji alespoň třikrát týdně. V takovém případě se pozitivní efekt na krevní tlak projeví zhruba za osm týdnů,“ říká sportovní lékařka Zuzana Mottlová. Nevhodné jsou naopak krátkodobá cvičení se statickou zátěží vysoké intenzity se zadrženým dechem, jako je například vzpírání.

Intenzitu konzultujte s lékařem

Ačkoliv pravidelný pohyb nepochybně přispívá ke snížení krevního tlaku, mějte na paměti, že každý z nás má jiné zdravotní problémy: co je vhodné pro jednoho, nemusí prospívat jinému. Zatímco u lehkých forem hypertenze může aktivita prospět, při závažných formách tomu může být naopak. 

„U lidí, kteří se léčí s vysokým krevním tlakem, je vhodné zařadit pravidelnou sportovní aktivitu až po dohodě s lékařem, který doporučí další vyšetření, podle nichž je možné stanovit vhodnou intenzitu zatížení. Možností je také navštěvovat speciální cvičení pro kardiaky, která probíhají přímo pod dohledem lékařů,“ říká doktorka Mottlová.

Jak na vysoký krevní tlak?

Léčba hypertenze tak spočívá vedle pravidelného užívání léků také v celkové změně životního stylu. Díky tomuto přístupu se vám navíc může podařit nejen snížit krevní tlak, ale zbavit se i dalších obtíží spojených například s obezitou, která jde s tímto onemocněním často ruku v ruce. 

Neméně důležitou roli hraje také vaše psychika. Ačkoliv to není mnohdy jednoduché, snažte zbytečně nenervovat. Od stresu vám mohou pomoci například procházky v přírodě, díky nimž si navíc přičtete k dobru fyzickou aktivitu nezbytnou pro snížení hodnot krevního tlaku.