• Kineziotejping kotníku poskytne pohodlí i rychlou regeneraci po úraze

  Tejping hlezenního kloubu je při jeho regeneraci po poranění lepší alternativou bandáže či ortézy. Pomáhá a přitom nepřekáží. Vyzkoušejte tejping podle našeho návodu.

  Obrázek 6 | foto: archiv autora

  Poranění v oblasti kotníku je nejčastější poranění běžců. Jedná se o různé podvrtnutí, natažení vazů doprovázené otokem, hematomem. Bolestivost, neschopnost došlapu, omezení hybnosti a další běžecký trénink v nedohlednu…

  Ukážeme si aplikaci kineziotejpu na kotník, která urychlí fázi regenerace po zranění.

  Výhody oproti bandáži, nebo ortéze:

  • Přizpůsobivost kineziotejpu nepravidelnému povrchu
  • Nedochází k omezení cirkulace krve a lymfy
  • Nedochází k omezení rozsahu pohybu
  • Dochází ke snížení bolesti a k většímu zatížení při pohybu
  • Vede ke stabilizaci psychiky
  •  24hodinová terapie, můžeme ponechat 1 až 5 dnů
  Obrázek 1

  Obrázek 1

  Obrázek 2

  Obrázek 2

  Naměříme si tejp na šíři kotníků, konce tejpu zaoblíme. Přehneme na polovinu, roztrhneme podkladový papír a lepíme tejp mezi kotníky v místě ohybu hlezenního kloubu. Kotvení na kotníky je bez napětí, střední část maximálně 20procentní napětí. Tejp kopíruje retinakula – vazivo, které přitahuje šlachy. Pod místem aplikovaného tejpu dojde k uvolnění tlaku na cévy a ke snížení otoku hromadícím se na nártu a v okolí kotníku. Vše důkladně zažehlíme rukou. 

  Obrázek 3

  Obrázek 3

  Obrázek 4

  Obrázek 4

  Druhý tejp si ustřihneme a konce zaoblíme, přehneme na půl, jako první tejp lepíme zespodu na chodidlo, přes kotníky na lýtko, konce tejpu kotvení 5 cm bez napětí, střední část napínáme maximálně na 50 procent délky. Vše důkladně zažehlíme rukou. 

  Obrázek 5

  Obrázek 5

  Obrázek 6

  Obrázek 6

  Obrázek 7

  Obrázek 7

  Třetí tejp si naměříme tak že provedeme osmičku přes hlezenní kloub, jdeme z nártu na plosku nohy zevnitř, obtočíme na nárt, poté okolo vnitřního kotníku obtočíme přes Achillovu šlachu, zevní kotník zpět na nárt. Končíme tam, kde jsme začali. Zaoblíme si konce ustřiženého tejpu, nalepíme kotvu na nárt bez tahu a lepíme stejně, jako jsme naměřili tejp. Střední část pod napětím maximálně 50 procent, kotvení na nártu bez tahu. Vše důkladně zažehlíme rukou.

  Obrázek 8

  Obrázek 8

  Obrázek 9

  Obrázek 9

   Obr. 8.9. zde vidíme jak jsou konesiotejpy nalepené

  Hodně zdaru při lepení. Tato aplikace nemusí sloužit jenom při regeneraci, ale i jako prevence zranění při sportu. Únava při běhání je často veliká a pozornost s narůstající zátěží klesá.

  Bc. Miroslav Beránek

  Autor je fyzioterapeut a fitness trenér, absolvoval několik odborných kurzů tapingu a kinesiotapingu, které využívá ve své praxi. Spolupracuje jako fyzioterapeut na přípravě sportovců z řad běžců, triatletů,  hokejistů BK Mladá Boleslav. Sám se aktivně věnuje sportu. Žije a pracuje v Praze. 

  Bc. Miroslav Beránek
  Tejpy.cz

  Autor:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  Kineziotejping kotníku poskytne pohodlí i rychlou regeneraci po úraze

  M64i10c39h74a93l
  Z35o29u77b70e84k
  Tejpingu jsem nevěřil , považoval to za nesmysl a kravinu. Po osobní zkušenosti můžu ale říct, že to funguje. Nezrychlí...
  M74a69r47t57i47n
  S28e34d91l39á56č52e57k
  "Tejping"? WTF? Co to je za slovo? Podle tohoto vzoru tedy jezdím do práce folksvágnem a doma si pouštím...
  P52e24t28r
  D57ř81e67v18o33j85a93n
  A proč ne?
  J71i23ř87í
  J63a39n22o49t78a
  dle mého názoru - víra tvá tě uzdraví, psichyka je mocná

  V diskusi je 7 příspěvků, poslední příspěvek 6. 1. 2015, 16:40

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.