Vyberte si pořádnou čelovku, roli hrají lumeny, regulace a napájení

Spousta výrobců, široká nabídka a neuvěřitelné množství parametrů, podle kterých můžete vybírat. Poradíme, jak se v nich vyznat a jak si vybrat vhodnou čelovku.

Čelovky, jak vybrat tu pravou? | foto: Jan Veselý

Jak se dny zkracují, ranní či popracovní výběhy ve všední den se stále častěji noří do tmy a zanedlouho už vyběhnout bez osvětlení mimo běžnou pracovní dobu ani nepůjde. Dobrá čelovka naštěstí tenhle problém dokáže vyřešit a dá se s ní běhat bez problému i uprostřed noci, v náročném terénu nebo po městě.

Světlo

Asi všichni od čelovky očekáváme nejvíce světlo. Výrobci ho u svých čelovek nejčastěji udávají pomocí světelného toku v lumenech (lm), tedy energie, kterou zdroj vyzáří v podobě světla za jednu sekundu. Pro jednoduchost si řekněme, že klasická 60W žárovka poskytuje světelný tok kolem 700 lm a běhat se dá docela dobře už s čelovkami, které mají 100 lm.

Světelný tok se však měří poměrně obtížně. Různým způsobem měření a nejrůznějšími „laboratorními“ podmínkami se lze dopracovat k poměrně odlišným hodnotám, které pak nemusí odpovídat pozorování v terénu, například při porovnávání více čelovek od různých výrobců. S přestřelenými údaji o světelném toku mívají problém většinou levné čelovky neznámých značek z Číny.

Velmi důležitým parametrem pro kvalitu osvětlení je také regulace světelného toku. Čelovka bez regulace dosahuje svého maximálního světelného toku jen několik vteřin po zapnutí s plně nabitým akumulátorem a následně pomalu pohasíná podle klesajícího napětí akumulátoru. Naopak čelovka, která nějakou formu regulace má (řízenou například mikročipem), svítí po celou dobu výdrže stejně. Platí, že čelovka s regulací a výkonem 100 lm bude po většinu času svítit výrazně lépe než čelovka s výkonem 100 lm bez regulace.

Další světelné parametry, jakými jsou barevný odstín či šířka světelného kužele (úzký kužel dokáže osvětlit vzdálenější místa, široký zase naopak lépe pokrývá prostor kolem vás), jsou čistě záležitostí osobní preference.

Napájení

Tip pro běhání v mlze

Pokud běžíte s čelovkou v mlze, zkuste si ji sundat z hlavy a připnout níž, například za pas. Světlo se přestane odrážet od drobných kapek těsně před vašima očima a uvidíte na cestu před sebou mnohem lépe.

Sebelepší čelovka vám bude k ničemu, pokud jí dojde šťáva. Výdrž a typ napájení jsou tak jedním z nejdůležitějších parametrů. I zde platí, že údaje různých výrobců se mohou velmi lišit, především pokud jde o čelovky bez regulace světelného toku. Výrobce do výdrže započítává někdy i pohasínající čelovku s téměř vybitým akumulátorem, s jehož světlem se již opravdu běhat nedá. Zde se je potřeba spolehnout na selský rozum, a pokud výrobce při stejném světelném toku a stejném typu napájení udává výrazně delší výdrž (někdy i dvojnásobně až trojnásobně) než u konkurenčních čelovek, pravděpodobně nebude něco v pořádku.

Pokud čelovku neplánujete používat příliš často, mohou vás zaujmout čelovky na běžné AA či AAA tužkovky. Jejich výhodou je široká dostupnost a rozšířenost, takže pokud zrovna nepotřebujete svítit, možná je využijete i jinde. Já osobně jsem nepřišel na chuť snad jen často rozšířené kombinaci 3x AAA, která nabízí jen o málo větší kapacitu než menší a lehčí 1x AA.

Myslíte-li to se svícením vážněji, dříve či později narazíte na čelovky napájené li-ion akumulátory 18650. Tento typ akumulátorů nabízí nejlepší poměr hmotnost (a rozměr)/kapacita a je tak ideálním zdrojem pro čelovky s vysokým výkonem nebo tam, kde je vyžadována co nejdelší výdrž na jedno nabití. Výhodná je také cena samotného akumulátoru vzhledem ke kapacitě a jen minimální samovybíjení. Nevýhodou je snad jen menší rozšířenost, nutnost pořídit speciální nabíječku a horší odolnost proti mrazu.

