• Seriál pro začátečníky: jak se správně rozcvičit a proč

  Rozcvičení zvyšuje běžcovu výkonnost a snižuje dobu potřebnou pro regeneraci. Přečtěte si, jak na něj.

  Rozcvičení nepodceňujte. Než vyrazíte, zahřejte se. | foto: Profimedia.cz

  Na úvod si pomůžeme přirovnáním. Každý motorista ví, že auto je nutné přivést do provozních otáček. To platí obzvláště v zimě, kdy je potřeba ujet pár kilometrů, aby se motor zahřál. Při jízdě na plný plyn se studeným motorem se motor poškozuje, klesá jeho výkon a životnost. Totéž platí i o lidském organizmu.

  Cviky vám poradí fyzioterapeutka Kateřina Honová

  Iliotibiální trakt
  Protahování lýtkových svalů

  Kromě vnitřních orgánů, jako jsou srdce, plíce a další, se při běhu zvyšuje činnost vegetativního nervového systému, aktivuje se metabolismus a především se zapojuje celá řada svalových skupin. Při rozcvičení jde tedy v první řadě o to, zvýšit funkci vnitřních orgánů a zahřát svaly natolik, aby byly lépe zásobovány kyslíkem a živinami. Tak se zvyšuje i jejich pružnost, což se projeví zlepšením celkové pohyblivosti a koordinace.

  Z fyziologického pohledu vzniká teplo v důsledku svalové práce, a tak je nejsnadnějším receptem pro zahřátí svalů přiměřená pohybová aktivita. Rozcvičení proto začínáme velmi lehkým během nízké intenzity nebo rychlejší chůzí, kterou můžeme doplnit některými rytmizačními a koordinačními cvičeními (například klus poskočný a cval stranou).

  Nízkointenzivní běh by měl trvat přibližně 10 minut. Cílem je se po pár minutách lehce zapotit. V praxi je pro zahřátí - rozklusání podle možností a aktuálních povětrnostních podmínek (teplota nižší než 10 stupňů) vhodné počítat s jednou vrstvou oblečení navíc. Význam zahřátí se pochopitelně zvyšuje před tréninkem ve vyšších intenzitách. Pokud s běháním začínáme, zahříváme se vlastně prakticky ve stejné intenzitě jako hlavní část tréninku.

  Po zahřátí se zastavíme a rozcvičíme na místě. Rozcvičení má podobné účinky jako úvodní zahřátí jen s tím rozdílem, že je více zaměřeno na přípravu pohybového ústrojí. Smyslem rozcvičení je zvýšení pohyblivosti a prevence případných zranění, ke kterým dochází právě v důsledku nedostatečného zapracování svalů, šlach a kloubů. Zahřátý a rozcvičený organizmus pracuje efektivněji a pro realizaci pohybu potřebuje méně energie.

  Po doběhu nejprve krouživými pohyby mobilizujte hlavní kloubní spojení (kroužení ramen, paží, kyčlí, kotníků). Tato jednoduchá cvičení jsou velmi prospěšná, například kroužení ramen nebo paží velmi dobře uvolňuje šíji a ramena, čímž se zlepšují podmínky pro správnou běžeckou práci paží.

  Protáhnout celé tělo vám pomůže i jóga

  Pozdrav slunci, nakonec vydrže 5 nádechů a výdechů v poloze Střechy

  Následně je velmi důležité svaly protáhnout. Vhodnými strečinkovými cvičeními tak na pozdější zatížení připravíme hlavní svalové skupiny. To má význam právě při prevenci zranění, ke kterému dojde mnohem snadněji u studeného neprotaženého svalu. Před vlastním protahováním musíme svaly kromě zahřátí také co nejvíce uvolnit. Před začátkem strečinku doporučujeme vytřepat velké svalové skupiny. Pro udržení potřebné „provozní“ teploty svalů při samotném protahování je samozřejmě důležité i vhodné oblečení.

  Při strečinku buďte kreativní a využívejte i dostupného přírodního „nářadí“ (strom, pařez, lavička). Každý cvik opakujete nejméně třikrát na každou stranu nebo končetinu. Sval se pozvolna protahuje až do první známky bolestivosti. V této fázi následuje výdrž po dobu čtyř až šesti sekund a poté opětovné uvolnění svalu. Při cvičení se soustřeďte na protahovaný sval a snažte se „vycítit“ tu pravou polohu, ve které je jeho protažení nejúčinnější.

  Balíčky služeb pro běžecké začátečníky nabízí nové centrum Vital Praha.

  Mgr. Aleš Tvrzník a PhDr. David Gerych

  jsou autory nové Velké knihy o běhání, ve které se o běhu dozvíte prakticky vše.

  Autor:


  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?


  Seriál pro začátečníky: jak se správně rozcvičit a proč

  Údajně by to mělo být tak, že PŘED je vhodný dynamický střečink plus třeba abeceda a PO statický. Ale myslím, že i tady...
  Ohledně toho protažení před tréninkem jsem už párkrát četl, že by se dělat nemělo. Prý protahováním říkám svalům, že s...
  M75i97c75h36a49l
  Z37o78u29b74e52k
  ...tak tohle slyším poprvé v životě. Ve škole jsem dělal atletiku, pak chodil na Karate, pak nedělal dlouho nic a...
  K30a33t65e10ř81i37n15a
  H15o27n86o23v11á
  Foto Studii prokazující souvislost se strečinkem před zátěží a signálem, že s tréninkem končím, také neznám. Ale je pravda,...

  V diskusi je 11 příspěvků, poslední příspěvek 28. 11. 2014, 12:37  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.