• Jizvu masírujte. Její léčba předejde bolestem

  Sportovci mívají úrazy, které se někdy neobejdou bez vzniku jizvy. A jizva může způsobovat i rozličné problémy. Podezřívali byste ji například z bolesti hlavy? Nebo zad? A co takhle koleno? A může být jizva odpovědná za vznik bolestivé patní ostruhy? A můžeme to vůbec nějak ovlivnit?

  Obr. 3 "S“ hmat | foto: Kateřina Honová

  Jizva je druhotnou tkání, která nahrazuje místo původního defektu. Skládá se ze stejné bílkoviny kolagenu jako tkáň původní, ale protože jsou tato vlákna uspořádána jinak, má obvykle nižší funkční kvalitu. O tom, jak bude jizva „dobrá“ nebo „špatná“, rozhoduje více faktorů, například zda se jizva hojí přímo nebo s komplikacemi (hnisání rány), způsob ošetření, charakter rány, stáří a typ pokožky, přidružená onemocnění. Je-li vaše občanka již muzeálním kouskem, máte-li chorobu endokrinního typu (například cukrovku), léčíte-li rozšvihnutou nohu heslem „táhni a srůstej“ a vyhledáváte-li lékaře s krajní nechutí, a až když je skoro pozdě, přesto však stále ještě žijete a máte nějakou tu jizvu, měli byste zpozornět. A všichni ostatní, kteří jsou mladí a krásní a zdraví a kteří dostali v rámci ošetření jizvy pouze radu „mažte si to“, by měli zpozornět také.

  Co jsme to psali o patní ostruze a jizvě? Aktuální případ z praxe: pacientka s bolestivou patní ostruhou na levé noze. Ostruha zřejmě vznikla kvůli přetížení končetiny, které bylo způsobeno „uhýbáním“ druhé noze, na které byla neošetřená jizva po sešití prasklé Achillovy šlachy. Další příklady možných přenesených bolestí naleznete v boxu vlevo.

  • Bolest paty (patní ostruha) – jizva na Achillově šlaše na stejné či opačné končetině, jizva na koleni nebo kyčli druhostranně
  • Bolest kolena – jizva po plastice předního zkříženého vazu téže strany, jizva na druhé dolní končetině (kdekoliv)
  • Bolest kyčle – jizva po TEP stejnostranně, jizva na druhé dolní končetině (kdekoliv)
  • Bolest břicha – jizva po operaci na břiše, jizva na zádech
  • Bolest šíje a hlavy – jizva v oblasti prsou, ramene, jizva po plastice boltců

  K tomu, aby byla tkáň funkční, musí splňovat dva mechanické parametry a jeden senzitivní. Mechanickými jsou posunlivost a protažitelnost. Tato prapodivná adjektiva znamenají, že by se jednotlivé vrstvy tkáně měly po sobě posouvat (klouzat) a protahovat do koncových pozic, které byly naplánovány evolučním vývojem. Senzitivní parametr je citlivost, a to v ideálním případě citlivost stejná, jakou má okolní kůže. Často nacházíme hypersenzitivní jizvu, což je stav, kdy je člověku velice nepříjemná jakákoliv manipulace s jizvou a jejím bezprostředním okolím.

  Jak poznat mechanický problém

  Zkuste provést posun jizvy do strany. Pokud se tkáň přehne přes jizvu a vytvoří val (jako na obr. 1), máte zřejmě problém.

  Obr. 1 Neposunlivá jizva

  Obr. 1 Neposunlivá jizva

  Léčba

  V ideálním případě časná. Efektivní terapie začíná již před vytažením stehů, ale nemůžeme chtít nemožnosti. Proto budeme rádi za terapii začínající ihned po vytažení stehů. Hmaty jsou čtyři:

  • „C“ hmat
  • „S“ hmat
  • Řasení
  • Protažení

  Jak napovídá název, první dva hmaty znamenají protažení jizvy do tvaru zmiňovaného písmena (viz obr. 2 a 3). Nebudeme vysvětlovat jevy jako měkká (fyziologická) a tvrdá (patologická) koncová bariéra, to necháme fyzioterapeutům. Dostačovat by měla informace, že protažení je třeba držet do fenoménu tání, kdy je cítit, že tkáň lehce povolí. Pokud necítíte žádnou změnu, mělo by 20 sekund stačit. Postupně protáhneme celou jizvu. Protahování je relativně jemné, bolest není k efektivní léčbě třeba.

