Ona
Jóga zklidní nabuzené tělo i zpevní svaly, které běžec zanedbává

Jóga zklidní nabuzené tělo i zpevní svaly, které běžec zanedbává | foto: Profimedia.cz

Přidejte k běhání jógu a získejte silný střed těla a hluboký dech

  • 0
Běhání dokáže stimulovat mysl, nabudit organismus a dát zabrat svalům. Jóga je protipólem, který ho může skvěle doplnit uvolněním, protažením, ale i posílením svalů, které je potřeba pro správný běh. O běhání a józe jsme si popovídali s Věrou Vojtěchovou, zakladatelkou Domu jógy v Praze.

Jóga je jedním z vhodných kompenzačních sportů k běhu. Dokáže uvolnit a protáhnout svaly, které při tréninku namáháme, ale též posílit ty tělesné partie, na které při našem oblíbeném sportu často zapomínáme – ano, mohou to být třeba ruce, záda nebo tolikrát neustále zmiňovaný střed těla.

Věra Vojtěchová, instruktorka a zakladatelka Domu jógy v Praze, upozorňuje i na fakt, že běhání a jóga mají mnoho společného – i když možná až na druhý pohled: „Běh a cvičení jógy mohou tvořit funkční sportovní pár, protože obě tyto aktivity lze chápat jako jistou formu meditace, ačkoliv se i v mnohém liší. Kromě zklidnění, možnosti utřídit si myšlenky, nabízí jóga i běh posílení. Běh zejména ve formě vytrvalosti, jóga v duchovní rovině.“

Jóga pomáhá vyrovnat mysl i zvládat dlouhé tratě

Pokud jógu kombinujeme s běháním, můžeme si zajistit velmi vyrovnanou mysl, i běh pro ni totiž znamená jisté napětí, i když spíše v pozitivním smyslu. Tento „pozitivní stres“ dokáže organismus nabudit – třeba ve večerních hodinách to však může být spíše na škodu. „Vzhledem k tomu, že je tělo běžce vystaveno určité formě stresu, jóga mu ho může pomoct odbourat,“ dodává Věra Vojtěchová.

Instruktorka zmiňuje i to, že jóga pomáhá také při „běžných“ fyzických bolestech, například při bolesti zad. „V neposlední řadě může být cvičení jógy velmi nápomocné tím, že běžci pomůže vyřešit potíže s dechem. Zvlášť začínající běžci mívají problém s dýcháním. Nohy by ještě mohly, ale plíce začnou stávkovat, což dokáže právě jóga se svými propracovanými dechovými technikami velmi úspěšně kompenzovat,“ vysvětluje Vojtěchová.

Jógový dech nám může pomoci zvětšit kapacitu plic a nakonec lépe zvládat i dlouhé tratě. (O zvyšování kapacity plic se dočtete i v našem článku pro začátečníky.) K tomu všemu posílíte horní polovinu těla, což podpoří celkovou běžeckou výkonnost.

Jóga ve tmě zlepšuje rovnováhu

Velmi důležité je při běhu správné zapojení břišních a zádových svalů, bránice a pánevního dna. Všichni jsme o této poučce četli, mnozí z nás se ji snaží aplikovat, ale nemusí to být tak snadné, jak se zdá. „Ve skutečnosti totiž většina lidí nedokáže ani správně chodit, natož běžet. Právě pomalé koncentrační cvičení zlepšuje celkově propriocepci sportovců a může je nakonec naučit optimálnímu svalovému zapojení i při dynamickém pohybu, jako je běh,“ vysvětluje instruktorka jógy.

Začátečníkům doporučuje na „rozkoukání“ klasickou jógu, postupně ale mohou přecházet na různé další druhy a odnože tohoto cvičení. Jógové cviky – asány – pomáhají se správným protažením a celkově napomáhají správnému držení těla. „Jakmile získáte základy jógy, budete znát základní pozice, doporučuji vyzkoušet jógu ve tmě, pro odvážnější se nabízí dokonce nahá jóga ve tmě,“ říká Věra Vojtěchová. Jóga ve tmě nabízí příjemné uvolnění a dokonalé oproštěné od vnějších podnětů. Tma také omezuje naše prostorové vnímání, tudíž v ní lépe procvičíme rovnováhu.

„Některá jógová centra nabízejí i jógu určenou speciálně pro běžce, běžeckou jógu. Tento druh jógy je sestavený ze cviků, které uvolňují svalstvo a úpony, které jsou při běhu nejvíce zatěžované,“ zmiňuje Vojtěchová. Dodává ale, že v Praze se běžecká jóga cvičí sporadicky, spíše jen v rámci nějaké speciální akce. „V kvalitním centru jógy však obvykle není problém, aby instruktorka na požádání cviky pro běžce zařadila do běžné lekce jógy,“ dodává.

Úplně ideální je nacvičit si běžecké jógové cviky individuálně s instruktorem a pak je zařazovat například do protahování po běhu nebo do domácího cvičení.

Jóga a tréninkový plán běžce

Kdy běhat, a kdy „jógovat“? Je možné jógu nějak efektivně zapojit do běžeckého plánu, aby byl výsledek ještě efektivnější? Věra Vojtěchová doporučuje především dát na sebe, svoje časové možnosti a hlavně na to, kdy se sami na cvičení cítíme nejlépe připravení a naladění. Jóga je totiž cvičení, u kterého lze dobře přizpůsobit intenzitu tak, že ho klidně můžeme použít jako dokonalé protažení a posílení po běhu, ale třeba i jako náhradní aktivitu před závodem, kdy si někteří z nás dávají týdenní pauzu na nabrání sil. Záleží zkrátka na nás, jak si koktejl jógy a běhání namícháme.

„Osobně si myslím, že doporučení někoho jiného jsou v tomto případě k ničemu. Každý z nás je jiný a ze všeho nejdůležitější a nejpřínosnější je v tomto případě poslouchat vlastní tělo. Za sebe doporučuji po běžeckém tréninku zkusit ještě chvíli kompenzačně uvolnit tělo během pozadu, protáhnout lýtka a k tomu cvičit jógu ideálně několikrát týdně, přičemž v našich Domech Jógy můžete vyzkoušet různé druhy jógy a společně s instruktorkou konzultovat pozice, ze kterých vaše tělo získá nejvíce benefitů pro běh a relaxaci svalů po něm. Jak často a jaký druh jógy vám osobně bude nejpříjemnější, ale musíte stejně zjistit vy sami, bez jakéhokoliv doporučení,“ shrnuje instruktorka.


Témata: Běh