Tělo funguje jako celek, stejné je to i s hubnutím.

Tělo funguje jako celek, stejné je to i s hubnutím. | foto: Profimedia.cz

Lokální hubnutí aneb dá se zhubnout jenom břicho?

  • 3
V dnešní době zdravého životního stylu jako by se roztrhl pytel se zaručenými triky na hubnutí břicha, ale i dalších problematických partií. Přečtěte si, jestli je však skutečně možné ztratit tuk jen z některých částí těla nebo jestli jde jen o další z mýtů, kterým je opředeno hubnutí.

Asi jen málokdo může říct, že je se svoji postavou bez výhrad spokojený. Zatímco někoho trápí faldy na břiše, jiný nemůže sehnat kalhoty, které by přetáhnul přes větší zadek. S drobnými nedokonalostmi svého těla každý bojuje po svém. V dnešní době sice snad už nikdo nevěří tomu, že se tuku z problematických partií zbavíme sezením u televize s vibračním pásem na břiše, avšak stále jsou tu tací, kteří se denně trápí několika sériemi sedů lehů s cílem získat dokonalé křivky. Je však tento způsob cvičení vůbec něčím přínosný?

„Lokální hubnutí je starý fitness mýtus, který koluje po posilovnách už pěknou řádku let. Tímto způsobem však lidské tělo nefunguje. Pokud hubneme, tak zpravidla rovnoměrně a ne jen na jedné části těla. Tuk ztrácíme primárně v důsledku negativní energetické bilance, což znamená, že je vydáno více energie, než kolik je přijato. Čas strávený například sedy lehy tak v tomto případě považuji za promarněný. Kromě vhodné fyzické aktivity je navíc potřeba také upravit jídelníček,“ říká fitness trenér Jakub Šťastný.

S tím, že lokální hubnutí je přirozeným způsobem téměř nemožné, souhlasí také obezitolog Štěpán Svačina. „Při hubnutí se nejprve ztrácí tuk v orgánech, tedy například v játrech, poté tuk na břiše a následně celkový tuk. Lokálního hubnutí určitých partií lze tak dosáhnout pouze liposukcí. V takovém to případě jde však jen o kosmetický efekt, aniž by se zlepšoval náš zdravotní stav,“ vysvětluje.

Tělo hubne jako celek

Pro ty, kteří by se chtěli zbavit tuku v určitých oblastech, je tak klíčem k úspěchu spíše než každodenní trápení neefektivními cviky celkové hubnutí. Lidem, kteří se snaží shodit nějaké to kilo, jsou obecně doporučovány aktivity s nižší intenzitou, kdy se jejich tep pohybuje mezi 60 až 65 procenty jejich maximální tepové frekvence. Tímto způsobem bude pro naše tělo zajištěno dostatečné množství kyslíku, které je klíčové proto, abychom jako hlavní energetický zdroj využívali tuky. Nízká intenzita tréninku je navíc daleko příjemnější i pro začátečníky, umožňuje aktivitu vykonávat déle a rychleji regenerovat.

Pro některé je však pohyb v nízké intenzitě zdlouhavý a nudný. Pro ty je ideálním řešením intervalový trénink, který možná někteří znají jako High Intensity Interval Training nebo pod anglickou zkratkou HIIT. „Takové cvičení má výhodu časové nenáročnosti, trénink zabere zhruba 20 minut. Lze ho provádět jak v posilovně, například na běžeckém páse, rotopedu, tak i venku v přírodě nebo doma. Princip spočívá ve střídání intervalů s vysokou intenzitou a intervaly odpočinku, po několik kol. Pak může následovat větší pauza a případná změna cviku,“ radí trenér Jakub Šťastný.

Genetiku nepřelstíte

Mějte však na paměti, že vaše postava je odrazem nejen cvičení a stravy, ale podílí se na ní nemalou měrou také pohlaví, věk, hormony a v neposlední řadě také genetika. Zatímco někdo se tak může cpát od rána do večera k prasknutí a nepřibere ani deko, jinému stačí snad jen přivonět k čokoládovému dortíku a kila letí nahoru. Ano, i za tuhle nespravedlnost mohou ve většině případů právě geny, které si bohužel nikdo z nás vybrat nemohl.

Jedním z nejvýznamnějších faktorů, který se podílí na vzhledu naší postavy, je tělesná stavba neboli somatotyp. Existuje celá řada typů tělesné stavby, většinou se však uvádí základní tři, endomorf, mezomorf, ektomorf. Endomorf má větší množství tělesného tuku a snadno přibývá na hmotnosti. Naproti tomu mezomorf rychle dokáže rychle nabírat svalovou hmotu s nízkým poměrem podkožního tuku. Ektomorfové jsou zase typicky hubení lidé, s úzkými rameny i hrudníkem a dlouhými končetinami, kteří jen s obtížemi dokážou přibrat na váze.

Přesně zjistit, jaký jste somatotyp, můžete jen prostřednictvím měření, která provádí některá fitness centra a další specializovaná zařízení pro sportovce. Na základě toho, jakou máme tělesnou stavbu, se pak dá daleko snáze sestavit vhodný tréninkový plán a jídelníček pro dosáhnutí vytoužených výsledků.

Běžecký závod v pražské Šárce se blíží. Registrujte se

Craft RUNGO divoký běh Šárkou 2017.

Jak efektivně zhubnout?

Lokální hubnutí je tak skutečně mýtem, který může některé zmást na jejich cestě za vysněnou postavou. Pokud chceme shodit přebytečný tuk z problematických partií, nestačí provádět jen jednostranně zaměřené cviky, které navíc mohou vést k přetěžování některých částí těla. Naopak se zaměřte na komplexní cvičení, které podpoří celkové spalování tuků. Vždy však mějte na paměti, že každý z nás je originál a lišíme se nejen věkem, pohlavím, ale také genetikou, která byla ke každému jinak štědrá.