Jak jsem běžel "Divokou svini"

  11:00
Zdravím všechny fanynky, fanoušky, čtenářky a čtenáře Rungo.cz!!! Před několika dny skončila soutěž o nejlepší rakvii a já bych Vám chtěl přiblížit příběh, který se odehrál okolo té mé. Vznikla na závodě Wildsau – Dirt Run (Wildsau znamená v českém jazyce svině divoká, pozn.aut.) Konal se ve vídeňském lese Wienerwald.

Dirt Run | foto: archiv G. Mikese

Já se běžeckých závodů, natož dirt runů, účastnil zřídka. A když jsem se účastnil, tak za vidinou volna ze školy, přičemž se většinou jednalo o klasické meziškolní závody v bězích na 1500 m. Od malička jsem hrával fotbal, proto jsem se raději honil za kulatým nesmyslem. Fotbalovat pro mě bylo prostě přirozenější než běžet kolečka na oválu. Fotbal hraju stále, ale výběh do přírody má taky něco krásného a nepopsatelného...

S nápadem, zaběhnout si Wildsau Dirt Run, přišel můj rakouský bratranec Lukas. Běhat spolu chodíme často (žiju v Rakousku) a tak jsem nemohl odmítnout. Navíc se k nám přidal náš spoluhráč Karl a už jsme byli na celou věc tři, což je taky jistý zdroj motivace.

Co je to "rungorakvii"?

Ne každý vypadá po nebo při běhu jako model.

Naše příprava nebyla žádná hitparáda – trošku fotbalu a sem tam nějaký výběh. Ne, že bychom to podceňovali, ale říkali jsme si, že jsme mladí kluci, kteří nebudou mít problém s deseti km během. Navíc jsme měli přece naběháno z celé sezony. No, řeknu Vám, že po prvních pěti km jsem si v duchu nadával...řekněme do méně inteligentních jedinců...

Běhu na 10km se účastnilo přes 450 účastníků. Ještě zde byla varianta na 20 km, které se účastnilo pouhých 25 účastníků – těm chci tímto vyřknout veliký respekt! Jelikož nás startovalo 450, tak nás pořádatelé pouštěli ke startu ve skupinkách po třiceti.

Start! - a čekalo nás překážkové peklo. Překážky se podobaly těm ve vojenských areálech. Většinou velké dřevěné konstrukce, které otestovaly sílu, kondici, hbitost, rovnováhu, trpělivost a psychickou zdatnost. Největší překvápko přišlo po hromadě pneumatik – tak si běžím a přede mnou se objeví dřevená konstrukce, ze které svisle visí nějaká vlákna. To nebude tak hrozné. Že ne? Rána jak z děla a v křeči sleduju, že je poblíž napojená centrála – fotografové se našich výrazů zřejmě nemohli nabažit.

Po pekelných překážkách přišel okruh dlouhý cca 4 km. Vše probíhá skvěle a nohy jsou lehké. Začínají první výšlapy. Zatím pohoda, běžím dál. Další výšlap. Po 10ti minutách výšlapu hledím nahoru a konec nikde. Jdu dál a říkám si, že už budu nahoře. Mýlil jsem se, ale po dalších asi deseti minutách jsem to zvládl. Běžím dál. Aha, další výšlap. S dobrou vírou a motivací se pouštím do boje s kopcem. Za cca. půl hodiny jsem nahoře a přemýšlím o dalším kolečku, které mě ještě čeká. Lýtka hoří – to nebyl výšlap, ale extreme hiking – ale sere pes, to přece rozběhám. U stanoviště se napojím a nadělím si banán. Běžím dál a hle, překážkové peklo přede mnou!

Tak jsem si dal těch 5 km ještě jednou a před cílem jsem se cítil jako vítěz. Proč na mě ten pořadatel tak mává? Co?! Ještě jednou překážky a pak až cíl?!!! Proč ne, elektřina přece nikdy nikomu neuškodila...nakonec jsem doběhl celkově 21. v čase 2 hodiny a 10 minut. Vítěz byl v cíli za 1 hodinu a 34 minut – respekt!

Do budoucna se plánuju účastnit dalších dirt runů, protože pocit překonat sebe sama je jeden z těch nejúžasnějších, které může člověk zažít. Vřele doporučuji!

Napiš svůj článek i TY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtěji podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na to, co zveřejní a co ne, bez udání důvodů.

Marek

Autor:
Článek se mi líbí
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Menstruace jako byznys. Pomůcky pro ženy zažívají nebývalý boom

Ilustrační fotografie

Ačkoli patří do života většiny žen, stále je menstruace tabu. Což je zvláštní paradox ve chvíli, kdy právě menstruační...

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a...

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz