Běžecké ponožky: nepodceňovat, prosím!

Co oči nevidí, to běžec neřeší. Proto jsou možná ponožky zřejmě nejopomíjenější součástí běžeckého vybavení. Na rozdíl od běžeckých bot, funkčních triček, softshellových bund či elasťáků různých délek jim většina z nás věnuje nejmenší pozornost.

Hm, které vybrat? | foto: archiv Milana Kůtka

Jako by byly nutným zlem. Nějaké prostě mít musíme, jsou ale schované v botách, těžko se s nimi pyšnit. O nových silničkách nebo krosovkách se baví všichni. O nových ponožkách nikdo.

Přehlížíme je zcela neprávem. Ponožky jsou pro běžce strašně důležité, kdo už si nějaké špatně vybral, ví to. Naše milované běhání nám mohou pěkně zkazit. Třeba rovnou ten nejdůležitější závod, na který jsme se před tím řadu měsíců připravovali a těšili.

Mně se to stalo, před šesti lety jsem se rozhodl, že uběhnu maraton. Na takovou premiéru to chce nové ponožky, řekl jsem si a koupil značkové. Chyba číslo jedna: byly spíše "značkové". A chyba číslo dvě: vzal jsem si je bez vyzkoušení rovnou na závod. Jediné štěstí bylo, že jsem puchýře a odřeniny, které obě moje mýlky vyprodukovaly, vnímal o to méně, že mě při maratonu postihly i střevní potíže. A ty měly přednost.

Pestrý výběr: bambus i stříbro

Proto jsem se o ponožky začal zajímat. Bylo pro mě překvapením, co všechno se u nich dá sledovat: rozdílné materiály a speciální druhy vláken, švy nebo bezešvé technologie, antibakteriální a vodoodpudivé vlastnosti, zónování, tedy zesílení nejvíce namáhaných partií nohy, protiplísňový efekt a mnoho dalšího. Úplná ponožková věda.

K čemu jsem dospěl? Než to vyzradím, vyšlu tři zásadní upozornění. Za prvé: neběhám ve fivefingerskách a nikdy jsem neměl odřeniny mezi prsty, proto se vůbec nevyznám v pětiprstových ponožkách, nepoužívám je. Za druhé: neběhám ultra, takže nevím, co ponožky dělají po 60, 80, 100 a více kilometrech, jsem normální hobík, co končí maratonem. A za třetí: vždy záleží, jaké mám boty, když nebudou dýchat, veškerá vlhkost v botě zůstane a ponožka, i kdyby byla božská, udělá puchýře.

Každopádně je třeba mít ponožky funkční, ne obyčejné, bavlněné nestačí. Funkční obsahují elastan, který zaručuje jejich dobrou přilnavost, tedy že nebudou jako onuce. A pak je potřeba vycházet z toho, na jaký druh běhání si je zamýšlím vzít: na kratší silniční běhy, kros v terénu, běh ve sněhu, na maraton? Do tepla, do zimy?

Do teplého počasí a do terénu jsou nejlepší ponožky s vláknem coolmax. Ten totiž výborně odvádí pot, takže vám dlouho vydrží pocit suchých nohou. Na podzimní pobíhání mokrou přírodou a skrze potoky si je ale rozhodně neberte, protože neudrží teplo.

Na běhání v zimě je fajn materiál na ponožky, ale i na tričko, vlna Merino. Nevím, jak to ony australské ovce dělají, ale v "jejich" ponožkách mi je teplo i při běhu přes zimní pláně. A nenacucají se tolik potem. Proto je můžu doporučit i na běžky nebo horskou turistiku.

U ponožek pro běžný trénink (silnice a parky, plus minus patnáct kilometrů) je podle mě celkem jedno, z jakých materiálů jsou složeny – pokud obsahují elastan. Jednou z možností je bambusové vlákno, protože je duté a vtahuje vlhkost do sebe. Na kratší vzdálenosti to funguje a nohy jsou v suchu, ale časté používání může znamenat větší zápach. Pokud s tím taky bojujete, vyzkoušejte některý z materiálů obsahujících stříbro. Vypadá to jako alchymie, ale fakt je, že ponožky s ionty stříbra prostě nepáchnou.

Na vzdálenosti nad 25 kilometrů se mi osvědčily ponožky s profilenem. Jsou trochu dražší, ale na noze opravdu sedí a eliminují tím nežádoucí tření. Puchýře v nich nevzniknou asi i proto, že ponožky jsou buď bezešvé, nebo je šev přes prsty plochý, takže nezlobí.

V tom, kolik je za kvalitní běžecké ponožky rozumné dát peněz, se budeme samozřejmě lišit. Já se snažím o pověstný zlatý střed, trochu si připlatit se určitě vyplatí, vrátí se nám to i delší životností ponožek. Ponožky nápadně levné čili pod stovku preventivně ignoruji. Stejně tak ale i ty evidentně předražené. Zakotvil jsem u ponožek Lasting, které mě přijdou zhruba na sto padesát až dvě stě korun.

Jak na maraton

Letos jsem vběhl mezi PIM Kings. Udělovat královské rady o běhání kvůli tomu nehodlám, ale o získané "ponožkové" předmaratonské zkušenosti se podělím rád. Těm, kdo se na svůj první závod teprve chystají, by se mohly hodit. To nejdůležitější: Když už tedy nějaké kvalitní běžecké ponožky máte, neopatrujte je netknuté ve skříni s tím, že si je vezmete až v den D na váš životní závod. Vyzkoušejte je postupně, začít byste s tím měli nejpozději měsíc před maratonem.

Nejprve doporučuji se v nich jednou projít, v tomtéž týdnu pak proběhnout lehkým klusem, například v rámci odpočinkového tréninku, dejte v nich tak osm deset kilometrů, a to v botách, v nichž budete závodit. Každá bota má totiž trochu jiný tvar, šněrování a jazyk, sklon paty a tak dále. Je-li vše OK, vezměte si ponožky tři čtyři týdny před maratonem na rozhodující dlouhý trénink. Po více než třiceti kilometrech, opět v závodních botách, poznáme, jak se nové ponožky opravdu chovají (pro jistotu si ale na tento klíčový běh vezmeme s sebou i ponožky náhradní).

Pokud se v testu osvědčily, je vyhráno. Poslední vychytávka: vezměte si je i na rozklus den před maratonem. Propotit je nestihnete, ale žádoucím způsobem se přizpůsobí vašim nohám (jde hlavně o prsty). Nejsou-li ponožky řešené zvlášť jako pravá a levá, po rozklusání si je na závod takto připravte, podle toho, jakou jste měli na jaké noze. Váš maraton pak bude záležet na vaší hlavě, nohách, endorfinech, nedojede na špatné ponožky.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Ufňukaní křehcí individualisté. Nefér nálepky si Sněhové vločky nezaslouží

26. dubna 2024

Jsou prý křehcí a ufňukaní, jakýkoli nesouhlas je rozhodí. Striktně zaměření na sebe a přesvědčení...

V pětašedesáti je žena fit jako nikdy předtím, vděčí za to kulturistice

26. dubna 2024  6:30

Marlene Flowersová začala s cvičením teprve před sedmi lety. Tehdy se potýkala s poruchou příjmu...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...