• Jak se z líného chodce stane běžec

    10:32
  Tělocvik mě nikdy nelákal, radši jsem se z něj ulil, než abych pobíhal někde za míčem, nedejbože běžel nějakou trasu na čas. Nyní běhám a dělám to rád! Věřím, že ke všemu by si člověk měl najít cestu a hlavně lásku sám.

  K běhu si musíte najít cestu sami. | foto: Magdaléna Ondrášová, Rungo.cz

  Vše u mě začalo tak nějak z ničeho nic, nechtěl jsem si vyčistit hlavu kvůli rozchodu a nebo zapomenout na nějakou jinou krizi, spíš jsem se celý dny nudil a taky jsem se sebou tak trochu chtěl něco udělat. Obul jsem tedy levné běžecké boty, oblíkl jsem se do toho nejlepšího co bylo po ruce a vyrazil jsem na okruh. 

  Uběhl jsem tři kilometry a měl jsem z nich obrovskou radost, i když za hrozný čas a byl jsem po tom naprosto vyřízenej, měl jsem radost z toho, jak obrovskou vzdálenost dokážu uběhnout. Jenže tahle vzdálenost pro mě byla konečná na hodně dlouhou dobu a kdybych nebyl tak odhodlanej, věřím, že bych s tím i seknul. Prostě jsem se nedokázal dostat dál, po třech kilometrech mi moje nohy vypověděly službu a já byl rád, když jsem se doplazil domů. Proto bych chtěl apelovat na všechny začínající běžce, ať běhají jakkoli, musí prostě vytrvat! 

  A určitě se to vyplatí! Po nějaké době jsem dokázal uběhnout víc a víc kilometrů a pak jsem se ze dne na den rozhodl jít na 22 kilometrový závod. Na to jsem však už potřeboval lepší boty, jelikož z levných, i když pěkných bot, mě dost bolela kolena, čímž se dostávám k další radě, běh je sice levnej sport, ale na botách by se vážně šetřit nemělo.Zpět k závodu. I když jsem nikdy takovou vzdálenost neběžel, řekl jsem si, že zkusím, co vydržím. V nejhorším případě bych to přece mohl ujít pěšky. A taky že jsem ke konci pěšky šel, ale poslední jsem nebyl a čas jsem taky neměl špatný (2:34). Tahle zkušenost mě nakopla k ještě tvrdšímu tréninku, abych svůj čas mohl pokořit na oficiálním půlmaratonu.

  Založil jsem si na tom, že to musím uběhnout pod dvě hodiny. Což se mi ovšem o minutu nepovedlo, ale rozhodně z toho nejsem zklamaný, protože jsem ze sebe dostal maximum a vím, že lépe bych to v ten den nedokázal. 

  Další zajímavé informace najdete na našem Facebooku

  Logo Rungo.cz

  A co mi při závodě nejvíc pomohlo? Rozhodně energie kterou vám dodá fandící dav lidí, ať už na startu a nebo v cíli. Je neuvěřitelná! Na 19. kilometru už jsem běžel z posledních sil a měl jsem obrovský nutkání se zastavit. V tu chvíli jsem ale vbíhal do města, kde mě povzbuzovali lidé na každým kroku. Byl jsem na ně i tak trochu naštvaný, protože mi bylo trapný se prostě zastavit, když oni křičí ,,dělej“. 

  Tento závod však neukončil mé běžecké ambice, rozhodně trénuji dál a už se těším na příští půlmaraton, kde budu moct opět pokořit sám sebe! A tímto je pro mě běh nejvzácnější. Jasně, čistím si hlavu v klidu přírody a běhat se sluchátky je pro mě zločin, když si člověk může užívat tak nádhernýho klidu. Dělám to i pro svoje zdraví a kondici. Ale hlavně překonávám sám sebe. Asi nikdy žádný závod  definitivně nevyhraju, ale ani nemusím, největší výhra je pro mě ta, nad sebou samým!

  Závěrem už jednom mé postřehy z toho, co je na běhu pozitivní a co ne.

  Pro:

  • Úžasná relaxace a svoboda
  • Zlepšujete si kondici
  • Děláte něco pro své zdraví
  • Není to drahé a jde to dělat kdykoli a kdekoli
  • Poznáte nové lidi
  • Po běhu chutná pivo nejlíp

  Proti:

  • V podstatě pořád perete
  • V létě byste ze sebe kůži servali
  • Všudypřítomný hmyz lepící se všudepřítomně

  Všem začínajícím běžcům přeji pevnou vůli a šťastné kilometry!

  Napiš svůj článek i TY

  Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtěji podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

  Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

  Psaní o běhání je někdy náročné.

  Psaní o běhání je někdy náročné.

  Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

  Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na to, co zveřejní a co ne, bez udání důvodů.

  Marek

  Autor:
  Článek se mi líbí


  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?
  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.