• Jak jsme viděli závod od Nevidim do nevidim

    10:11
  Jak vidoucí a nevidomí pomáhají dětem? Během! Jan Říha a Radka Brothers sebrali odvahu a uspořádali nultý ročník charitativního závodu OD NEVIDIM DO NEVIDIM - běh nevidomého horolezce Jana Říhy.

  | foto: Jakub Laryszpro iDNES.cz

   Závod se konal ve Stříbrné Skalici dne 18. října 2014, a jak ho strávili členové Rungo.cz?

  Brzy nad ránem, ve čtyři hodiny ráno, vyrážíme s přítelkyní Daškou z Palkovic, obce u Frýdku-Místku. Do Prahy přijíždíme po osmé hodině a po několika zajížďkách vyzvedáváme kolegu Petra Bréma s přítelkyní Kačkou. Nakonec bez větších problémů přijíždíme po půl desáté do Stříbrné Skalice, kde právě začala registrace. Parkujeme na malém náměstí mezi radnicí a místní školou, kde se nachází zázemí závodu.

  Intuice Petra nešálí a míří rovnou do místní cukrárny, kde nás čekají Michal Hrabec s Bárou a Markem Topinkovými. Rozehřáti čajem s Petrem a Michalem stavíme stánek, kde budeme mít občerstvení pro doběhnuvší. Okolím Stříbrné Skalice se táhne mlha, která se však časem rozpouští a slunce tak začne konečně pořádně hřát.

  U srdce nás také zahřívá stále zvyšující se počet závodníků, a prvotní obavy z nízké účasti, tak berou za své. Nakonec je startovní listina uzavřena číslem 40, které náleží Honzovi Říhovi a jeho vodiči Janu Škrabálkovi. Ještě před závodem oba Honzové proběhli a doznačili trať, a tak mohli závodníkům zprostředkovat aktuální stav a upozornit je na bláto či jiné záludnosti.

  Starosta obce popřál všem závodníkům mnoho sil a po jedenácté hodině dopolední výstřelem odstartoval závod. Zprvu nesmělí závodníci poslušně běželi za Honzou a Honzou, na jejich pobízení však běžci brzy nasadili své tempo. Zatímco byli všichni závodníci na trati, v cíli jsme dochystali občerstvení a vyčkávali prvního běžce.

  Absolutně prvním, kdo protnul cílovou pásku, se stal Tomáš Mach s časem 0:44:27. Tomáš se nechal u našeho stánku slyšet, že si vybírá závody v akčním rádiu svého jízdního kola. Ani na tento závod nepřijel z Prahy jinak než na kole. Druhým závodníkem v cíli se stal Petr Polívka s časem 0:46:44, čili dvě minuty a 14 vteřin za vítězem. Třetím z mužů se stal Jiří Bína, také účastník našeho prvního závodu Rungo pětka přes ty 3 tydýty. Jiří doběhl v čase 0:49:12. První ženou v cíli se stala Kamila Skalinová s časem 0:59:42. O tom, jak bojovala o své umístění a na závod málem nepřijela, se dočtete v její reportáži. Druhou ženou v cíli se stala Martina Nováková, která doběhla v čase 1:02:43 a třetí na bednu doběhla Kateřina Wolfová v čase 1:06:36.

  Jak se prostor v cíli vyplňoval běžci, tak bylo vidět čím dál tím víc usmívajících se tváří, i když trasa nebyla nejlehčí. Obzvláště jsem si zapamatoval jednoho z nevidomých závodníků, který uběhl dosud nejdelší trasu v životě a v čase, kterému sám nemohl uvěřit. Trasu dlouhou přes 11 kilometrů zvládl za hodinu a půl. Když tvrdil, že stejnou vzdálenost ujel na kole mnohem pomaleji, tak se mé srdce rozbušilo radostí. Viděl jsem v tom okamžiku tolik radosti ze života, že bych si přál, aby ji zažívali všichni a neustále. Jsem rád, že jsme mohli být součástí tohoto závodu, protože má smysl pomáhat.

  I když se nultého ročníku charitativního závodu OD NEVIDIM DO NEVIDIM zúčastnilo pouze 40 běžců, tak vytvořili úžasnou atmosféru plnou pozitivní energie, která obohatila všechny přítomné. Výtěžek ze startovného byl slavnostně předán dětskému domovu Sázava, a následně byly vyhlášeny první tři místa v kategoriích žen a mužů. Poté Honza a Radka, coby organizátoři, poděkovali a s přáním uspořádání dalšího ročníku se rozloučili. Jak se nám vše podařilo zachytit v obrázcích, to si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

  Webové stránky závodu: http://odnevidimdonevidim.cz/

  Napiš svůj článek i TY

  Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtěji podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

  Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

  Psaní o běhání je někdy náročné.

  Psaní o běhání je někdy náročné.

  Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

  Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na to, co zveřejní a co ne, bez udání důvodů.

  Marek

  Autor:
  Článek se mi líbí


  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?
  mobilní verze
  © 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.