Ona
Čokoláda má spoustu prospěšných vlastností, nesmí se to však přehánět s...

Čokoláda má spoustu prospěšných vlastností, nesmí se to však přehánět s množstvím | foto: Profimedia.cz

Negativní účinky kvalitní čokolády? Žádné nejsou, říká specialistka

  • 19
Čokoláda je zdravá. Možná více, než jsme si mysleli. Stimuluje organismus, dodává energii k vyšším výkonům a dokonce snižuje riziko diabetu. Stačí sáhnout po té správné. O fakta o čokoládě se s námi podělila nutriční specialistka Monika Bartolomějová.

Hned na úvod však zdůrazňuje, že záleží, jakou čokoládu se chystáte vychutnat. „Abyste mohli těžit z jejích zdravotních benefitů, je třeba sledovat obsah kakaa a dát si pozor na nekvalitní tuky,“ říká specialistka ze Světa zdraví.

Bílá čokoláda je podvod

„Bílou čokoládu za čokoládu vůbec nelze považovat – té byste se měli skutečně vyhnout obloukem. Neobsahuje totiž vůbec žádné kakao, ale pouze tuk a cukr. V důsledku toho je sice bohatá na energii, ale z nutričního hlediska jsou to prázdné kalorie, bez dalšího benefitu pro zdraví,“ varuje nutriční specialistka Monika Bartolomějová

Platí, že čím více kakaa čokoláda obsahuje, tím je zdravější. „Tmavá obvykle obsahuje 85 až 99 procent kakaa a se snižujícím se obsahem kakaa roste obsah cukru. Ani to nemusí být úplně na škodu, ale je nutné pamatovat na to, že nevyužité cukry tělo uloží do tukových zásob,“ vysvětluje Bartolomějová a hned zmiňuje i doporučený způsob konzumace: „Mělo by tedy platit následující pravidlo: Bez fyzické aktivity si dopřejte tmavou čokoládu, před a během fyzické aktivity můžete zvolit i sladší druhy.“

Co se týče obsahu tuků, ani ty nejsou – především pro aktivní jedince – na škodu. „Kvalitní, a tedy zdravá čokoláda obsahuje přirozeně kakaové máslo. Protože se jedná o poměrně drahou ingredienci, výrobci ho často nahrazují jiným tukem nevalné kvality nebo tukem ztuženým, který může obsahovat trans-mastné kyseliny, které zatěžují kardiovaskulární soustavu,“ varuje specialistka před nákupem neověřených produktů.

Čokoláda proti stárnutí, rakovině i degeneraci

Dobrou zprávou je i to, že kvalitní čokoláda funguje jako doplněk stravy s preventivními účinky. „Kakao obsahuje velké množství antioxidantů, které náš organismus potřebuje k tomu, aby dokázal odolávat útokům volných radikálů. To jsou nestabilní částice, které vznikají v těle přirozeně; když se však jejich počet přehoupne přes určitou mez a tělo si s nimi není schopno samo poradit, začínají dělat problémy,“ vysvětluje Monika Bartolomějová. „Jsou příčinou předčasného stárnutí, degenerativních onemocnění a podle některých výzkumů jsou dokonce částečnými viníky rakovinného bujení,“ dodává.

Opět zdůrazňuje, že vysoký obsah antioxidantů najdeme pouze v tmavé čokoládě s vysokým podílem kakaa. „Sáhnete-li po čokoládě mléčné, žádné antioxidanty tělu nedodáte. V mléčné čokoládě je logicky nižší obsah kakaa než u jejích tmavších kolegyň, a vyšší obsah jednoduchých cukrů,“ objasňuje Bartolomějová.

Dobrého pomálu

Jako v podstatě jediné minus tmavé čokolády zmiňuje Monika Bartolomějová její vysokou kalorickou hodnotu. Pokud se ale nebudeme denně cpát tabulkou čokolády, nemůžeme o negativních účincích hovořit.

Další zdravotní benefity čokolády

...které potvrdily různé vědecké studie:

  • zlepšuje prokrvení tepen, snižuje krevní tlak a celkově podporuje zdraví kardiovaskulární soustavy
  • snižuje hladinu „špatného“ LDL cholesterolu a zvyšuje „správný“ HDL cholesterol
  • snižuje inzulinovou rezistenci a působí díky tomu preventivně proti rozvoji diabetu
  • obsažené flavonoidy zlepšují prokrvení kůže a podporují její odolnost vůči ultrafialovému záření
  • působí stimulačně na organismus

„Kvalitní tmavá čokoláda s alespoň 70 až 85 procenty kakaa obsahuje kromě hromady antioxidantů i řadu minerálních látek. Sto gramů této pochoutky obsahuje vysoké procento doporučených denních dávek hned několika prospěšných minerálů: 67 procent doporučené denní dávky železa, 58 procent v případě hořčíku, 89 procent denní dávky mědi a dokonce 98 procent v případě manganu,“ vypočítává Bartolomějová. Kromě toho čokoláda obsahuje také draslík, fosfor, zinek a selen, tedy prvky nutné pro správné fungování organismu.

Čokoláda jako „palivo“ pro běžce

A konečně se dostáváme k tomu, co je nejzajímavější pro nás běžce. Kromě faktu, že čím více se budeme hýbat, tím více čokolády si můžeme dovolit, je to i skutečnost, že nám tato lahůdka dodá energii k pohybu.

„Čokoláda je skvělým palivem pro váš sportovní výkon. Čokoládu si dopřejte před a během aktivity. Energie z ní tak půjde totiž rovnou do svalů. Díky obsahu stimulantu theobrominu a cukru vás probere i v průběhu aktivity, kdy by vás za normálních okolností válcovala únava,“ shrnuje Monika Bartolomějová.

Zároveň ale upozorňuje, že existují mnohem lepší prostředky, které dokážou zlepšit náš výkon lépe než čokoláda. Zahodit tedy v záchvatu euforie všechny ostatní doplňky stravy, tyčinky či ovoce není na místě. „Pokud sáhnete po čokoládě, doporučovala bych ji především v průběhu běhu. Doplníte tak energii,“ doporučuje Bartolomějová. Množství čokolády, které bychom si měli dopřát, pak podle ní závisí na typu i délce sportu. Je na každém z nás „vychytat“, jaké množství čokolády nám dodá energii, ale zároveň nám „nezaplácne“ žaludek.