  Řasení je možné na větší svalové hmotě – jizvu uchopíte a lehce „nadzvednete“ (obr. 4). Protažení je uvolnění jizvy do délky (obr. 5), na tom není co vysvětlovat. Techniky se provádí nasucho. Ošetření se doplňuje tlakovou masáží (s olejem nebo mastí), ta je většinou známá. Samozřejmostí by mělo být mazání jizvy krémem s vysokým ochranným faktorem, jste-li vystaveni intenzivnímu slunečnímu osvitu.

  Obr. 2 "C“ hmat

  Obr. 2 "C“ hmat

  Obr. 3 "S“ hmat

  Obr. 3 "S“ hmat

  Obr. 4 Řasení jizvy

  Obr. 4 Řasení jizvy

  Obr. 5 Protažení jizvy

  Obr. 5 Protažení jizvy


  Jak poznat senzitivní problém

  Pokud tento problém máte, zcela jistě o něm víte. Jedná se o již popisovaný stav, při kterém již pomyšlení na manipulaci s jizvou způsobuje neradostnou náladu. Někdy je situace dokonce tak vyhrocená, že ošetřování jizvy může vést až ke kolapsu (také s tím jsme se již v ambulanci setkali).

  Léčba

  Otužovat. Opravdu. Není třeba se ráchat v ledové vodě, na jizvu se musí jinak. Při těžké poruše je začátkem otužování prosté hlazení jizvy. Není-li možné, hladíme okolí a k jizvě se postupně přibližujeme. Následuje tření jizvy kapesníkem (látkovým), poté froté ručníkem a frajeři můžou končit masáží jemným kartáčkem na zuby.

  A proč léčit jizvu, která je na dotek citlivá, ale v běžném životě o ní ani nevíte? Kupříkladu jizva na koleni po plastice vazu, která vykazuje zvýšenou citlivost na dotek, bude reagovat na tření vašich apartních běžeckých tepláčků tak, že bude vysílat nelibé impulsy do mozku a ten, aby měl pokoj, zkrátí na „postižené“ straně krok. A jistě vám nemusíme vysvětlovat, co to v časové sumaci udělá.

  Doplňující terapie

  Jako vhodný doplněk lze použít například laser, tejpování, baňkování, distanční elektroléčbu. Pracovat lze i s několikaletou jizvou, není třeba ztrácet naději. Čím starší jizva a čím více je stažená, tím je nutnější razantnější postup. Opatrnost je však třeba u jizev hypertrofických a keloidních. Hypertrofická jizva je jizva, která je nad úrovní kožního povrchu - plasticky vystupuje. Keloidní jizva je jizva rozjetá doširoka. Oba typy hojení jsou vrozené a nedá se s tím bohužel nic moc dělat. Nejste-li si jistí, co a jak, navštivte fyzioterapeuta.

  Jizva nemusí kazit váš vzhled (jizvy mohou být i sexy, každopádně není třeba je nějak příliš prožívat), ale může vám dost zavařit v rámci bolestí v pohybovém aparátu, necháte-li ji bez dohledu.

  Kateřina Honová, fyzioterapeutka

  Kateřina Honová, fyzioterapeutka

  Fyzioterapeutka a instruktorka fitness cvičení. Absolvovala velký počet specializačních školení, publikuje v odborných časopisech a vede vlastní akreditované kurzy. V praxi se zabývá aplikací fitness pomůcek do léčebné rehabilitační terapie.

  Žije a pracuje v Brně.

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

  Jizvu masírujte. Její léčba předejde bolestem

  Děkuji za velmi zajímavé čtení! Mám tři měsíce staré jizvy a svůj stav a rekonvalescenci jsem řešila s operatérem -...
  H82o44n64z20a
  J94a67n93e62č69e69k
  Super článek dík za osvětu. Já jsem tedy vždy dostal instrukce, že to mám masírovat, ale z mého okolí vím, že to lidé...
  K79a32t15e14ř60i52n28a
  H45o31n95o63v60á
  Foto Děkuji za pochvalu. Článek byl napsán díky mému rozčarování nad tím, že se nám v ambulanci stále dokola objevují...

  V diskusi jsou 4 příspěvky, poslední příspěvek 19. 10. 2015, 23:28

  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.