• Kineziotejping bránice a žeber zlepší dýchání a pomůže od píchání v boku

  Kineziotejpy mají mnohem širší využití, než si myslíme. Mohou například podpořit dýchání. Podívejte se, jak vypadá kineziotejping bránice a aplikaci při píchání v boku.

  Kineziotejp bránice | foto: Miroslav Beránek

  Limitujícím faktorem číslo jedna je při běhu dýchání, transport životadárného kyslíku do svalů. Setkal se s tím každý při změně frekvence dýchání: při vysokých energetických nárocích se dostaví píchání v boku. Musíme zmírnit tempo, v nejhorším zastavíme a vydýcháme se. Bránici se bohužel dostává menší pozornosti, než tomu, v jakých botách poběžíme.

  Kineziotejp bránice

  Kineziotejp nalepený v místě, kde se bránice upíná na hrudník (při dolních žebrech) a přechází v břišní stěnu, nám kopíruje tvar bránice. Má podpůrnou a facilitační funkci, zlepší se vnímání pohybu hrudníku a toho, jak vlastně dýcháme. Naučte se, jak ho nalepit.

  Titulní obrázek: Ustřihneme si první tejp, v délce podle velikosti hrudníku. Změříme si při vzpažení délku od hrudní kosti po okraji hrudníku k boku, vynásobíme dvěma (levá a pravá strana). Konce zaoblíme. Kotvení (polovina tejpu) lepíme na mečíkovitý výběžek hrudní kosti, bez napětí, pravý konec kopíruje (pod napětím 25 až 50 procent) žeberní oblouk, dozadu konec tejpu (bez napětí). Zopakujeme na levé straně a důkladně zažehlíme rukou.

  Kineziotejp bránice

  Druhý obrázek: Druhý tejp si naměříme podle šířky zad, tak aby kotvení navazovalo na kotvení tejpu z přední strany hrudníku. Střední část lepíme pod napětím 30 až 50 procent ve výši 10 až 12 hrudního obratle, v maximálním nádechu. Kotvení přecházejí na přední kotvy tejpu. Důkladně zažehlíme.

  Kineziotejp bránice aplikujeme buď na dobu sportovního výkonu, nebo ponecháme déle, maximálně ale čtyři dny.

  Kineziotejp žeber

  Třetí a čtvrtý obrázek zachycuje, jak zatejpovat píchání v boku. Dva tejpy v délce 15 centimetrů na koncích zaoblíme. Lepíme při vzpažené horní končetině v maximálním nádechu. Roztrhneme si podkladový papír tejpu, střední část tejpu lepíme pod napětím 50 procent na postižené místo, na přechodu hrudníku v břišní svaly. Konce (bez napětí) důkladně zažehlíme.

  Kineziotejp žeber
  Kineziotejp žeber

  I tento kineziotejp můžeme buď nalepit na sportovní výkon, nebo ponechat déle, ale též maximálně čtyři dny.

  Kineziotejp je doplněním dechového cvičení, strečinku, případné fyzioterapie zaměřené na hluboký stabilizační systém.

  Bc. Miroslav Beránek

  Autor je fyzioterapeut a fitness trenér, absolvoval několik odborných kurzů tapingu a kinesiotapingu, které využívá ve své praxi. Spolupracuje jako fyzioterapeut na přípravě sportovců z řad běžců, triatletů,  hokejistů BK Mladá Boleslav. Sám se aktivně věnuje sportu. Žije a pracuje v Praze. 

  Bc. Miroslav Beránek
  Tejpy.cz

  Autoři:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  Kineziotejping bránice a žeber zlepší dýchání a pomůže od píchání v boku

  Z52d98e59n78ě28k
  Z73i60k40á34n
  To by mě třeba zajímalo, jestli je tahle technika opravdu k něčemu dobrá (rozumějte, jestli je její účinnost ověřená...
  L81a57d10a
  N38o42v75a40k
  není české slovo, které by odpovídalo tomu významu.. Můžete se klidně pokousat, ale časem si zvyknete..., vy...
  J16a70n
  R12a86u29t81e75n43k42r17a95n20c
  Foto
  J79a12n
  R13a18u87t62e10n30k91r93a44n44c
  Foto sorry, není vidět název odkazu: EFFECTS OF THE APPLICATION OF KINESIO TAPING ON THE DIAPHRAGM ON THE...

  V diskusi je 19 příspěvků, poslední příspěvek 2. 12. 2014, 19:58

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.