Proč bychom neměli běhat? Máme slabé středy těla a to je špatně

Byli jsme na tom jako běžci lépe než většina kancelářských krys, ale chtěli jsme jít dál. Rozhodli jsme se vyvážit jednostranný pohyb cvičením a naučit tělo pohybovým vzorcům, pružnosti a síle, které nám v útlém věku bývaly přirozené. Ve škole KB5 nám kvůli tomu naordinovali běžecký půst, a ten pořád trvá. Zlepšujeme se však!
Majda: já mám šestnáctku a ty? Marek: já mám větší!

Majda: já mám šestnáctku a ty? Marek: já mám větší! | foto: Rungo.cz

Lezeme po čtyřech. Neběháme, přesto supíme. Netušili jsme, jak je to náročné. Protilehlé končetiny mají dopadnout na zem ve stejný okamžik. Záda jsou rovná, žádný pohyb do stran. Směr vpřed, pak zpátky pozadu. Pro batole brnkačka. Ze mě však leje jako ze sumisty běžícího ultra. Končetiny se motají, tělo se hýbe. Po chvíli ale jakžtakž držíme pozici. Načež nám v uších zarezonuje: „A teď kolena lehce nad zem.“

Jak to začalo

Ačkoliv jsme se jako běžci cítili v kondici, cítili jsme se zkrácení a občas nás doháněly nějaké ty bolesti, třeba i nesouvisející s běháním. Rozhodli jsme se nebýt jednostranně přetěžováni a dopřát tělu komfort harmonie. Do rukou jsme se svěřili týmu Pavla Macka z tělocvičny KB5 počátkem prosince.

První článek, 16. prosince 2015

Zkrácené šlachy, svaly, špatný pohybový rozsah, slabý střed těla. Tohle všechno nás za ty roky dohnalo. A nechtěli jsme to tajit, chtěli jsme před vás sami sebe předhodit. V to, co nyní podstupujeme, věříme, ale některé cviky nás neskutečně štvou: přetočte se ze zad na břicho bez pomoci spodní nebo vrchní části těla. Je srandovní, jak je tak triviální pohyb výzvou. Připadám si jak na úplném začátku.

Takže už druhý měsíc žádný běh, žádné švihání větviček do obličeje. Drobnými krůčky skládáme v tělocvičně i obýváku svoje tělesné schránky do harmonického organismu. Hodně lidí se nás ptá, zda nám běhání chybí. Musíme přiznat, že strašně. Ale tohle si vyjíme až do dna. Co jiného taky, že?

Jak se cítíme po měsíci cvičení:

Prvních 14 dnů bylo opravdu bolestivých. Tělo jsme postupným válcováním rozmělnili do poddajnosti a začali natahovat. Výsledek nikde, jen bolavé unavené tělo. To se ale za další dva týdny změnilo. Chodíme rovněji a když se začneme bortit do krkolomných poloh u počítače, ihned nám blikne v těle kontrolka. Cítíme se pružnější, pevnější a silnější. Mohlo by to být lepší, ale i z toho máme radost a jsme trpěliví. Protahování začínáme brát jako součást každého dne.

Nejde to vůbec svižně. Těla se brání, kroutí a sténají. Každý drobný posun je vykoupený velkou koncentrací a pilováním znovuobjeveného pohybového vzorce. Snažíme se vše poctivě prodýchávat. Je to dlouhý boj, ale nehodláme se vzdát, stále jsme duší vytrvalci.

Teď jdeme po více než měsíci opět na test FMS (Functional Movement Screen), který má prověřit, zda se naše pohybové vzorce, kloubní rozsahy, dysbalance a eventuální bolest zlepšily. Ukáže se taky, zda konečně budeme moci začít trochu běhat. Oba jsme nervózní.

Ale víme, že jsme se snažili vše dělat opravdu poctivě.