Pohodlí

Posledním důležitým parametrem pro každého běžce je pohodlí. Pokud vás z čelovky bude bolet hlava nebo vám bude na hlavě při každém kroku poskakovat, asi vás noční běhání příliš bavit nebude. Pro běžce je velmi důležité, aby čelovka byla co možná nejlehčí s kvalitním upevněním na pásku. Často hraje roli již jen provedení samotného pásku. Velmi se mi osvědčilo běhat s čelovkami, které mají akumulátor umístěný vzadu na hlavě, je tedy oddělený od reflektoru. Díky takovému rozvržení hmotnosti jsem se cítil dobře, i když hmotnost čelovky nebyla nejmenší.

Čelovky, které jsou napájeny čtyřmi AA akumulátory nebo dvěma 18650, už bývají (až na výjimky) pro běhání většinou těžké. Některé čelovky mají externí box s akumulátory, který lze připnout na batoh nebo k opasku. Takové řešení ale doporučuji jen těm, kteří takto vysokou kapacitu opravdu potřebují a využijí, neboť manipulace bateriovým boxem a s ním spojenou kabeláží není na běžné běhání příliš komfortní.

Cena čelovek se pohybuje od 150 až k 5 000 korunám, přičemž ty kvalitní začínají zhruba na devíti stovkách. Fanoušci svítilen volí nejčastěji značky Fenix, ZebraLight, Armytek či Spark, skvělé čelovky ale najdete i u běžci oblíbeného Petzlu, LED Lenseru či Silvy.

Čelovky, které jsme testovali

  • Fenix HP12 - pohodlná menší čelovka s vysokým výkonem (konstantní režim až 400 lm,) napájená jedním 18650 akumulátorem, je vhodná pro běhání i v náročném terénu.
  • LED Lenser NEO - designová specialita vhodná pro běh ve městě s důrazem na bezpečnost, je napájená 3x AAA s maximálním výkonem 90 lm.
  • Petzl NAO - čelovka s programovatelnými režimy a světlem reagujícím na okolní osvětlení, je oblíbená mezi ultraběžci a technickými nadšenci, v současné době je nahrazena vylepšeným modelem Petzl NAO 2.
  • Fenix HL23 - malá lehká čelovka na jeden AA akumulátor s výkonem až 150 lumenů, zaujme kvalitním zpracováním a dostupnou cenou.
  • Zebralight H600w Mk-II - čelovka s naprosto úchvatným výkonem 1020 lm (avšak bez regulace), napájená 18650 akumulátorem, daní za úžasné světlo je však menší pohodlí.
  • Silva Trail Runner 2 - běžecká klasika napájená 3x AAA s výkonem 140 lm a dlouhou výdrží. Specialitou téhle čelovky je velmi široký kužel světla.
  • SignFire SF-700 - zástupce levných avšak výkonných čelovek z Číny. Vynikající výkon 800 lm a napájení 2x 18650 kazí vysoká hmotnost a horší komfort při běhání.
  • LED Lenser SEO7R - zajímavá čelovka s vysokým výkonem a několika vychytávkami. Nastavitelná šířka světelného kuželu a kromě 3x AAA lze napájet vlastním Li-Ion akumulátorem.
  • Magicshine MJ-886 - masivní a poměrně těžká čelovka napájená 2x 18650 s parádním světelným výkonem a dobrou výdrží.
  • Fenix HP30 - výkonná čelovka (500 lm) s externím bateriovým boxem, který lze nejen připnout za pas, ale lze s ním třeba i nabíjet telefon. Skvělá výdrž.
Autor:
  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na přehnanou hygienu. Kdy sprchování může škodit zdraví?

28. dubna 2024

Asi to zní zvláštně, ale i přehnaná hygiena může škodit zdraví. Časté intenzivní sprchování vám...

Nuda v ložnici? Sedm zaručených tipů, jak oživit vášeň a skoncovat s rutinou

2. května 2024

Sex je v drtivé většině nezbytnou součástí dlouhodobého harmonického soužití. Jenže jak to tak...

Daniel trpí hemofilií. Nemoc mi víc dala, než vzala, říká

2. května 2024

Když jsem se jako miminko otáčel v postýlce a narážel do bočnic, začaly se mi dělat modřiny. Rodiče...

Mužské nápady se cení, ženské jako by neexistovaly. Je za tím „onpakování“

2. května 2024

Když žena začne mluvit před skupinou mužů, je několikrát vyšší pravděpodobnost, že bude přerušena....

Slyšíte víc vulgarit v seriálech? Tvůrčí pohled, jdeme s dobou, tvrdí televize

1. května 2024

Premium Taky to s vámi někdy v obýváku cukne a nevěříte vlastním uším, co jste z televize slyšeli? Přestože...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...