Konečně jsme si sáhli na kettlebell

A nebylo toho málo. Po rolování na válci a korektivním strečinku jsme se uvolnění v pohybovém rozsahu vrhli na restarty. Učili jsme se zapojit zapomenuté svaly při přetočení (jako dítě) či lezení (jako batole). A věříte, že ani viset volně na hrazdě už nejde tak jako na základce?

Visím! 44 sekund maximum, to jsem opravdu taková máčka?

Konečně jsme se též vrhli na železo, ale pěkně krok po kroku.

Jako první na nás čekala „svatozář“ s osmikilovou koulí, kdy správnými pohyby kroužíte kettlebell kolem hlavy. Zásadní a nejtěžší pro nás bylo myslet na správné postavení, zpevněné břicho, hýždě, ramena nevytahovat nahoru, lokty blíže k sobě, je toho hodně... Pohyb je potřeba si zautomatizovat. Naučili jsme se stát pevně a uvolnit ramena.

Trenér Tonda z Prahy je pedant. Ovšem je zapotřebí naučit se nakládat s velkými kily správně, abychom si neublížili, takže díky za tvé bystré oko, Tondo!

Následovaly pohárové dřepy, které s dvanáctikilovkou prověřily hlavně naše zádové svalstvo. Naučili jsme se, jak se koule správně zmocnit vleže, abychom přistoupili k páce, lomené páce a konečně se odlepili ze země a naučili se s koulí vstávat, zatím ale jen do sedu „poloviční get up“. Na tom pracujeme dál, stále s osmikilovou zátěží, pilujeme pohyb k dokonalosti, aby nás posílil a neničil.

Ten posun je až slastný. Kettlebell je „Jekyll&Hyde“, správné provedení cviku vám komplikuje, ale někdy překvapivě pomáhá. Je to výzva, je to touha, možná až posedlost se pokusit zlepšit, udělat maximum, nevzdat se. Ale myslet na vše podstatné nám dává celkem zabrat fyzicky i psychicky.

Zdá se ale, že se to vyplácí.

Tak a jde se znovu na FMS testy, nervozita a noha stoupá

A jak dopadnul v pořadí druhý test?

Podle Pavla Macka z KB5 došlo k výraznému zlepšení, a to u obou. Celkové skóre je 13 bodů u Majdy, 12 u Marka. To je dvakrát lepší než při prvním FMS - plus absence bolestí, což je vynikající. Po tak krátké době jsme to nečekali.

Jenže Pavel je nekompromisní. „Jsme na dobré cestě, ale na běhání to stále zatím ještě není. Majda i Marek mají stále za klik a zdvih nohy nedostatečnou. Prostě slabý střed těla. Běh je de facto plank v náklonu a pohybu. Dokud tohle nezlepší alespoň na chvalitebnou, tak to na běh prostě není,” zněl verdikt.

A co bude tedy dál? „Přejdeme na silovější věci, get-up, plank a další cviky. To by mělo pomoci. Za měsíc uděláme opět test FMS. Odvažuji se tvrdit, že se opět výrazně posuneme a Marek i Majda budou ready to run. Klíčem k úspěchu je ale pravidelná docházka a stoprocentní dodržování programu,” shrnuje Pavel.

No, jdeme do toho. Protože i když nesprintujeme, cítíme se o každý den lépe. Na druhou stranu jsou to tak drobné krůčky, že naše trpělivost dostává zabrat možná nejvíc v životě.

  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

17. dubna 2024

Seriál Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia...

Závislost na špatných zprávách a negaci je trend. Dejte svému mozku dovolenou

24. dubna 2024

Negativní zprávy jsou ty nejčtenější, bulvární titulky táhnou. Jako by se ze života vytrácel cit...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Neškrábat a mazat. Sedm otázek a odpovědí o atopickém ekzému

24. dubna 2024

Atopický ekzém je známý také jako atopická dermatitida. Dva názvy pro mnoho trápení. Pro někoho je...

Srdeční choroby víc ohrožují abstinenty než příležitostné konzumenty, říká lékař

23. dubna 2024

Premium Aby se pacient mohl uzdravovat, musí dostatečně jíst. V takových případech někdy může mít i dortík...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...